QYTETI IDEAL, QYTETI QE DUA-ALBANOPOLI dhe simboli i DASHURISE

QYTETI IDEAL, QYTETI QE DUA-ALBANOPOLI dhe simboli i DASHURISE

Shpjegimi i asaj pjese te krijimtarise sime, i zbulimeve te mija, qe eshte treguar bukur ne kete interviste… por ne nje menyre hermetike, estetike, avangarde ne Librin ende te pashperndare, ne Librin e sulmuar, te eklipsuar, gati te ndaluar nga krimba te vegjel, qe jane shume, por qe prap se prape jane krimba, te pazotet te ndalojne lumin e heshtur te se VERTETES: Librin ALBANOPOLI

Ky Liber eshte nje Manual Shqiptarie,

Ide të reja, me një Linguazh të Ri…!
nga Alban Guri – Albanopoli
Qyteti i Humbur, Kryeqyteti i Humbur, Albanopoli, i cili rilindi
perseri nga nje projekt futurist, nen influencen dhe frymëzimin e qytetërimeve te vjetra…
U quajt Tiranë, siç ishte quajtur prej shumë kohësh, që atëherë kur sihte shkatërruar totalisht, prej barbarve, prej shkatërruesve,
(Tiranë si tiranët që shaktërrojnë dhe prishin)…
dhe u rishpall Kryeqytet më 11 shkurt të 1920-ës, në Lushnje, në seancën e parë të Parlamentit të parë shqiptar, nga burra të lartë, të ditur, të urtë, patriotë, jo rastësisht.
Po ashtu, jo rastësisht, u hartuan projekte mbi Kryeqytetin e ri, nga arkitektët dhe urbanistët europjanë, italianë, më në zë të atyre viteve. U gjetën fonde, fonde marramendëse, për të rindërtuar nga e para Kryeqytetin e humbur, Albanopolin, kryqendrën e albanëve, fisit Ilir më përfaqsues, ata që na dhanë edhe emrin e vjetër, antik, me të cilin na njeh e gjithë bota e qytetëruar… albanian, albanesi, Albania…

per me shume ndiqni faqen kryesore, tek Ballina…
ku flitet shum shum qarte mbi kryeqytetin e humbur ALBANOPOLIN
por ku do gjeni edhe Librin e plote “ALBANOPOLI”, duke klikuar tek Ballina, KATEGORITE E MENDIMIT, linku i pare ne rradhe “Libri ALBANOPOLI”

Një mendim mbi “QYTETI IDEAL, QYTETI QE DUA-ALBANOPOLI dhe simboli i DASHURISE

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s