BARAZ ME NJE JASHTEQITJE NE MES TE BULEVARDIT, NE SYTE E TE GJITHEVE !

BARAZ ME NJE JASHTEQITJE NE MES TE BULEVARDIT, NE SYTE E TE GJITHEVE !

Si mund te argetohesh apo te manifestosh ne publik gjendjen apo proceset e zorres se trashe?! Edhe lopa mundohet te gjeje nje qoshe per te jashteqitur, kur i fillon procesi i fermentimit te ushqimit.

Screen Shot 2014-05-01 at 7.05.46 AM

Mund te dale njeriu, aq me teper njeriu modern te dhjese ne rruge, ne Bulevard ?!

Mund te dale nje njeri e te mburret per ciklin dhe menyrat e tij te jashteqitjes apo te kruarjes se veshit me dyll, te kruarjes se mykut te gishtave te kembes pas 2 ditesh qe nuk i ka hequr kepucet? Apo te mburret e te shfaqi ne publik kruarjen e hundeve, te genitaleve, te leshoje gazra ne publik, apo ne nje tavoline ku jane ulur me shume se 2 apo 3 persona ? A kane te drejte te mburren apo te shpalosin te drejtat e tyre keto qenje pa turp, pa droje, pa ide njerezore, pa ndergjegje njerezore ? Po a mund te quhen te drejta keto qe rendita me lart ? Sigurisht qe jo. Dhe as nuk mund te quhen te Drejta te Njeriut. Po, mund te ndodhe qe njerez te caktuar, gjenden fizikisht apo psikologjikisht ngusht, ne situata te caktuara dhe sigurisht u ndodh qe te leshohen ne veprime jo te hijshme, por lehtesuese per ta ne nje moment te tille. Kjo pastaj shoqerohet me nje vetdije se kane shkelur sadopak etiken dhe normat njerezore te bashkejeteses. Po, kjo reshqitje e lehte nga dekori, mund te ndodhe per shume arsye, dhe pikerisht individi protagonist i kesaj skene jo te hijshme, merr persiper ne heshtje, ndoshta nganjehere edhe me nje “me fal”, pergjegjesine e kesaj sjellje te ulet.
Me dy fjale, ketu nuk ka asgje per t`u mburrur.
Nuk ka asgje per t`u mburrur kur rrethanat te detyrojne te cedosh ne nje sjellje te pahijshme, e po keshtu edhe kur je i semure me nje dobesi gjenetike apo devijim nga modeli normal i percaktuar qarte antropologjikisht, historikisht, gjenetikisht, juridikisht, filozofikisht dhe teologjikisht.

“Njerez” me vese, mercenare te çdo feje, te çdo ideje, te çdo partie, qe jep buke, qe jep para, qe jep sasi matejale, behen pre e objektivave dashakeqe te diplomacise se huaj ne kete vend. Keta diplomate, po kerkojne te krijojne “Sodomen dhe Gomorren”, me denatyrimin e soqerise, me krijimin artificjalisht te tendecave gay-lezbo-biseks-transgjenik. Tek Libri i Ezekielit profet tregohet qarte se si do trajtohet mekati i njerzve mbi toke, “zjarr dhe hekur do te zbresin prej qiellit”. Por presidentit Obama dhe “zonjes” Klinton nuk u intereson morali dhe profecia e Librave te Shenjte. Atyre dhe ambasadoreve te tyre te besuar anekend botes, u intereson propaganda pro martesave gay, apo lezbo, ne favor te mbledhjes se votave dhe mbajtjes se pushtetit, sepse ushtria e madhe e njerezve te devjua, ka pushtuar boten e emdiave dhe te informacjonit, prej edhe nga kalon pushteti. Asgje pertej dritares se interesave te ngushta personale te nje lobingu te ngushte ne Washington DC, dritare nga e cla dalin parate per te financuar kete gjoja mode apo tendence “moderne” te brezave te rinj.
Ne nje krahasim ekstrem, duke nenkuptuar edhe gjithe krahasimet e tjera qe rendita me lart, me lind pyetja ekstreme: Cfare mund te kete per t`u mburrur nje person qe eshte me kancer ?!
Po keshtu vlen edhe ne rastin kur je gay.

