VITET E TMERRSHME TE VEGJELIS

VITET E TMERRSHME TE VEGJELIS !

Vegjelia nuk ka komb, nuk ka atdhe`, nuk ka flamur, nuk ka kauza per te mbrojtur, nuk ka ideale, nuk ka nder, nuk ka qendrese, nuk ka turp, nuk ka shoke, nuk ka familje, nuk ka synime…! Vegjelia ka vetem interesa te vogla mbijetese, sot per neser. Vegjelia merr formen e enes ku e fusin, sepse eshte si nje leng pa ngjyre, pa shije, pa karakter te veçante. Eshte thjesht ne nje gjendje primitive, prej te ciles mund te presesh çdo gje, por jo qe te drejtoje komunitetin, fetar apo laik qofte, grupe shoqerore apo politike, institucjone shteterore apo vete shtetin. Vegjelia te le gjithmone ne balte. Vegjelia te ben gjëmën, sepse eshte e privuar nga çdo lloj interesi shoqeror, komunitar, institucjonal, kulturor apo artistik. Ky eshte gabimi me i madh qe eshte bere me kauzat kombetare e shoqerore ne Shqiperi gjate shekujve, perjashto shpalljen e Pavarsise me 1912, ku po te shohim me kujdes, vemë re se protagoniste jane elitat e Kombit tone, jo vegjelia. Kjo zgjati deri me 1944 , deri kur elitat, edhe pse me veshtiresi, drejtuan jeten shoqeore, kulturore e politike te vendit. Prej atehere, vegjelia dominon frikshem, dhe si hap kryesor me qellim ruajtjen e pushtetit, forcon unitetin mes vetes, duke krijuar male me plehra, grumbuj masive me funderrina, me mbetje, qe vijne ere te qelbur… duke e shperndare eren e tyre, gjithkund, brenda dhe jashte vendit. Vegjelia nuk di te flase. Vegjelia hungerin si qentë e tërbuar. Vegjelia si habitat te vetin natyral ka balten, erresiren, kasollen e qenit prej nga doli, lageshtine, felligeshtine, poshtersine, tradhtine, priten, gjakmarrjen, ikjen-arratisjen, fshehjen, grabitjen, pabesine, konfliktin.

Per te gjitha keto karakteristika te ulta, Vegjelia mbeshtetet fuqimisht me para`, pushtet, infrastrukture dhe lobingje, nga pseudo-Globalistet, te cilet duan nje bote me skllever ne sherbim te tyre. Dhe nuk do gjenin dot skllever me te mire e me te lire se Vegjelia. Sepse Vegjelia eshte e kontrollueshme shume kollaj…dhe mund t`i japesh te gjitha urdherat qe desheron, me shume pak leke, madje ne rastin tone pa para` fare. Ndaj ne keto kohra te urryera, duhet thene se kemi mbi krye pjesen me te piset te Vegjelise, duke filluar qe nga krerët e pushteteve fetare, politike, ekzekutive apo mediatike, pa u ndalur, vazhdojme edhe me sherbetoret e tyre te brezite te dyte, po njesoj te ndyte e te shemtuar, ne mendime e ne veprime.

Vegjelia arsyeton vetem me stomak dhe me zorren e trashe. Nganjehere edhe me urretjen e pakuptimte te kafshes, kot, ashtu per te shfryre dufet shtazore. Pra, kur flitet per teza te larta dhe ideale shoqerore apo kombetare, duhet te shohim se kush jane personazhet qe e mbushin gojen me keto argumente….E nese jane Vegjeli`, atehere diskutimi eshte i kompromentuar, sepse Vegjelia flet gjithmone dhe vetem ne emer te bukes, ne emer te mbijeteses dhe merr formen e enes ku e fusin padronet e rradhes, ata qe i japin lemoshen per te mbushur barkun dhe zorren e trashe. Vegjelia do tunde gjithmone flamuj te huaj, flamuj padronesh, flamujt e atyre qe ia kane zene kryet me dere qe ne fillim te heres.

