FRYT I NJE VEGIMI

Pata sot, oreve te vogla te mengjesit nje linje mendimesh shume te kthjellta, qe per fatin tim te keq nuk i kisha ndeshur me pare.

Shqiperia ime, e dashura ime, 6-7 vitet e fundit, me paska ofruar me shume pederaste se sa kam ndeshur me keqardhje gjate gjithe viteve te emigracjonit, per 15 vjet rresht ne Europe. Tipi i pederastit shqiptar, shume i çuditshem ne llojin e vet, paska qen shume i fshehur, teper tinzar, ekstremalisht injorant ne konceptin e dashurise e te miqesise, pothuajse gjithmone pre e jetes socjale te kufizuar qe ka bere ne habitatin e rritjes se tij, ne fshat, apo me pas, diku konvikteve. Kendevshtrimi i tij mbi termin dashuri apo miqesi, kufizohet ne emocjonet e para te kontaktit me gjallesat, si me macen, me qenin, me hardhucen apo edhe me delen. Me pas, perfytyrimi i tij mbi dashurine dhe miqesine, vazhdon ne kontaktin me qenjet e vetme qe i kan thene mirmengjes apo naten e mire, shoket e shkolles apo te konviktit. Rrugetimi i jetes se tij si qenje socjale eshte nga barku i nenes deri tek delja, apo edhe macja ne oborr te shtepise. Pastaj vijon me shoket e shkolles se fshatit, ku kane filluar kuriozitetet e para te jetes seksuale me prekjen e njeri-tjetrit. Me pas me shoket e konviktit, ku e vetquajtura “dashuri” masturbuese apo homoseksuale, mbushte jeten e tyre bosh, pa emocjone , pa miqesira, pa prezence femrash, pa prezence shoqesh.
Keta drunj te shtremberuar mblodhi Tirana ne procesin e riformatimit te saj. Si kercunj te sjelle nga lumenjte e rembyer te levizjeve demografike, njerez te çoroditur, djem te rritur mes vuajtjeve, asgjese, injornaces dhe frustracjonit, mbushen rruget e Tiranes, lokalet apo baret si kamariere, zyrat si nenpunes, institucjonet si drejtues… Dhe i gjeta te gjithe ne Tirane, kur u ktheva nga Europa, qe te rifilloja jeten normale ne qytetin tim. Nuk arrita t`i shquaja dot se cilet ishin ata ne te vertete. Me nje ngjyre (bojatisje tush) prej njerezisht normale te hedhur lehte mbi supe, pasi kishin fituar ndergjegje se pederastia e tyre vulgare, prej qeni, si instikt primordial kafsheror, nuk ishte aspak trendy, aspak bashkekohore, ata vazhdojne te mbajne dhunshem nen presjon qytetin, energjite e tij, stilin dhe idete e tij estetike.
Kisha takuar shume shume shume njerez te gabuar, te cilet me mashtrim e tinzari`, me injorance e prapambetje kafsherore, duke u shtirur si miq, kishin fshehur bukur mire surratin e tyre te vertete, dramen e tyre te madhe, pederastine e gershetuar me smire, injorance, tribalizem dhe urrejtje ndaj çdo qenjeje qe nuk ishte si ata, qe ishte e kunderta e tyre. Ne Europe nuk isha ndeshur kurre me pare me qenje te ketilla. Profili i pederastit europjan ka thjesht nje gen apo kromozom te devijuar dhe nuk ka frike te paraqitet ne publik si i tille, me natyren e tij femerore. Rasti shqiptar, edhe ketu na suprizon dhunshem, negativisht, duke na hequr mitin e “burrit” qe jeton per nder e dinjitet.
Sepse keto specje qe pershkrova me lart, perveç difekteve pa fund qe dolen hap pas hapi, kane edhe difektin e madh karakterial te te shiturit per nje cope buke, tek i pari qe i afron si “gra” te abandonuara nga shoqeria dhe u perkedhel atyre sedren e ndrydhur.

Mbi profilin e kesaj qenje qe zbulova, per fatin tim te keq, ketu ne Shqiperin time, mund te them se berthama mbi te cilen rrotullohet, pra gjallon, eshte : Pederastia, si forme vetpercaktuese e “dashurise”, si zanat per te gjalluar lart e poshte, dhe si mardhenje shoqerore ose si monedhe kembimi per sherbime te uleta te ndersjellta, shkurt “shit-blerje” trupi apo morali.

Per mugese te thelle formati kulturor, socjal apo individual, keto qenje kane shtremberuar gjithmone çdo gje te jetes se tyre ne rrjedhene shekujve.

Perkatesine fetare e kane nderruar edhe pse nuk besonin fare.

Perkatesine ideologjike, e nderruan edhe kur nuk besonin fare tek ylli i kuq i idealeve te barazise.

Po keshtu edhe kauzen e pederastise, e perdorin per perfitime te uleta materjale, Sillen si pederaste edhe kur nuk jane. Deklarohen te tille vetem e vetem sepse besojne qe nepermjet ketij mekanizmi , do arrijen te sigurojne buken, apo te bejne karriere, apo thjesht te futen ne komunikim me ndonje qenje socjale. Nje lloj prostitucjoni qesharak, me ngjyrime krejtesisht kafsherore, primordiale.

“Injoranca eshte nena e te gjitha krimeve” (Gëthe)….

Per momentin nuk kam shume zgjidhje. Si fillim, kam aplikuar kushtin kryesor te distancimit sa me larg prej tyre. Se dyti…

2 mendime mbi “FRYT I NJE VEGIMI

  1. Hello there! This post could not be written much better! Reading through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I will send this information to him. Pretty sure he will have a great read. Thanks for sharing!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s