DYSHJA BERISHA -ARVIZU

DYSHJA BERISHA -ARVIZU !!!

-vjen era pazar-

Berishën e dimë, e njohëm tashmë. Ai ka zgjedhur qe prej kohes kur jetonte me dhine ne haur, qe te bente vetem poshtersira “per te çare ne jete”, mjaft qe te mos kthehej me kurre ne ate mjedis ku ndynte gjithçka… ku qenja me dinjitoze ishte kafsha. Rrugen e tij kane ndejkur edhe shume prej atyre krimbave e vemjeve njeqelizore, te cilet do ishte herezi e madhe t`i quanim njerez. Keto specje qe sot i shkojne mbrapa atij neper mitingje e zyra shteti, ne biznese te paligjshme apo ndermjetsime, shkaktojnë pasoja dëmesh te pallogaritshme publike. Fatkeqsisht e kemi kuptuar shume vone kush paska qenë Berisha, dhendri qe hyri kollovar ne familjen me antishqiptare, pikerisht ne strofken “shqiptare” te liderve te kunderzbulimmit serb. Ishte dhenderr tek rrangu me i larte i agjentures serbe qe vepronte ne Tirane prej viteve 50-të, dhe pikerisht si i tille, i mbeshtetur me logjistike, influenca politike dhe informacjon, ai e kishte shume kollaj te sulmonte kedo, madje edhe vete Enver Hoxhen e Ramiz Aline. Vonë vonë por tashme e mesuam, se serbet jane imponuar ne kete vend , qe pas tezes famëkeqe të Cubrilloviçit gjate viteve 30-te, kur hartuan planin per shkaterrimin e shqiptarve. Vrane çdo kokë ekselente shqiptare, çdo personalitet. Shkaterruan me plan te qarte e te hekurt Shkodren dhe Dibren. Sot vazhdojne ende te injektojne gjakun e prishur pro serb ne çdo arterje te jetes sone publike e private. E paskemi kuptuar vone, shume vone, gjithe kete loje shkaterrimtare, te vene ne zbatim nga politikane, gazetare, biznesmene, klerike shqiptarfolës por që në fakt kanë rezultuar antishqiptarë, agjentë serbë, grekë apo turq.

Te pakten tani flas per veten… dhe po per veten time kerkoj falje publikisht, qe ndonjehere, këtu e 8 vjet më parë,  jam investuar duke lavderuar punen e ketij faqeziu sikur te ishte “opozitari model” i këtij vendi. Pas gjithe ketyre kurtheve dhe marrezirave: Plaçkitje te vendit, blerje ambasadoresh apo politikanesh te huaj, punesh te poshtra kunder vendit te tij, spiunazh po kunder interesave te vendit te tij, çfare na duhet te presim ende, para se ta nxjerrim ne rruge, ne shesh, dhe ta gjykojme e ta ndeshkojmë siç ndodh me krimbat?!

Cfar pret tanimë ambasadori Arvizu, pas gafave te njepasnjeshme qe ka bere qe prej ditës kur vuri kemben ne kete vend?! Pasi mbeshteti antishqiptarin me ordiner, kavjen e kavjeve, funderrinen e funderrinave, injorancen qe therret dhe qe e detyron inteligjencen te heshtë (për çështje stili, kuptohet)? Cfar pret amb. Arvizu pasi mbeshteti dhendrin e kunderzbulimit serb, agjentin e maskuar antishqiptar, i cili pasi i zbulohet nje lekure spiuni antishqiptar, vrapon te veshi tjetren, per t`u mbrojtur, i cili per te mbuluar nje ndyresi te patreguar, ben nje tjeter me te madhe, per te mbuluar nje genjshter, tregon nje edhe me te madhe, ne menyre qe te harrohen precedentet dhe keshtu te turbulloje vemendjen dhe energjine e mbare shoqerise.

Amb. Arvizu do mbaje pergjegjsine e larte te mbeshtetjes hapur, pa dorashka, te njeriut qe u ka sherbyer e po iu sherben te gjitha ndyresive dhe kauzave antishqiptare, me mekanizmin e vjeter te Sigurimit te Shtetit: “Nese te zbulojne qe je duke punuar kunder, behu vegla e atyre qe te zbulojne… dhe keshtu, dor mbas dore, sa here zbulohesh, dredho, genje edhe me shume akoma, vetem e vetem qe te mbijetosh, e ne kete menyre te kesh mundesi te besh deme sa me shume. Genje sa me shume, dredho sa me shume, shitu sa me shume, qe te mbijetosh pa fund e te besh deme pa fund. Gënje qe te fshehesh genjeshtren per te cilen u kape, sepse nje genjeshter e madhe i mbulon ato te voglat qe e paraprijne”. Dhe Berisha, me kete mekanizem, ka akumuluar nja 7-8 dosje perkatesie agjenturore, per çdo gabim qe ka bere, per çdo rast kur eshte kapur ne flagrance per pune antishqiptare, dhe sidomos per pune antiperendimore.

