NACJONALIZMI SHTERPE I BERISHES, SHANTAZH NDAJ STATE DEPARTMENT dhe BE !!!

Drejtuar Ambasadorit Arvizu, Departamentit te Shtetit, Zonjes Hillary Clinton !

NUK JANE PARRULLAT NACJONALISTE, AS PERCAKTIMI I KUFINJVE ARGUMENTA PER TE JETUAR ME MIRE. PERKUNDRAZI, JANE STANDARTET CILESORE TE JETESES ATO QE RREZOJNE
CDO MUR, CDO MOSMARRVESHJE, CDO KUFI !!!

Nje burr i madh shqiptar, ne nje takim privat me pat then: “Patrioti me i madh eshte ai qe do t`i nxjerr shqiptaret nga roberia e skamjes, nga kurthi i varferis!”

Qe ateher kuptova se duhej te prodhonim ekonomi dinamike, te forte, konkuruese, dhe per kete na duheshin drejtues me aftesi te larta menaxhimi situatash, me aftesi te larta depertimi ne tregjet nderkombetare.

Por fatkeqsisht, sot e gjith diten shoh se si:

SALIU DHE TE VETET, TANI NE AGONIN E TYRE PERFUNDIMTARE, PO KERKOJNE TE FSHIHEN MBAS PSEUDO-NACJONALIZMIT, ATIJ QE QUHET RENDOM “STREHA E FUNDIT E MASKARENJVE”!!!

ATY KU MUNGOJNE PARATE DHE ADMINISTRATORET E MIRE TE SHTETIT, ATY FILLON PROPOGANDA POPULISTE, PARRULLAT BOSHE, NACJONALIZMI SHTERPE, I CILI ESHTE STREHA E TE GJITHE MASKARENJVE NE FUND TE CIKLIT TE TYRE !!!

Po ndodh diçka e shemtuar me ne shqiptaret, qe jo shum kush ka mundesine ta vereje. U bo do vjet, qe mbas çlirimit te Kosoves, qe ne po i biem fyellit kot e me kot, si ne Shqiperi, ashtu ne Kosove, po edhe ne Maqedoni e Mal te Zi. Tani kemi edhe Levizjen Came. Ne te gjitha keto treva qe permenda, kemi levizje dhe drejtues sharlatane, injorante dhe te rrezikshem si per nga ambicja, ashtu dhe per nga perkulesia qe kane perpara çdo oferte qe iu vjen nga ndonje padron i mundshem.

1-Korrupsioni ne maksimum,
si pasoje e injorances dhe mungeses se karakterit;

2-Ekonomia skandal, me keq se ne vendet Afrikane, edhe pse jetojme te rrethuar me vende Europjane dinjitoze, ku askush nuk ka problemet dhe prapambetjen tone;

3-Morali i individit dhe shoqerise ne teresi, eshte barazuar me nivelin e korrupsonit, injorances dhe ekonomise qe kemi;

…dhe nderkohe flasim per kufinj e per nacjonalizem. Aty ku mungon buka, ekonomia dhe qytetrimi, aty fillon genjetra dhe perralla me heronj dhe kombe te lashta (edhe pse ne rastin tone ka te verteta te rendesishme mbi kete argument). E verteta qendron gjetiu. Kur maskarenjte i rrenojne vendet e tyre dhe i çojne drejt gremines, atehere ata nxitojne te futen nen strehen e nacjonalizmit, nderkohe qe do duhej te prodhonin buke per komunitetin, ekonomi, mirqenje, kulture, qytetrim.

KUJDES!!!

Sot ne trojet shqiptare nuk ka me vend per nacjonalizem idiot, fshataresk dhe genjeshtar. Sot bota e qytetruar komunikon me ide, me njerez dhe me mallra, pa patur nevoje per kufinj. Atdheu dhe Kombi duhen njesoj si Nena, duhen perdite, dhe kjo dashuri per Atdheun dhe per Nenen tregohet duke iu shtuar mirqenjen, standartet: me ekonomi, kulture, cilesi jete. Por çuditerisht, per tersin tone, po asistojme ne rritjen e volumit te disa refreneve me perralla kufinjsh dhe flamuj qe po perdoren si breket e palara te ndonje plake. Keto jane genjeshtra te rrezikshme qe kane per qellim te shmangin vemendjen nga keqadministrimi i shtetit, i buxhetit, i ekonomise.

Perrallat e Levizjeve te ndryshme nacjonaliste dhe te individeve qe jane me te piset se kepuca ime kur shkel mbi bajga, jane genjeshtra te rrezikshme, qe zakonisht fillojne dhe tregohen perpara zgjedhjeve ne prag fushatash elektorale. Poltikanet e sotem ne Shqiperi, Kosove e Maqedoni, jane me keq se çunat e lagjes time, me te remdomte se ata qe vidhnin hurmat e komshiut dhe perdhunonin vajzen e tezes qe 7 vjeç “kot per sport”. Kta jane me rond se rrugaçet e lagjes time, ne daç nga stili, ne daç nga kultura, ne daç nga permbajtja….sepse keta jane bijte e vegjelise… dhe vegjelia nuk skuqet, nuk ka turp, nuk ka ndergjegje, nuk ka opinion, nuk ka Atdhe… vegjelia ka vetem nuk… situta mohuese, nihiliste !

