TURQIT NUK JANE MIQ, AS VELLEZER, POR PERDHUNUES!

alban guri 

MARRDHENJA JONE ME TURQIT QUHET PERDHUNIM, JO DASHURI.

-elementet perçarës e shkatërrimtarë që injektuan tek ne pushtuesit osmanë
pas rrënimit te qyteteve, tempujve dhe artit tonë mijravjecar-

-Keta jane burrat qe shpallen pavarsine pikerisht nga Turqia, jo nga tjeterçka, mos e harroni-

 

-kurse kjo eshte nje grua shqiptare, e krishtere, ku bie ne sy kryqi i saj dhe veshja e saj karakteristikte, te ciles i kane vrare burrin, familjen e saj, i kane djegur shtepine dhe po e shesin si robine ne pazarin e Stambollit-

Image result for perdhunimet e turqve pas pushtimit ne ShqiperiImage result for perdhunimet e turqve pas pushtimit ne Shqiperi

Kërkojini pra llogari Diplomacise Amerikane, te drejtuar nga lobi nihilist i çifutve, me në krye Hillary Clinton, përse po e frymezon kete poshtersi, pikerisht ne 100 vjetorin e shpalljes se PAVARSISE, te cilën me shume mund e sakrifica e morrëm nga thundra shtypëse, asfiksuese e përçudnuese e Turqisë!

Sqarimin e meposhtem do ta bej per çdo naiv, per çdo dashakeqas, per çdo intrigant, sikurse edhe per çdo spektator neutral qe sodit nga afer e nga larg, ne menyre sportive, ndodhite e ketij vendi.
Perfomarsen qesharake: “Ne me turqit jemi vellezer!” e kane shprehur dhe do e shprehin pafundesisht te gjithe antishqiptaret, te gjithe maskarenjte, te gjithe injorantet, por edhe intrigantet (ata qe zakonisht hedhin gurin e fshehin doren), te gjithe ata qe i perdorin kauzat e medha si strehe per te fshehur inferioritetin e tyre.
Cfare raporti kemi ne me turqit, e kam then shkurt dhe sakte disa here. Na kane sulmuar dhe perdhunuar sa me keq s`behet, fill pas renjes se rezistences se Principatave shqiptare, te cilat, disa emigruan ne Itali, disa u strehuan ne male e shpella, disa u konvertuan formalisht ne islam. Kjo ndodhi mbi te gjitha me ndihmen e pakuptuar te serbeve dhe te grekeve: fqinjeve tane, rivaleve tane, miqve tane te rrejshem.


Popuj barbare, mongole, hune, te bashkuar nen simbolin e islamizmit, thjesht iu versulen edhe njehere Ballkanit per plaçkitje, por si synim kryesor kishin Romen, djepin dhe tribunen e qyteterimit europjan, i cili me pas u zhvillua e u perhap dhe sot e njohim me termin “qyeterimi perendimor”. Turqit pra, hunet apo mongolet, fiset barbare te stepave, nuk e ksihin per here te pare kete rrugetim te dhunshem plaçkites drejt Romes nepermjet Ballkanit, nepermjet Ilirise. Pse Roma?! Sepse Roma ishte qytet-Shteti me i pasur i botes, ne flori, ne mermer, ne stoli e pasuri pa fund. Shek. III, IV e V i sheh fiset barbare, turqit e sotem, si nje nder shkaqet kryesore te renjes se supremacise romake.

