MORAL eshte e VERTETA !

MORALI  ME I LARTE ESHTE E VERTETA !

Forma me e lart e Moralit eshte e VERTETA ! Jemi plotesisht te moralshem vetem atehere kur me ndergjegje dhe pendese pohojme te VERTETEN, me te mirat e me te keqijat e saj, duke njohur vlerat por edhe fajet tona. Ky mendoj se eshte sekreti i Shenjtorve te Kishes, te cilet, duke qene se deri diku kam hulumtuar mbi jeten e tyre, më rezultojne se nuk kane qene te kulluar. Ata nuk kane qene aspak perfekt ne sjelljet, mendimet dhe veprimet e tyre, por ama kane qene autentike ne te VERTETEN dhe pendesen individuale. Pra ata kane qene te moralshem dhe me perceptim te qarte mbi relaitetin, kur me ndergjegje te plote dhe pendese, duke njohur dobesite e vetvetes, kane folur qarte mbi te gjitha te mirat e te keqijat e jetes se tyre. Ata mbetën te Shenjte, sepse permbi gjithçka dashuruan te Verteten, duke patur droje prej Zotit.

MORALI ME I LARTE ESHTE E VERTETA, e mire ose e hidhur qofte ajo; sepse brenda asaj te Vertete fshihet gjithmone Zoti !

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s