Jam i revoltuar dhe i tronditur, nga deklaratat e disa njerzve qe dikur i kam konsideruar si te afert. Paskan qen gay ! Nuk e paskam ditur. Ma paskan fshehur. Pse?! Qenkan antare organizatash te fshehta qe promovojne dhe mbrojne me kokfortesi devijimin e tyre homoseksual. Disa jane edhe te martuar… Kuptohet, kane genjyer grate e tyre… sidhe gjithe shoqerine qe i njeh si te martuar, pra qe i njeh si te kesaj ane, jo si te asaj anes tjetres, mbas Ylberit. Perveç mashtrimit, ata bejne edhe deme higjene, shendetsore, me pasoja te renda per shendetin, prej marrdhenjeve johigjenik e te pashendetshme homoseksuale, te cilat perfundojne me pas ne shtartin e gruas perkatese, e cila gati gjithmone, peson traumen e madhe te infeksjoneve te tmerrshme. Mes tyre qenka edhe avokatja e popullit, qe ne fakt kisha kohe qe e kisha nuhatur si te tille. Qenkan edhe disa te tjere, qe me mua shiteshin e shtireshin si “burra” blok-betoni… por qe i pashe te ciceronin si gardelina ne pranvere, te acaruar nga qendrimet kunder devijacinoit gay.
Kam kuptuar se te tille ka edhe ne Parlament, neper Institucjone, media, banka, shkolla, Universitete… por i vlersoj per faktin se jane te perkore, njerez me dinjitet, te cilet gjendjen e tyre fizike apo psikologjike e ruajne me fanatizem, jo nga frika. E ruajne sepse ne ndergjegjen e tyre, kjo nuk eshte aspak nje kauze per t`u shpalosur apo per t`u trumbetuar ne shesh. Dhe ju siguroj se jam e do mbetem miku me mire i njerezve me ndergjegje, qe difektin e tyre, ç`rregullimin hormonal apo shijet e tyre seksuale, do t`i ruajne per ne dhomen e tyre te gjumit dhe do t`i ndajne si biseda ne tavolinat perkatese, me miqte e te njetit stil jetese, duke u perpjekur te kuptojne se mos ne mes tyre, ne nje moment te caktuar, mund te jete edhe dikush tjeter qe nuk e ndan kete model shume te diskutueshem jetese.
Gjithmone njerzit e perkore, njerzit e ndergjegjshem per limitet e tyre, do jene te respektuar dhe madje do quhen avangarde. Ata kurre nuk do bashkohen me aspektin banal te çeshtjes, me dhunen si instrument per t`u imponuar tek te tjeret, tek femijet, tek te afermit nepermjet bezdisjes arrogante, nepermjet skandalit publik deri ne shperfytyrim, me qellim baltosjen e kesaj bote njerezore, ku dikush nuk ndihet rehat. Askush prej njerezve normale, me nje devijim te rendesishem e te pashmangshem si ky, nuk do donte qe te afermit e tij qe kishin te njejten sindrome, te njejten shije te keqe jete. Askush prej tyre nuk do donte qe bijte dhe bijat e tyre te rriteshin me traumen dhe pakenaqesite qe jane rritur ata vete. Kjo eshte e çertifikuar katerciperisht, nga eksperienca, nga koha, nga deshmite e shumta qe kam marre ne aktivitetin tim si studjues i ketij fenomeni tragjik, i cili gjithmone  e me shpesh eshte shkak keqkuptimesh, shtremberimesh, acarimesh, konfliktesh, pasojash dramatike.