Turqit me shume dredhi dhe heshtje,  futën  ne kodin tone zakonor te maleve gjakmarrjen, dalngadale, gjate shekujve te pare te pushtim-sundimit, pa u ndjere aspak, per te na perçarë sa me shume e per te na sunduar sa më lehtë. Injektuan me pas, me dhune dhe me ane te nje mekanizmi dinak e te fshehte, edhe modelin e ofrimit te gruas ndaj mikut, te motres apo te vajzes se re, edhe pse ky fenomen nuk ka qene zakon para ardhjes turqve osmane… Nese gojet e liga thone se shqiptari maleve, ai i egri e i paqytetruari, i ofron mikut grate e shtepise sepse desheron qe ta lidhe mikun pas vetes, si nje gje te shtrenjte, si nje kapital apo garanci marrdhenjesh me te tjeret, per shkak te botes se izoluar ku jeton, ne mund te pergjigjemi se: para pushtimit osman, shqiptaret nuk kane qene aspak te izoluar, por perkundrazi, kane dhene e kane marre me te gjithe boten e zhvilluar, lirisht. E per kete arsye shume te thjeshte, shto ketu edhe stadin e zhvillimit te shoqerise iliro-shqiptare para-osmane, askush nuk ua ofronte vajzat apo grate e shtepise miqve, sepse nuk kishin nevoje. Miku respektohej po, por si mik. Kaq. Me pas vijne te pathenat e te paberat, me ardhjen e turqve-osmane, kur fillon mjerimi, frika, izolimi e injoranca, mercenarizmi e tribalizmi. Etnosi, eposi, historia, gojdhanat, legjendat tona te pastra etnike, na tregojne se motra, gruaja dhe vajza kane qene te Shenjta nder Shqiptare…sidomos para pushtim-sundmit osman!
Dy institucjone shume te poshtra injektuan me njemije menyra turqit ne kulturen popullore zakonore shqiptare, madje-madje ne Kodin tone Zakonor, ate qe quhet

KANUNI I MALEVE nuk eshte ai qe na ofrohet sot si praktike dhe menyre jetese !

1-) Gjakmarrjen

dhe

2-) Poshterimin e gruas !

e kane bere, dmth i kane injektuar me dinakeri te pashoqe, armiqte tan tinzare, ata qe nuk na mbajten dot nen zgjedhe me arme, per nje qellim shume largpames e shkaterrues per ne.

I pari, Gjakmarrja:

kishte qellim te na shfaroste dhe te na detyronte te shkuleshim nga trojet e te parve, duke ikur, duke emigruar prej frikes se gjakut, brezni pas breznie, sa nga nje mal ne tjetrin, sa nga nje fshat ne tjetrin. Si endacake. Njerez me koken mbrapa por pa memorje vlerash. Thjesht si rrjepacake qe shohin se mos hasmi po i vret pas shpine, njesoj siç kishin vepruar dhe ata vete ne kurriz te tjeterkujt.

Keshtu pra turqit osmane, prishen me kete rast edhe Institucjonin e Kuvendit te Pleqve (te te Urtve), duke imponuar modelin piramidal te njishit: “Nese keni ndonje problem per te zgjidhur, me pyesni mua, per çdo gje. Ketu gjerat i di vetem un, ketu vendos un, Pashai i ketij vendi”. Nderkohe qe Kuvendet e Pleqve, ky Institucjon antik, mijravjeçar, ishte nje organizëm (INSTRUMENT)  rregullator, shume autoritar, i shoqerise se emancipuar me kulture ilire, i cili rregullonte te gjitha çeshtjet civile, penale, administrative, ekonomike e kulturore ne vend. Pra, sherbente per te mbyllur çdo mosmarrveshje, çdo konflikt, çdo sherr banal te momentit, me paqe, dhe mbi te gjitha ne dobi te paleve e te komunitetit. Kurse osmanet imponuan te kunderten, gjakmarrjen, sherrin vella me vella, per qellimet e mesiperme. Duke shkaterruar kete organizem vital dhe ekuilibrues per jeten e vendit, pushtuesit e dhunshem e dinake osmane, prishen etno-gjenezen iliro-shqiptare, strukturen themeltare, arkitekturen e harmonizimit te dokeve, zakoneve, sjelljeve, traditave dhe imponuan kulturen e tyre te prapambetur, me natyre skllaveruese dhe poshteruese ne pikpamjen e lirise dhe te te drejtave te individit, qe ne fakt ne Iliri kishin lulezuar pa nderprerje, ne vijimesi prej mijra vjetesh.

