ERNEST KOLIQI, KANGA ARBNORE

O g`juhë e folun për trimij pranvera,

që tok na mbajte ndër pushtime t`hueja,

sepse prej gojve arbnore nuk u hoqe,

as kur u dam n`besime e doke tjera.

-Ernest Koliqi-

…..

“O Kângë, Arbnor’t e plogtë i kapi gjumi;

ti kris si zâ burije

mbi ata qi flêjn’ pa andrra fisnikije:

e n’qe se belbacuk’t e g`juh’s ilire,

tue t’ndie fishkllojn’ prej smire,

me rrahje flatrash ik n’naltsí t’kalthèra

e prit, per me kumbue, agime tjera”

-Ernest Koliqi-

………………

-DASHURIA E KOLIQIT-

TINGLLIM

Hjek keq por sё kthej te ti. Qe, lot`t i tera.

Mbas tashit nji pikё lodje sё derdh pёr ty.

S’ke mbet veç ti, ka edhe varza tjera,

por nuk mё kan bamun dritё der’sot kёta sy.

 

Kangёt qi t’i kndova ka me i tretun era.

Emni i yt nё zembёr t’eme ka me u shlye.

Ti duej ke tё duesh tash qi ka dalё prendvera.

Sё na lidh ma gja. U zgjidh, u zgjidh ky nye.

 

Pertrihet nё ket stinё tё bukur marё natyra,

dhe shpirti i em nё kto dit ka m’u pёrtri.

E krejt jetёs s’eme do t’i ndrrojё, po, ftyra.

 

Mbas tashit ti nё daç mё duej e nё daç mos mё duej,

por lulet qi shpёrthejn sivjet nё kёt shtёpi,

nuk çilin ma pёr ty. Janё tё tjetёrkuej.

 

Ernest Koliqi, 29 prill 1923- 19 vjeç

 

E mbas 10 vjetёsh, Koliqi pёrjeton tё njёjtat emocjone lidhur me kёtё ngjarje tё jetёs sё vet dhe pёrsёri flet me tё njёjtёn gjuhё, madje mё i ashpёr, duke na treguar se sa shumё i kish merituar kёto vargje personazhi i tij misterioz (njё çupёlinё e kohёs, flokzeza me gershet e me vetulla te holla, tё cilёn ai e pёrshkruan nё librin “Gjurmat e Stinёve”, ajo pra qё i ka shkaktuar kte plagё tё pariparueshme Koliqit. E kujt, Koliqit !!!).

Ajo qё bёn pёrshtypje ёshtё se djaloshi, paçka se ma i pjekun, ma i burrnuem, nuk pendohet, nuk ndryshon qёndrim ndaj kёtij momenti qё e ka ndikuar fort jetёn e tij. Pra, pas plot 10 vjetёsh, e var armёn e tij poetike, vrullin e madh tё saj, tek e njёjta gozhdё qё ish ngulur nё mendjen e nё shpirtin e tij.

Elegant, romantik, Koliqi djalosh e nё tё njёjtёn kohё burrnor, i drejtohet dashunis sё gabume, pa ia pёrmendun emnin, duke i than:

Vuej por s’pajtohem ma. Qe, lot`t i tera.

Pikёn e lotit s’e qes ma pёr tye.

Kang’t qi t’i kndova le t’i humbi era,

si emnin qi prej zemret due me e shlye.

 

Mallet e mija si ndёr stina tjera,

pran teje ma pёr t’gjall nuk kam me i shfrye.

Ti duej ke t’duesh tashti qi u çel prendvera,

pse kurrgja ma s’na lidhё. U zgjidh ky nye.

 

Si pёrtrihet kso stine mbar’ natyra,

ashtu dhe shpirti i im ka m’u pёrtri.

Ty n’andrra t’mija ma s’do t’ndrisi ftyra.

Kujtimin tand me rrajё un du m’e zhbi.

Flakёn Hyjnore, dashunis qi t’fala,

t’ia shuej heshtnueshёm e harresёs vala.

Varianti i botuar nё vitin 1933. 

Si fillim, ishte Luigj Gurakuqi ai qё e shtyn Ernest Koliqin tё merret me letёrsi fill pas kthimit tё djaloshit nga Italia, ku kish qendruar me studime 4 vjeçare. Dy vjet mё pas ai themelon sё bashku me Anton Harapin, Padёr Anton Harapin, tё madhin tё vetmin dhe tё pavdekshmin, gazetёn “Ora e Maleve”. Ndikonte tashmё tek ky djalosh edhe kujdesi qё kish fituar nga Gjergj Fishta, personalitet dhe protagonist i botes sё letrave edhe nё atё kohё, plus Luigj Gurakuqit, kuptohet.