Keto jane Vitet e “Vegjelise”. Sa te tmerrshme! Vegjelia ne pushtet qenka me shkaterruese se ushtrite barbare apo termetet e fuqishem. Ah Vegjelia…! Enver Hoxha i njihte mir…! Te gjithe te zgjedhurit, te perzgjedhurit, perandoret, mbreterit, udhëheqësit e kane njohur shum mire konceptin dhe domethenjen denigruese te vegjelis, prandaj i kane mbajtur kokeulur, ne pune te renda e te ushqyer ne kufijte e mbijeteses, ne menyre te tille, qe te mos kishin mundesi te benin deme, deme te pakorrigjueshme.

Dhe ne fakt, jane keta, “Vegjelia” e djeshme dhe e sotme, qe e shajne me gjithe burgjite e fytit “ustain” e tyre, komandantin “legjendar”, Enver Hoxhën, atë te cilit iu ngjiten si m… pas kepuces, se sipas tyre do t`i nxirrte ne drite, do t`i shpetonte nga thundra dhe poshterimi i beut i cili me rregull te shkruar e te pashkruar i perdhunonte, shiste dhe i vrsite qofte edhe per kapriço. Po, po, keta e shajne Enver Hoxhen, pavarsisht se ai i nxorri nga bota e kafshes ku kishin degraduar e jetuar ne mijra vjet, pavarsisht se ai nxorri vertet nga balta dhe i beri qenje shtepiake. Keta e shajne dhe e perflasin tani pas vdekjes Enver Hoxhen, pavarsisht se ai i vaksinoi, i kuroi, i alfabetizoi, i shkolloi, i punesoi. Keta e shajne, nderkohe qe do duhej ta levdonin. Keta, jo ne.

Sepse ne te tjeret, ne qe humbem ç`kishim, per faj te Enver Hoxhes, i cili donte dhe besonte tek eksperimenti i tij per transformimin e kafshes ne njeri, koncept Darwinian qe ai mendonte se do funksiononte duke na grabitur ne per t`ia dhene vegjelise, pikerisht ne do donim ta kritikonim apo edhe ta shanim, per ate pjesen tone…per pasurite dhe statusin qe humbem. Kete ai e beri ne menyre qe lloji i kafshes ne fjale te ndryshonte, te shtepiakezohej, te shkollohej etj. Por jo, “Vegjelia”, ajo qe nuk mund te behet njeri, kafsha me aspirata njerezore, ajo qe genjeu shkencetaret dhe idealistet, kacja genjeshtare Darwiniane, uleret e çirret, edh pse ai e nxorri pikerisht nga bota e kafshes dhe e ktheu ne qenje shtepiake. kete sforco kolosale, Enver Hoxha e realizoi pikerisht duke ofruar investime e kontribute qe i ishin grabitur nje klase tjeter shoqerore, klases se njerezve.
Ky paradoks, pra sharja qe qeni i ben te Zotit, ndodh sepse per “Vegjeline”, te shash e te dalesh ne miting eshte zanat, fiton buken e gojes, dhe jo rralle behesh edhe me pushtet. Del nga burgu edhe po te jesh denuar per vrasje me motive te dobta. Behesh drejtor, minister, deputet, doganier, polic, deri madje edhe kryeminister, kryeminister i vogël, primitiv i vegjelis. Ah Vegjelia…! Enver Hoxha i njihte mire…! Ne fillim donte t`i vriste te gjithe, si të padenjë për të perfaqsuar rracën njerëzore, por rruges ndryshoi mendim… dhe u vetkufizua duke menduar se me arsim dhe punë të detyruar, nëpër kampe pune dhe këneta, apo duke i ndaluar të vinin në Tiranë, do t`i shndërronte në njerëz… poooor, na shkaterroi. Na la trashegiminë më të poshtër e më mizore te te gjitha kohrave te historise. Na la mbi krye falanga djajsh me pushtet dhe me forcë shtazore, edhe pse ne dukje ngjajnë të veshur me petka njerëzore… e ndoshta shetisin me makina apo përdorin telefona celulare…
Jo, jo, le të jemi të qartë. Eksperimenti i Enver Hoxhes, nuk funksjonoi. Enveri gaboi. Ai besonte tek Darvini. Darvinizmi i tij ishte gabimi më i madh i tij. Sepse edhe vet Darwini e kishte gabim. Kafsha nuk mund te behet njeri. Njerzit i krijon vetem Zoti si te tille. Edhe kafshet, po Zoti i krijon, por kafshet e verteta ama, me funksjone me instikte kafshe, të cilat edhe ato kane nevoje per dashuri e perkedhelje. Keto bishat e tjera, te shperfytyruara, me sjellje satanike, qe kane pushtuar çdo cep te jetes sone publike e private, keto i ka krijuar Djalli.