I dyti, poshterimi i gruas* :

fenomen helmues ky, i cili bente ate pjesen qe mbetej pas shkaterrimit te kesaj arkitekture kulturore, juridike e shoqerore, qe mbijetonte nder shqiptare qe prej gjenezes. Kjo ndodhi sepse me nje femer te poshteruar, injorante dhe skllave, ata pak djem qe do lindnin prej saj, do ishin automatikisht idiote, kok‰eulur, injorante, te poshteruar, mercenare, sherrxhinj dhe vella-vrases. Pashallaret, pra kryekomandantet turq qe ishin emeruar prej Sulltanit te drejtonin qytetet tona shume civile e te zhvilluara deri ne ate kohe, erdhen dhe qe diten e pare imponuan konceptin e shemtuar mbi poshterimin e burrit qe respektonte gruan. Kjo ndodhi me mekanizmin e thjeshte, te daljes ne pazar qe ne mengjes, ne sheshin kryesor te qytetit ku pashai fliste me burrat e qytetit, apo fshatit, dhe ai qe nuk i rrinte strikt rregullave te pashait apo osmanve ne pergjithsi, poshterohej para te gjithe burrave te zones nga vet pashai, duke iu drejtuar me fjalet “Lereni ate, ai eshte pis, eshte burr legen, ate e urdheron gruaja.”. E keshtu, dalngadal, erdhi e u zgjerua ky fenomen, qe i detyronte burrat te keqtrajtonin e te poshteronin grate e tyre, sepse keshtu donte pashai, keshtu donte feja e re e osmaneve.
Kete “dhurate te madhe e te dobishme”  na ka bere turku per 600 vjet, pasi na shkaterroi qytetet dhe menyren tone antike e perfekte te jeteses, menyre qe ndoshta ishte nga me avangardet ne Europe, deri ne ate shekull ogurzi.

Pa shume zig-zake:

Truqit ne keto troje erdhen me dhune, me nje mal me intriga te parafabrikuara dhe me poshtersi. Jo per miqesi, as per krushqi. Na shkaterruan, na vrane burrat dhe sidomos grate (riperteriteset e fares iliro-shqiptare), na perdhunuan, na plaçkiten, nen soditjen e heshtur te fqinjeve tane rivale e dashakeqas por edhe te mbare Europes qe nuk i lan dot mekatet e veta me ne, ndaj preferon me mire zhdukjen tone, si mekanizem lehtesues per zhdukjen e gjurmeve, zhdukjen e fajeve qe rendojne mbi te gjithe, edhe mbi vete Europen e krishtere. Sot kane kaluar pothuajse 600 vjet, por asnjeher koha nuk ia ndryshon titullin dhe tekstin kornikes. Kjo kronike e Shqiperise dhe shqiptarve qe`, eshte dhe do te kujtohet si nje histori perdhunimi, djegie, shkaterrimi dhe konvertimi me dhune drejt fese islame. Kjo sigurisht nodhi intensivisht vetem ne qindvjeçarin e pare, sepse pastaj, ajo qe mbeti, ishte specje ne zhdukje, si indianet e Amerikes sot. Do thoni ju ç`lidhje ka ?! Po po, ka lidhje, sepse mbrapa kesaj historie genjeshtrash me titull “NE ME TURQIT JEMI MIQ E VELLEZER” qendron ajo pjese perverse e plutokracise amerikane, qe per arsye “pragmatizmi” (territore influence, aleance me ushtri mercenaresh, plus sigurine e puseve te naftes dhe supremacine e dollarit), kane ideuar qe bota na u dashka te mbeshtetet ne uren famekeqe lidhese Washington-Tirane-Ankara-Riad. E gjitha kjo strategji perverse, nuk merr aspak parasysh termin qyteterim, histori e pergjakur ne shekuj, perdhununime, genocide, dinjitet dhe moral njerezor.

