SOOOOOSSSSSSSSSSS !!! “Vidh te vjedhim, shti me pushk e tund flamur”!

10.12.2012

SOOOOOSSSSSSSSSSS !!!

“Vidh te vjedhim, shti me pushk e tund flamur”!

Sot, Lugati perseri shfaqi genjeshtren e tij ne form deshire, pra per te vjel para publike nga pasporatat dhe pastaj per t`i vjedhur ato pa fature dhe pa ndergjegje.

E me pas, per t`i perdorur per fushate elektorale, per lobingje, brenda dhe jashte vendit, per te blere ata fshatare te lodhur nga skamja dhe ata 5 qytetare qe kane rene ne depresjon nga kriza e madhe ekonomike. Kete plan ka ky moster, edhe kur shtiret si reformator, si privatizues i ekonomise, si investitor publik, apo nacjonalist. Po po, ai ka si qellimi final vetem te gjeje para cash, qe me pas t`i vjedhe dhe t`i perdore per te blere deputete europjane, senatore amerikane, ambasadore USA apo BE, po ashtu edhe opinionin publik brend a e jashte vendit. Ky qelbesire e di qe kete rradhe askush nuk do ta lejoje te fuse duart neper kuti, keshtu qe e ka ndare mendjen qe votat t`i bleje, ne nje vend ku kriza ka shkuar ne palce (dhe ky ka dhene kontribut te pashoq per t`i varferuar deri ne skamje shqiptaret, qe t`i bleje sa me lire ne rast nevoje), e po ashtu ne nje bote ku po te hedhesh 1 milion euro neper xhepa deputetesh apo senatoresh te huaj, ta marrin edhe ne goje po deshe. Kesaj loje do qe t`i shkoje deri ne fund ky qelbesire, njeriu qe doli nga shkurret, qe jetoi me dhine deri 15 vjeç, dhe me pas u shoqerua vetem me majmune si vetja. Kete qellim final si objektiv ky moster, me nje apo me ndonje tjeter menyre. Sot u be nacjonalist sipas oreksit, ne krah te Rramushit ( nje fshatari modest, naiv, i drejte po deshet, ndoshta edhe nacjonalist, nese nacjonalizem quhet ai qe hyn e del ne gojen e vegjelise, sepse une e di qe nacjonalisti eshte ai qe prodhon dhe shtyn perpara ideale kombetare). Por nejse, roblemi i shqiptarve sot nuk eshte Rramushi, por eshte fakti se shqiptaret ne Tirane, Prishtine e Shkup, jane te paperfaqsuar denjesisht. Na duhen profesore, super manaxhere, super diplomate, jo qenje primitive qe na propozojne akoma modelin fisnor, tribal te te jetuarit, dhe si konseguence te pazotesise per te drejtuar vendin ne nje bote globaliste kompetitive, vijojne rrugene e ashper te dhunes, te mashtrimit, te deshtimit… qe po na mbyt e po na con te gjitheve ne gremine.

Ne fakt, qelbesira Berisha, ne ndryshim me Rramushin qe e ka me pasterti atdhedashurine e tij, edhe pse ne formen e daleboje primitive “shti me pushk e tund flamur”, ka disa kohe qe po luan karten e nacjonalizmit… por per arsye te tjera, kuptohet. E ka kuptuar qe amerikanet me ne fund po duan ta shpelajne klasen politike shqiptare nga papastertite, si ne Tirane, Prishtine apo Shkup, dhe po luan me karten e tij mashtruese dhe dinake, te dhenjes se pasaportave. Me pasaprotat ky qelbesire kerkon te mbledhe para, rreth 400-500 milion euro, ne ms me shume, dhe t`i perdore keto para per te blere votat me 23 qershor. Kete po e ben, sepse e dinte qe parate e privatizimit te Albpetrolit nuk do t`i vijne. Kaq. Kete e kisha shkruar edhe para 2 javesh, dhe ja ku ndodhi perseri. Ky shkerdhat nuk heq dore hilet e tij antishqiptare, sepse e di qe po humbi pushtetin, humbet edhe koken, edhe rracen e fisin e tij te percudnuar qe aq shume deme i kane sjella shqiptarise, po ashtu edhe pasurine e vene ne rruge te shtrember, duke ia zhvatur popullit q e e votoi dhe i fali jeten ne 1997-en.

Ne ekstrem te deshtimit perfundimtar, ka planin “B”, qe ne pushtet te vije kelyshi i tij Kreshnik Spahiu, te cilin e ka perzgjedhur me kujdes, njesoj sikur Ramiz Alia zgjodhi ate vete ne 1989, me te cilin ka rene dakort per sharje e ofendime me rob e liber shpije, por qe koken t`i fali, po ashtu t`ia mbroje edhe familjen, po ashtu mos t`ia preke as pasurine q e e ka vene me hile dhe dredhi ne kurriz te nje populli te tere.

Nga fundi perpara:

1. Ankylosaurus anonymus

2. Pterosaurus Carnivora Primitivus

3. Velociraptor Gay Modernizacija

7.12.2012

FILLOI VJEDHJA E PARAVE PUBLIKE ME BUXHETIN E RI !

Kta legenat, bashk me “Lulushe” kuçkën, do fillojnë te grabisin para publike per te paguar zgjedhjet. Aprovuan me nje fryme buxhetin, dhe pa e miratuar ende, shpallen tendera rrugesh dhe shkollash, sidomos ne Tirane, ku çmimet jane me te shtrenjta dhe ku kane kamarjerin e tyre personal, Lulin, i cili nuk ka se si ngurron se shpalluri tendera fiktive dhe leket te mos i çoje ke “Lala”, qe ia keput koken si te zogut po te bej numra lart e posht. Keta legena nuk do kene me mundesi t`i vjedhin votat e shqiptarve, sespe presjoni i brendshme dhe i jashtem eshte shume i madh, prandaj duan t`i paguajne, t`i blejne, me çdo çmim. Do mundohen ta bejne me çdo kusht kte maskarallek tipik per vendet e varfra (ku njerzit shiten per 5 lek), me çdo çmim, sespe populli i urren dhe me shume gjasa do `i terheqe zvarre ne bulevard per gryke, pasi t`ua shqyej.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s