Enver Hoxha beri shume pune por bëri edhe shume gabime, ne pune e siper. Vetem se gabimi me i madh i tij, doli te ishte besimi i tepruar ne tezen Darwiniane. Kafsha nuk mund te behet kurre njeri. Prova eshte e thjeshte. Vetem qeni, i cili na prezantohet si kafsha me e dashur dhe si miku me i mire i njeriut, e kafshon mikun apo edhe te Zotin e tij brenda oborrit te shtepise. Dhe “Vegjelia” po, pa me te voglin shqetesim, arrin te shaje e te kafshoje edhe ate qe i jep buke, pune, shtepi e dinjitet. Keshtu qente e kazanerve, sot shajne Enver Hoxhen, i cili i morri nga baltrat apo shpellat, ku jetonin si shtaze, dhe i transformoi formalisht ne njerez.

Kthim ne Histori:

Ne kete vend, veç te tjerave, kane kaluar barbaret, Atila, Alariku i Tmerrshem, ata qe shkaterruan Romen, te cilet kalonin detin per te plaçkitur Romen e pasur, pasi kishin plaçkitur e rrenuar Ilirine. Burrat shkonin ne lufte per te rrenuar e plaçkitur, deri ne Rrome, nderkohe qe grate dhe femijet i linin neper çadrat e tyre shetitese, fushave dhe anes se bregut te Ilirise. Ketu kane kaluar barbaret, avaret, hunet, me pas fiset barbare sllave… dhe shume vone turqit e islamizuar, bijte e huneve dhe trashegimtaret e islamizuar te fiseve shkaterrimtare. Ketu, ne kete vend kane ndodhur çudira, para te cilave shkenca, dija, por edhe teologjia stepet, mbetet, ndalon, shtanget, tronditet, gati-gati dorezohet.

Gjithkund e gjithhere thuhet ne lidhje me qytetet antike shqiptare se i shkaterroi nje termet i fuqishem nga shekulli IV pas Krishtit. Mund te ket rene edhe ndonje termet asokohe, por ajo qe eshte me e rendesishmja, eshte se pikerisht ne kete periudhe , ketej kane filluar te kalojne fiset e tmerrshme qe permenda me siper…dhe pikerisht kjo eshte periudha e cila na kujton shkaterrimin e Romes…por edhe te Ilirise…!

Rrenojat e nje qyteterimi te hershem dhe shndrites jane aty. Ato flasin, jane te gjalla paçka se te plagosura rende. Etno-kultura Iliro-shqiptare jeton ende, flet, kendon, vallzon, rrefen me urti, me fjale te lehta e sheruese, si ne asnje gjuhe e popull tjeter. Thjesht sot ka ndodhur proçesi i pashmangshem i konvertimit, koka poshte e kembet lart. Pas nje lengimi mijra vjeçar, kultura, dija, forca, dhunita Ilire, veçantia dhe shkelqimi i nje populli te zgjedhur prej Hyjit, eshte mpakur dhe u ka leshuar terren hordhive te shtazes, nderzyer me faren e keqe te fiseve shkaterruese, te cilet edhe ata vete vinin prej bishes antinjerezore.