Jo pra. Dua ta sqaroj per te gjithe. Ne me truqit nuk jemi vellezer, as miq. Nese na i kane perdhunuar gjyshet e stergjyshet, kjo nuk na ben as vellezer, as miq. Me kujtohen vitet e para te femijerise time ketu ne kryeqytet, kur na thuhej kudo e parreshtur, si ne shkolle ashtu edhe ne familje apo shoqeri, se çdo gje turke ishte demode`, ishte e keqe, si nga stili ashtu edhe nga permbajtja. Kjo ka ndodhur ne Tirane, gjate viteve te soc-realizmit.
Kete qe deshmova, nuk mund ta zhbejne dot aspak nje grup sharlatanesh, politikanesh, “historianesh”, tifozesh, spektatoresh, turistash, te cilet jane thjesht te blere aq lire sa do t`i vinte turp edhe tufes se majdanozit per çmimin e tyre.
Pa dashur ta thelloj argumentin, as per te ndezuar nje konflikt banal te tipit ballkanik me turqit, po mundohem vetem te them se turqit jane mire aty ku jane. Ne nuk i duam, edhepse jemi ne krize ekonomike. Nuk kemi ç`te marrim prej tyre, dhe as ata nuk kane ç`te na japin, perveç fatkeqesive shekullore qe i dime mire e kemi nen lekure. Per me teper, turqit e sotem, “vellezerit” e se kaluares, dhe disa çifte te kombinuar ne martesa rastesore, aspak perfaqsuese te kultures apo berthames shqiptare, nuk i fshihen dot historise me te dhimbshme te ndodhur ndonjehere ne Ballkan, ne Europe, e me gjere. Po po, dhuna e turqve ndaj shqiptarve, dje me ndihmen dinake greko-serbe dhe sot me ndihmen e zymte te plutokracise amerikane, eshte me e dhimbshmja, me unikja per nga pasojat shktaterruese dhe sigurisht shume nihiliste. Pse ?! Sepse turqit e dhunshem e barbare, i vune shpaten dhe zjarrin qyteterimit me te hershem europjan, atij iliro-shqiptar.
Te jesh shqiptar nuk eshte nje opinion. Dhe per Shqiptarine nuk mund te flasin ata te cilet i vene kazmen perdite Shqiptarise.
Turqit duhet te na kerkojne falje. Turqit duhet te na paguajne shum shum shum deme morale e materjale. Dhe jo vetem turqit, por edhe fqinjet tane dashakeqas, te këtej e andej detit. Po ashtu edhe kumbaret e lojrave gjeopolitike te mbare botes, amerikanet. Po ashtu edhe çerek shqiptaret si Erdogan etj, nuk mund te na imponojne turqizmën dhe islamin si alternativen e vetme per mbijetese ne keto kohe te errta krizash. Perkundrazi, do ishte shume here me dinjitoze dhe dobirpurese qe edhe ata. shqiptaro-turqit, te ktheheshin ne rrenjet e tyre te dikurshme iliro-shqiptare. Te pakten kulturalisht apo emocjonalisht.
Nuk është aspak terheqese te behesh, te sillesh apo te ndjehesh si turk sot. Nuk ben per ne shqiptaret. Nuk eshte ne kodin tone gjenetik. Nuk eshte fashion. Jo sharmante. As dinjtoze. As dje, as neser, as kurre. Te ndjehesh iliro-shqiptar po, eshte Hyjnore, prej Hyjit, prej Hyllit, si Hyllios, si Hyllyrian…Te jesh turk eshte po aq inferiore si te jesh amerikan “pa surrat e pa taban”, pa identitet e pa nje format qyteterimi. Kjo nuk eshte loje fjalesh. As rastesi. Nuk jane rastesisht bashke turq e amerikane per nje poshtersi te re, per nje perbaltje te re te qyteterimeve, pikerisht atje ku dhemb me shume, atje ku ka me shume nevoje per ringjallje, per gjak te ri, per nje epoke te re.
Amerikane e turq sot, po ashtu si turqit,greket dhe serbet e djeshem, mund te na dhunojne e perdhunojne akoma edhe me fort se dje, me te gjitha format, me te gjitha mjetet. Por ne qendresen do ta bejme si kahere…dhe hisotria do kete po te njejtin titull: “PERDHUNIM DHE PLACKITJE NGA TURKO-AMERIKANET! JO DASHURI, AS MIQESI!”
Gjeopolitika nuk ka gjithmone ka te drejte! Edhe ajo jo gjithmone ia del ne krye! Kete rradhe eshte vertet teper, eshte mbushur kupa !

