PER 21 DHJETORIN 2012, TEOLOGJIA, HISTORIA, SHKENCA dhe MISTERET, NE SINKRON! OLD & NEW !

PER 21 DHJETORIN 2012, TEOLOGJIA, HISTORIA, SHKENCA dhe MISTERET, NE SINKRON!
Old & New
Bota u krijua. Sigurisht jo nga asgjeja. U krijua nga dikush, nga diçka. Por njesoj si jeta, edhe bota ka cikle, lindje, zhvillime, vdekje dhe rilindje, ne forma te tjera, sikur jeta qe del nga kokra e grurit qe vdes, sikur femija qe del nga barku i nenes qe edhe ajo vdes nje dite.
Elia e pa Diellin te ndaloje dhe e kuptoi se ai ishte momenti per te cilin ishte folur qarte nga parardhesit e tij, keshtu sulmoi ushtrite mbi Malin Carmel dhe fitoi.
Ate dite, shenjat do te jene te frikshme, qielli e toka do te peshtjellohen, njerzit do te tmerrohen dhe nuk do te munden te japin dot shpjegim as kurajo per vetveten. Mbi Qiell do te endet Shpetimtari, qe as ai nuk e di diten e sakte, perveç Atit, i cili do ta dergoje per te shpetuar te tijet. As Engjejt ne qiell nuk e din ate dite, as oren, as se çfare do ndodhe !!!
Toka do te ndalet ne 21 dhjetor 2012, qofte edhe per nje fraksjon sekonde, qofte edhe ne nje kuptim interpretues, sipas popullsive MAYA.
Dielli do te linde andej nga perendon. Pra, cikli i rotullimit do te ndryshoje.
Ate dite,me 21 dhjetor 2012, sipas Teologjise dhe shkences, por edhe sipas Mayave, Dielli, Toka dhe planetet e tjere te galaktikes tone, do te rreshtohen ne nje vije te drejte. Kjo eshte quajtur dhe quhet ende Rruga e Qumshtit, Milky Way, Rruga e Drites, Rruga e Shpetimit. Ky fenomen perseritet çdo 29 mije e 900 vjet… dhe Mayat, por edhe fetaret, astronomet e dinin dhe e kane ditur mire, madje shume mire.

Sipas te gjitha llogarive te thjeshta, njerzit, ose specjet frymore, qe duken si njerez por qe ne fakt jo te gjithe jane te tille, kane kode gjenetike te ndryshme. Ne baze te ketyre kodeve gjenetike, edhe predispozitat e tyre ndaj fenomenve natyrore, magnetike apo kozmike, jane te ndryshme. Keshtu edhe mundesia e tyre per te humbur gravitetin, per t`iu bashkuar nje force tjeter magnetike ne Rrugen e Qumshtit, eshte e ndryshme. Dikush e ka, dikush nuk e ka. Ata qe kane “ate lloj kodi gjenetik”, do ikin lart ne Milky Way, duke qene te lehte, duke humbur lehtesisht gravitetin, tek Drita qe i ka sjelle qindra mijra vjet me pare, dhe me ane te se ciles kane mbijetuar edhe 29 mije e 900 vjet me pare, kur mbaroi cikli me parshem i jetes dhe rifilloi ky tjetri, sepse kane perberje te ngjashme me lenden qe eshte prezente dhe me energjine qe krijohet ate dite , me 21 dhjetor 2012, ne Rrugen e Qumshtit.
Te tjeret, te ardhur nga balta, te krijuar me balte, Vegjelia, ne balte do te kthehen dhe balte do te behen. Kjo eshte nje çeshtje shkencore, çeshtje Kozmike, çeshtje bio fizike. Teologjia, historia dhe astronomia, jane thjesht disiplina qe lexojne dhe shpjegojne shkencen, Krijimin. Jane aty, ne dispozicjon te njerzve te dijshem, me kulture, jo te kujtdo që ha, gromsitet, lëshon gazra apo pëllet.
Pra jo te gjithë dine te lexojne fenomenet shkencore, Yjore, Kozmike, lere pastaj te arrijne edhe t`i shpjegojne. Vegjelia jo se jo !!!

Te ardhurit, Anunaki, atje lart!

Te tjeret, Vegjelia, poshte, ne balte, prej nga kane ardhur !!!

……

OLD & NEW

Nota Dashurie, te vogla,
si në pentagram pik-pik, tik-tak,
netëve të vjeshtës përjetova…

Ditët i pash plot me ngjyra.
Diellin mes qiellit te kaltër,
në çdo çast e morra.

Emocjonet,
mozaikun lidhin të historis,
të vjetrën dhe të ren.

“Ooohhhh, sa i lehtë tek fluturoj,
kësisoj rastësisht, pa meritë,
duke humbur gravitetin” !

-alban guri-

4 tetor 2012, Tiranë

Një mendim mbi “PER 21 DHJETORIN 2012, TEOLOGJIA, HISTORIA, SHKENCA dhe MISTERET, NE SINKRON! OLD & NEW !

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s