… e un Albani, personalisht, i shkruajta si mё posht vajzёs time nja 2 vjet mё par, nёntor 2007…

p.s.

Koliqi mbetet mesuesi im mbi letersin shqipe !

……………………..

alban guri

VARGJET QE MBESIN

 

Po, e di. Jam gjetur ngusht me ty por lot nuk derdh.

Aspak s´do lodhem dimrit të të mendoj.

I vetmi mbret i heshtjes time sot jam un

dhe pse shum vajza t´tjera kam përreth.

Melodia brenda meje prap tingllon

Hije pa form, harresёs vend i le pёr muaj.

Pa emblemë, po, pa virtyt, pa emocjon,

do kaloj edhe ky çast, ky trup i huaj.

Dhe përsëri një drit e re do t´më thërras

E un i leht do t´jem si në flutrim për lidhje t´reja,

me zemër t´re nji rreze drite do kërkoj

Veç këng gëzimi e dashurie do vijnë mbas.

I desha ditët e bukura që m´shikojn

si djalin tënd që peng i yti mbeti gjat,

por lule t´tjera çelin prap e do t´lulzojn.

Mos prit më vargje e dedikime ! Nuk ka gjas !

Mes vargut  t´kalimtarve që s´í njoh përhumbshëm shkoj,

Asgjë që na lidh bashkë s´do dal të gjej

Si n´mijra vjet ku njerzit lidhen dhe vetmojn,

si çdo protagonist i dashuris, këngën do zgjedh.

Tiran, 13 nëndor 2007

 

 

Kjo e gjitha ishte njё rastёsi…mes Koliqit dhe meje…mes historis sё tij dhe times…mes frymёzim-ligshtimit tё tij e timit…Ishte vetёm njё rastёsi, e pranoj,… e cila mё pёlqeu shum, pavarsisht kontekstit aspak simpatik.

p.s.

Koliqi mbetet Mesuesi im i Letersis Shqipe ***

38 mendime mbi “ERNEST KOLIQI, KANGA ARBNORE

 1. Whats up. Very cool website!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also…I am glad to locate a lot of useful info right here within the article. Thank you for sharing.

 2. Great article. It is quite unfortunate that over the last several years, the travel industry has already been able to to handle terrorism, SARS, tsunamis, bird flu, swine flu, along with the first ever real global economic collapse. Through it the industry has proven to be powerful, resilient plus dynamic, discovering new solutions to deal with difficulty. There are often fresh challenges and the opportunity to which the field must all over again adapt and react.

 3. Thanks for your publication on this web site. From my own personal experience, there are times when softening right up a photograph may possibly provide the digital photographer with a bit of an artistic flare. More often than not however, this soft cloud isn’t precisely what you had planned and can often times spoil a normally good image, especially if you consider enlarging the item.

 4. Hey. Very cool website!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally…I’m glad to find a lot of helpful info right here within the post. Thanks for sharing..

 5. Hello. Very cool site!! Man .. Beautiful .. Amazing .. I will bookmark your site and take the feeds also…I am happy to find numerous helpful info right here within the post. Thanks for sharing..

 6. Hiya. Very cool site!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds also…I am satisfied to find a lot of helpful information here in the article. Thank you for sharing..

 7. I do like the manner in which you have presented this problem plus it does supply us some fodder for consideration. However, from just what I have seen, I only trust as other remarks pack on that people remain on issue and don’t get started upon a soap box involving the news of the day. Still, thank you for this excellent point and although I can not necessarily go along with the idea in totality, I value your point of view.

 8. Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and great design.

 9. The crux of your writing whilst appearing agreeable in the beginning, did not work perfectly with me personally after some time. Someplace throughout the paragraphs you were able to make me a believer but just for a while. I however have got a problem with your jumps in assumptions and one would do nicely to fill in all those breaks. In the event that you can accomplish that, I would surely be amazed.

 10. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I am
  experiencing issues with your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 11. I’m not sure where you’re getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for wonderful info I was looking for this info for
  my mission.

 12. Here we have the solution for every thing; our IT experts will
  provide you Microsoft free MCITP: Enterprise Administrator questions with solutions.

  The intent was for PDF files to provide a way to distribute documents electronically and have them display or print
  consistently regardless of the type of computer system.
  So, without spending any money (assuming you already had a computer), you have
  your equipment.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s