17 mendime mbi “TURQIT NUK JANE MIQ, AS VELLEZER, POR PERDHUNUES!

 1. Ai kush nuk mund të njof, të don dhe të bashkpunon me mikun ai është i denuar të rënon gjithmon në robëri dhe në terësepse muk po dallojke mikun prej armikut. I nderuari shkrues të këtij artikulli fatmirsisht shumica e shqiptarëve nuk janë mendimit të cilin ju po impononi. Sa i përket juve, mund të them se jeni një islamofob ma mirë prokrishter i mjerë dhe qesharak.

  • Pse i quani komentusit islamofob nëse nuk kan simpati ndaj turqve ose poltikanve turq?
   Perandorija osmane ka qenë pushtuse dhe nuk ka qenë dashamirëse ndaj popullit Shqiptar.Nëse thua se ka qenë dashamirse sepse ka pasë mjaft vezir,pashallar,begler……..ajo nuk është kurfar argumenti.Shumica nga këta kan mar fund me kokëheqje dhe asnjiherë nuk kan punu në dobi të shqiptarve.
   Të gjith popujt tjerë kan pasë të drejtën në shkrim-lexim në gjuhën amtare,përveq shqiptarve.
   Persekutimet kan qenë të hatashme nëse nuk ke pranu të konvertohesh në fen islame:heqje koke,dëbim nga vend-banimi me tokë pjellore në vende me naltësira mbidetare ku nuk kultivohej drithi,taksa të ndryshme që ishin shumë të larta,marja e mashkujve si peng,poshtrimi i gjinis femnore et.etj.

 2. Hajde koment hajde…! “Mjalt kulturor”… ! Edhe jeniçeret turq qe sapo kishin shkelur ne Shqiperi 600 vjet me pare, flisnin me mir shqip se ky homo erectus qe komenton ketu…!
  Nuk i duam turqit ! Boll dome na kan bo ! Boll i kemi duru 600 vjet ! Boll mbrapa na kan lon…! Edhe far te keqe na kan lon neper territorin shqiptar, me pseudo-shqiptar, me pseudo-intelektual, me pseudo-islamik, me pseudo te krishter…! Ne fakt kan lon vetem nje toke te djegur e te shkretume… ku çdo gje eshte pseudo…! Dhe kte e kemi dhurat prej turqve tuaj…! Por ne, un ne rradh te par, dua nji Shqipni tjeter, nji Shqipni dinjitoze, si dikur, kur mjeshtrat Dibrane e Shkodrane, para se te mesynte turku, kishin ndertu qytete ne male e ne fusha te Shqiperise, me gure te medhenj e me dekorime ne dru e ne xham, me mozaike te pakrahasueshem. E pervec kesaj, kishin ndertu edhe pallatet me madheshtore e kishat neper Europe, duke u shperbly me florinj ne dore…! Kte Shqiperi dua un… dhe te tjere si une… ! Prandaj turqit le te rrine aty ku jane, se boll dome kan bo ktyne anve… ku nuk po mbin me bari… ku ka vetem kafshe me fytyre njeriu, kinse prej njeriu… qe kur duan te flasin hungerinj si qente e terbuar…! Kte na ka bo turku… Prandaj boll mo !