Amb. Arvizu duhet ta dije kete fakt, sepse eshte puna e tij, eshte detyra e tij.

Qe Berisha punon per serbet, dhe qe si synim kryesor ka frenimin e zhvillimit te Shqiperise, per te favorizuar serbet, kjo nuk do shum mend per t`u kuptuar. E ka detyrim, me kusht jeten e tij qe nuk vlen asnje grosh. Dhe i dhimbset ajo jete e piset, e qelbur, e perdale, me e keqe se e nje putane. Po po, i dhimbset. Prandaj dhe nuk le gur pa levizur e makinacjon pa shpikur, vetem e vetem qe te mbijetoje, paçka se jeta e tij e qelbur nuk vlen as sa nje bajge lope ne livadh. Jeta e tij e qelbur deri me tani eshte varur prej detyrimit ndaj shefave te tij ne Beograd,  sipas aftesise se tij per te frenuar me “frena dore” zhvillimin e Shqiperise, ne menyre qe ritmet e zhvillimit t`i marre vetem Serbia dhe Greqia.

Kete e deshmoi edhe sot, kur me terma te medha (te shkruara sigurisht nga tjeterkush) ngrinte figuren e kaloresit dhe mbrojtesit te krishterimit, Perandorit Kostandin. Kete loje te ndyre recitale, ai e ben sa here qe ka frike per jeten e tij te pavlere, dhe luan karten e patriotit, te shqiptarit te kulluar, duke e bashkangjitur me nje “rrespekt te pamate” per krishterimin dhe Vatikanin. Kete kasete ky e perserit vazhdimisht. Por ne fakt, ky eshte vetem nje Mashtrim i ulet!!!

Kllouni dhe sharlatani Berisha, nuk harroi aspak te nxirrte thelbin e tij prej agjenti serb, kur tha se: “Edhe fqinjet tane sllavet, pavarsisht se jane te ardhur ne keto troje, e perqafuan qe ne fillim fene e krishtere, te cilen Kostandini i Madh e lejoi si fe` zyrtare. Pra, le ta dije e gjithe bota se serbet jane ata te kulluarit, qytetaret e medhenj, rraca per t`u adhuruar.” Kete mesazh donte dhe shprehu Berisha ne mbledhje qeverie. U kuptua qarte qe urdhri kish ardhur me porosi-detyrim nga Beogradi. Por edhe ai do vdese, nuk do rroje sa bota. Diskutimi eshte se si do vdese, ne ç`mënyrë!!!

Sot, mbi kurriz te amb. Arvizu, rendon fakti se ai ka mbeshtetur dhe mbeshtet, qoftëlargun qe maskohet si njeri, poshtersine e ulet antishqiptare, qe per interesa mbijetese, u sherben te gjithe atyre qe kane forcen ta zbulojne, ta përdhunojnë ose ta vrasin, perveçse Shqiperise dhe shqiptareve. Sali Berisha eshte shpallur tashmë armik i betuar i popullit shqiptar dhe si i tille do denohet e ndeshkohet sëshpejti. Pyetja më delikate është: “Po amb. Arvizu, çfarë pritshmerie ka në lidhje me zgjedhjet e gabuara qe ka bere gjate punes se tij si diplomat i vendit lider ne bote?! Cfarë e lidh ambasadorin e emëruar nga Presidenti i vendit më influent të botës me një maskara që nuk e do më kërkush në vendin e tij, me përjashtim të shpure të vogël rrugaçësh që për intersa fare te ngushta përdhunojnë edhe nënat e tyre. A ka ven për lidhje kaq intime te nje ambasadori kaq influent, me nje funderrine mesjetare, nderkohe qe raportet mes dy vendeve duhet te jene formale, te pastra dhe te shendetshme?! Apo duhet te mendojme qe edhe ambasadoret amerikane shiten e blihen si breke te palara ne pazarin e piset te putanave ballkanike?!

3 mendime mbi “DYSHJA BERISHA -ARVIZU

  1. I just want to tell you that I am just new to blogging and actually enjoyed you’re page. More than likely I’m likely to bookmark your website . You certainly have fantastic stories. Cheers for sharing with us your website page.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s