Shkenca ketu me keta eshte stepur, teologjia ka heshtur, qyetetrimi po vdes dalngadale duke agonizuar. Ka humbur busulla e orjentimit humanist. Keto jane “Vitet e tmerrshme te Vegjelise”, ku gjallesa te ashtequajtur njerez, po sulmojne çdo forme jetese, ndjeshmerie, ndergjegje dhe progresi human.
Mos e harroni ! Vegjelia, ketu dhe ne mbare boten, nuk ka atdhe`, nuk ka komb, nuk ka ideale, nuk ka kauza te larta per te mbrojtur, nuk ka flamur. Vegjelai ka vetem interesa te vogla meskine, sot per neser. Vegjelia arsyeton me stomak dhe zorre te trashe…. e per keto arsye, te bën gjëmën.

Dhe nga keto karakteristika te dobta asgjesuese te Vegjelise, perfiton Lobi i Globalisteve, qe e duan boten ne nje ene uje ku te kene mundesi te fusin te gjitha ndyresite e tyre, pornografine, pederastine, nenshtrimin ndaj parase-leter, per ta perbaltur akoma edhe me shume karakterin moral, biologjik, kulturor e shoqeror te njerezimit. Per kete arsye Vegjelia qendron ne pushtet, me dashje apo pa dashje, me vote apo pa vote. Vegjelia eshte produkt dhe pasoje e ndyresise Globaliste.

Shtojcë

IMPAKTI I VEGJELISE ME BOTEN MODERNE

Dy gjera ne pamje te pare krejt te parendesishme, tronditen boten e Vegjelise shqiptare pas viteve 90-të:

1) Digitalb-i; 2- Facebook-u.
I pari i nxorri pak a shume nga gjendja e shpellës dhe e ferres ku kishin ngec prej shekujsh, duke iu treguar se gruaja nuk eshte ajo qe kane ne shtepi por nje qenje tjeter, si ajo ne Channel-X…
I dyti i mori dhe i transportoi virtualisht ne boten e madhe, me te mirat dhe te keqijat e saj.
Te shohim produktin final te ketij impakti te Vegjelise shqiptare me boten moderne.
Shenjat e para te depresjonit jane shfaqur me divorce ne mase dhe ne vetvrasje progresive, duke mos lene ne harrese vrasjet e dhunshme per motive te dobta te cilat jane ne rritje.
Meditimi zero. Progresi me nje vektor kokeposhte. Marrezia drejt virtuales ka depertuar edhe tek analfabetet, edhe tek ata qe ecin akoma me kater kembe dhe hungerijne si kafshe pylli tek mundohen te flasin… madje nxjerrin edhe shkume prej goje.

p.s.

Me falni se harrova. Tronditjen e pare, sapo u ballafaqua me boten e zhvilluar, Vegjelia shqiptare e morri kur ndeshi me termin “dimukrat… dimukracija”…

Dhe pikerisht sot, jo rastesisht, “dimukracin” ne trojet shqiptare e perfaqson rraca e trashegimtarve te Vegjelis: Sali Berisha, Hashim Thaçi, Ilir Meta, Ali Ahmeti etj…

Vegjeli percaktohesh me prove, rast pas rasti, me mer me mbiemer. Percaktohesh nga sjellja, nga veprat e tua, nga produkti qe ti jep, ne te mir e ne te keq.

Do permbyset bota… nga turpi dhe nga tmerri…! Shkenca eshte stepur, teologjia ka ndaluar, koha po rrotullohet mbrapsht… nga keta, nga “Ay” qy flet me “qy”… dhe nga ata si “Ay” !

Share this:

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s