  • Me vjen mu shum keq qe nuk e paskeni kuptu thelbin e asaj qe thuhet ne kete pasqyre per shtyp ! Ketu thuhet dhe rikujtohet se turqit kane ardh ketu si perdhunues, jo te gjyshes time, as te stergjyshes, sepse tani do isha duke i bo hozana` turkut, si juve, por jepet idea se turqit kane ardh dhe kan bo shum shum deme, ne njerez, ne qytete, ne trashegimi, ne kulture…dhe me kete dhune qe kane ushtruar, ndaluan procesin e shkelqyer te civilizimit e zhvillimit qe kishte Arberia e at`hershme, ne cdo cep, ne cdo principate, ne cdo qytet. Gjyshet e mia me kane treguar se sa te poshter kane qene turqit, serbet e greket me ne… pergjithsisht te huajt…!

   • Paskeni probljem me vedvedin zotrinj.Jemi ne shekullin 21. Mynyra se si e trajton historin eshte islamofobija dhe klerofashizmi i juaj qe ju shtyn te jeni ende ne shekulin15.

 3. I nderuari “albanopoli”, sa po shof ti flet ato çka po din a nuk din ate çka po flet. Një gazetarë me dije mesatare i cili don me shkrua mbi ndonji temë nga historija, ai së pari pak informohet mbi temën e historis Osmane ( shihni Historija e përhapjes të islamit-Tomas Arnold, Historija Otomane-Jozef Fon hamer, Kosova-Noel Malkom, Shkrimet e Abdi Baletës Olsi Jazeixhi etj).Kur shikoj shkrimin e juaj nuk mund të iki prej faktit se përgjegjëja e juaj është përplotë me pamflete anti turke gjegjësisht anti islame.

  • Referencat tuaja jane bllofe historike, jane kacavjerrje neper ajer…Aq sa mund te kacavirret nje njeri ne ajer,
   aq mund te mbeshtetet njerzimi dhe historia tek Abdi Baleta apo Olsi Jazexhi me shoke…!

 4. Nje miku im, studiues i historise, me tregon se ne disa zona te shqiperise, kur shkoje mik diku, mikpritesi te jepte dhe gruan ne shtrat per te nderuar. Sigurisht kjo ndodhte para se te vije perandoria osmane. Kurse po ne si shqiptare, nevojat personale i kryenim ku te mundnim, s’kishim idene e nje vendi qe quhet banjo e qe sherbente per nevojat personale.
  Turqit na bene njerez se ishim me prane kafsheve, na mesuan te lahemi, te ndertojme banjo, ti fusim plumbin atij qe kerkon te na preke nderin etj….
  Kalemxhinj qe shkruajne paloshkrime te tille, meqe ai i quan turqit perdhunues, une do i thoja se ai eshte nje kromozom i qelbur i ndonje perdhunimi figurativ, i cili qenka ngjizur keto vite dhe paska nxjerre nje njeri me mutacione teper te renda mendore…