Saliu i shemtuar, me i shemtuar se vdekja, po fillon t`i bjere trupetes se tij genjeshtare me flamuj, me festa kombetare, me buste dhe shtatore, per te shmangur vemendjen nga deshtimet e tij ne ekonomine e shqiptareve dhe familjeve te tyre. Madje madje, ka nxjerre edhe nje skuth te vogel si kreshnik spahiu, te cilin e ka pozicjonuar me deshire te tij si gjoja kundershtar te betuar. Krishnikun skuth, Saliu e ka peng qe para nje dekade, qe kur e nxorii nga burgu ku kishte rene per korrupsion nen petkun e gjyqtarit te shkalles se pare. Njelloj siç veproi edhe Ramiz Alia me ate vete, duke i thene “me shaj me liber shpije, mos kurse asgje fare, asnje argument, por vetem me shpeto koken dhe me ruaj nga te tjere qe mund te duan te me vrasin”. Sespe ndryshe nuk shpjegohet paprekshmeria e Kreshnikut, ne nje vend ku nuk guxon te thuash “A”, si dhe shumat maramendese te parave qe ai shpenzon per te bere fushata “nacjonaliste”.

Saliu, njesoj si Ramizi, po kerkon te pilotoje zgjedhjet dhe mendjen e shqiptareve, me argumenta boshe dhe ndoshta me ndonje dore parash cash, qe po kerkon t`i gjeje me njemije e nje maskaralleqe, o duke shitur Alb Petrolin, o duke shtypur para te thata me Banken Qendrore, qe t`ua shperndaje qytetareve dhe fshatareve shqiptare per zgjedhje, te cilet ne kushte varferie ekstreme, do pranonin çdo lloj kushti te Saliut, vetem e vetem qe t`u jepnin buke femijeve te tyre.

KUJDES!!!

Saliu na ka çuar ne gremine dhe po mundohet te shmnage vemendjen duke treguar perralla dhe genjeshtra me flamuj, me kufij, me heronj dhe me shtatore.
As Enver Hoxha nuk performoi kaq keq ne kohen e vet.

KUJDES !
Eshte ndezur llampa e kuqe. Jemi defcon 3, ne gjendje alarmi maksimal.
Kete tha edhe sekretari i Hillary Clinton sot ne Voice of America.

Por Saliu e di mire, qe duke shantazhuar komunitetin nderkombetar, BE dhe WASHINGTON me “nacjonalizma” agresive dhe me ndezje zjaresh ne Shqiperi e Ballkan, loje ne te cilen ai eshte Nona e Djallit, synon te arrije te marre lejen ose “tolerimin” per te manipuluar perseri zgjedhjet, dmth per t`i vjedhur ato, qe te mbaje pushtetin dhe te evitoje ekzekutimin e tij dhe te familjareve te tij ne rruge, si Ghedafi i Libise, me terheqje zvarre. Kete skenar tavoline ai e ka perpiluar mire. Ne mos ai, e kane perpiluar miqte e tij ne Serbi apo gjetke, te cileve u sherben prej me shume se 3 dekadash.

Kjo situate eshte delikate. Qeveria shqiptare, apo partia demokratike e Shqiperise, me ne krye nje kryemaskara ne rrsht te pare, shantazhon me nacjonalizma zjarrvenes diplomacine perendimore, ne menyre qe ata t`i pershaten ne tratativa dhe t`i falin perseri pushtetin “vetem e vetem qe ky te mos i vere flaken Ballkanit”. Keshtu mendon Saliu dhe shefat e tij ne Beograd apo Athine. Ai do patjeter te mbaje pushtetin, sepse ne te kundert, eshte i vdekur dhe i shperfytyruar fizikisht ne mes te rruges, me keq se Ghedafi. Formula qe po perdor Saliu me Kreshnikun e tij dhe me fisin e tij legen, eshte e perkufizuar ne kete shprehje te urte:
“Gjuaj per 10 qe te marresh 2!”.
Ai shanatazhon me nacjonalizma, por ne fakt synon vetem pushtetin dhe mbijetesen e rraces se vet te felliqur, dhe te korrupsjonit qe ka kapur majat.
Ai shtiret si nacjonalist sespe do te mbaje pushtetin, pa te cilin eshte i vdekur, ai dhe familjaret e tij, po ashtu edhe ushtaret e sherbetoret.

Neve na duhet te punojme per standarte, per te permisuar jetesen e popullit tone, kudo qe jeton, ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni e Mal te Zi . Nuk na duhen asesi perralla me genjeshtra nacjonaliste, aq me pak kur keto parrulla i trumbetojne ata qe me shum se askush e kane perbaltur shqiptarine.

NUK JANE PARRULLAT NACJONALISTE, AS PERCAKTIMI I KUFINJVE ARGUMENTA PER TE JETUAR ME MIRE. PERKUNDRAZI, JANE STANDARTET CILESORE TE JETESES ATO QE RREZOJNE
CDO MUR, CDO MOSMARRVESHJE, CDO KUFI !!!

Mos u besoni maskarenjve, te cilet ne kushte varferie ekstreme u flasin per kombin, per flamurin dhe heronjte e shtatoret….!

Ne duhet me ne fund te udhehiqemi nga Top Manaxhere dhe nga super diplomate te shkolluar, jo nga funderrina te dale nga ferrat, balte dhe bajga te vegjelise…!…Sepse vegjelia nuk ka Atdhe, nuk ka turp, nuk ka ndergjegje, nuk ka opinion, nuk skuqet… vegjelia ka vetem “nuk”…!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s