Jam shum shum shum kunder kesaj mode per t`u mburrur me dobsite, me veset e kqija, me dekadencen. Cfar ka per te qen krenar ne momentin qe ti je i shkatarruar psikologjikisht e po ashtu edhe fizikisht nga vesi yt, pikerisht nga nje mekanizem qe te percakton tek profili i njeriut jonormal. Cfare do te thote njeri normal?! Do te thote te jesh sinkron me ate qe krijoi Zoti qe ne fillim, nje burre e nje grua, te cileve ua dha permasen e seksualitetit vetem per t`u shumuar e riprodhuar, gjithmone brenda konceptit te Dashurise, nderkohe qe kafshet i kufizoi vetem tek instiktet seksuale. Pra kafsha dhe njeriu dallojne pikerisht ketu, tek seksualiteti brutal ne kohe riprodhimi (kafsha) dhe tek seksualiteti si instrument i mekanizmit te Dashurise, qe vijon me riprodhimin e imazhit dhe perngjasimit te Zotit.
E kush mund te mburret me idiotesine vet ?! Vetem idioti. E kush mund te mburret me dobsine vet?! Vetem i kompleksuari nga dobsia e vet. Un mendoj se nese dikush ka nje devijim nga norma, mund ta mbaje e ta ruaje ate devijim ne privatsine vet, por kurrsesi nuk mund te mburret me te. Ne dhomen tende, bej çte duash…dhe nese te tjere si ty, jane te lumtur ta ndajne me ty kete kenaqesi fatkeqe, kjo mbetet puna, problemi dhe qefi juaj. Mua s`ka ç`me duhet. As publikut s`ka çi duhet. Sepse nuk ka asgje per t`u mburrur nese ti je me kancer. Keshtu eshte edhe ne rastin kur ti je gay. Nuk ke asgje per t`u mburrur.

Le te perfytyrojme sikur une dhe qindra mijra djem e vajza, te kerkojme leje ne zyrat e Policise se Tiranes, per nje manifestim publik, per te drejten tone per te kryer jashteqitje ne Buleverd, ne mes te dites, ne mes te rruges, ne syte e te gjitheve ! Kjo, me motivacjonin: “Pse, ça ka?! Normale eshte. Te gjithe dhjesim neper shtepite tona apo ne publik (kafene, zyra, lokale publike). Eshte e drejta jone te dhjesim njehere te gjithe bashke sa per sport, keshtu per qef !”
Me thoni, nuk eshte njesoj me pretendimin e asaj pjese shume te vogel arrogante, depresive, te kompleksuar, te keqperdorur e te manipuluar pseudo-bote te vetquajtur “gay”?!
Eshte fiks njesoj, por vetem se ne rruge do dalin eskluzivisht jashteqitjet e atij grupimi shume te madh njerzish te vertete, qe kete devijim shendetsor, kulturor, apo thjesht psikologjik (???!!!), pra kete dobesi, e ruajne si diçka te veten dhe e konsumojne ne heshtje, me te ngjashmit e tyre, ne privatesine tyre. Njoh shume prej ketyre te fundit dhe ne heshtje i vlersoj per mosbezdisjen ndaj meje dhe ndaj publikut qe ka nje jete tjeter, nje jete normale.
Jo pra, askush nuk mund te mburret qe eshte me vese, qe eshte me difekt, qe eshte me kancer, qe nuk ka turp, qe eshte baraz me kafshen, me instiktet e saj, edhe pse ka marre fytyren dhe perngjasimin e njeriut, imazhin dhe perngjasimin e Zotit.
Dua nje reflektim serioz nga te gjithe individet dhe nga te gjitha Institucjonet e ketij vendi. Mbi te gjitha nga ai pseudo-kryeminister !

Një mendim mbi “BARAZ ME NJE JASHTEQITJE NE MES TE BULEVARDIT, NE SYTE E TE GJITHEVE !

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s