  • Un more ti nenprodukt i shartuar mes maces dhe hardhuces, jam ai kromozomi tjeter, ai qe flet shqip, qe mendon shqip dhe qe lufton shqip, pa kompromise, me nje nivel te caktuar kulturor, qe mund ta percaktojne vetem katedrat… dhe ti more frymor pa Atdhe`, pa flamur, pa ideal, pa ngjyre e pa trajte, pa emer e pa surrat, kupotohet qarte qe nuk je kateder vlersimi per rrangun e mendimit tim… Kam kenaqesine e madhe te publikoj edhe keto ndyresi te shprehura si mos me keq prej jush, qe tregojne nivelin dhe kulturen e filo-truqve te ketij vendi, qe natyrisht ofendojne Shqiptarine dhe mbare intelektin njerezor, ne nivel boteror. Kjo tregon se me turqit dhe tek nenprodukti turk genet, te shprehurit dhe kultura njerezore ka cakit fundin.
   Turqit kane fut ne kodin tone zakonor te maleve tona gjakmarrjen, per te na perça e per te na sundu. Kane fut me dhune dhe me ane te nje mekanizmi dinak e te fshehte, edhe modelin e ofrimit te gruas ndaj mikut, te motres apo te vajzes se re, por kjo nuk ka qene zakon para turqve… Etnosi, eposi, historia, gojdhanat, legjendat tona te pastra etnike, na tregojne se motra, gruaja dhe vajza kane qene te Shenjta nder Shqiptare…!
   Dy institucjone shume te poshtra kane fut turqit ne kulturen popullore zakonore shqiptare:
   Gjakmarrjen dhe poshterimin e gruas ! Dhe ket e kane bere me nje qeelim shume largpames e shkaterrues per ne. I pari, Gjakmarrja, kishte qellim te na shfaroste dhe te na detyronte te shkuleshim nga trojet e te parve, duke emigruar prej frikes se gjakut, brezni pas breznie, sa nga nje mal ne tjetrin, sa nga nje fshat ne tjetrin. Kurse i dyti fenomen helmues, poshterimi i gruas, bente pjesen qe mbetej, sepse me nje femer te poshteruar, injorante dhe skllave, ata pak djem qe do lindnin, do ishin idiote, kok‰eulur, injorante, te poshteruar, mercenare, sherrxhinj dhe vella-vrases.

 5. z. albanopoli, tue lexuar përgjigjjet që po jepni komentuesëve të juaj, shoh se jeni një grindavec dhe antiintelektual ordinar i cili pa kurfar arsye shkrep mllef rreth e rrotull. Njeriu i menqur kur fletë ai për ate që flet siguron argumente të cilët janë të pranueshëm në rrethet historianve botroe a jo me përplot pralla dhe me një flalor rrugaq. Z.albanopoli ju mjersisht hisroein reale nuke njihni dhe se ate nuk mund të ndrone me rena dhe me ideologjin krishtere e cila është kund[rshtarë i verbët të islamit. Ato qka flitni ska lidhje me shkencë as me kokë, këtë truni si po shifet nuk po mundet të pranon.Në lidhje me këtë duhet të them që realitetin duhet të pranoni sepse nëse koka e juaj këtë nuk e pranon athere duhet të kuptoim se jeni nga ata që qyshë herët kanë humbur afinitetin për të kuptuar realitetin. Nëse kjo është kështu athere asaj ua pavshit hajrin dhe se me ju definitivisht nuk mund të bëhet një diskutim i mendëshëm sepse psiha e juaj nuk pranon as mendjen e as realitetin.

  • Ne fakt “keni te drejte”… si drapri qe eshte me i shtrembti nga veglat e punes.
   Ty, qe kullon “mjalt kulturor”, po te dukem grindavec e e antikulturor sepse po te prish rahatin e mykur dhe antiosmane qe te ofron lidhja me Turqin. Jo, aspak ! Un mbroj rrenjet e mia dhe kauzen time, pa te cilen nuk kam kuptim, nuk mund te ndjehem njeri.
   Ti, ne te njejten kohe, me injorancen dhe analfabetizmin tend, vazhdo te mbrosh kauzen tene… madje me ben nder te madh kur flet keshtu si qenje dy-qelizore, sepse tregon hapur, boterisht se sa e drejte dhe me vend eshte kauza ime…!
   Sa per te tjerat… te siguroj se bota e letrave, e shkences, e dijes apo edhe e Shqiptarise, nuk do te marre kurre leksjone nga ju… ! Flini i qete! Kjo eshte pak por esht e sigurte!
   O Zot sa poshte ka ra termi “demokrat”…!

  • Te gjithe ata qe i quajn turqit vellezer nuk jan asgje tjeter veqse kopila turq ose me mire te themi mbeturina aziatike qe kane mbetur nga sperma turke qe duhet zhdukur nga tokat e Arberit.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s