IDEALISTI, LIDERI DHE TURMAT TRIBALE

‎”Do te vije nje dite kur njerezit do ndjehen thellesisht te lodhur per te degjuar ne lidhje me njeriun e do te qajne nga gezimi kur te degjojne t`u flitet atyre per Jezusin”

– Shen Gjon Maria Vianey-

IDEALISTI, LIDERI DHE TURMAT TRIBALE !

I vjeter, i dorezuar nga humbjet e fatit, takon shefin e thesarit te Spanjes se aso kohe. I kerkon ndihme, para ose fonde per te realizuar ekspediten e tij, zbulimin e Amerikes, por ky i pergjigjet duke  thene:
-Je thjesht nje enderrimtar, nje idealist!
Kristofor Kolombi, tashme burr i vjeter e i thyer ia pret:
-A sheh pertej ketyre mureve se çfar ke para syve? Keto pallate, keto kupola, katedrale, afreske etj, çfare jane per ty?
-Po -i thote financjeri.  Qyteterimi, qyteterimi yne!
-Bukur pra. Kete qyteterim e kane ndertuar  idealistet !
Dhe keshtu Kolombi u nis e zbuloi Ameriken, nepermjet idealit te vet!
Me nje ideal dhe pikerisht prej ketij ideali te protagonisteve te historise, kane ndodhur gjerat me te  bukura e madheshtore mbi toke. Isak Njutoni, krijuesi i fizikes dhe astronomise moderne, me ideal te madh kerkonte ne qiell dhe tek vete natyra planin misterioz te Hyjit.
Aleksandri i Madh nuk synonte pushtimin si nenshtrim te popujve ku ai kalonte, por formimin e nje komuniteti homogjen politik e kulturor. Pra edhe ky kishte nje tjeter ideal shum i larte.
Cezari, perandori romak, nuk kerkonte thjesht te shnderrohej ne nje mbret te Romes, por te transformonte arritjet e saj ne nje perandori  e cila te funksjononte me te njejtat ligje e institucjone anekend saj, pra te perhapte qytetrimin ne te gjitha skajet e botes.
Burrat dhe grate qe kane kete lloj shtytje shpirterore e kulturore ne aksjonet e tyre, jane krejtesisht e kunderta e atyre qe sot shohim e njohim si “ambicjozet e koheve moderne”, te cilet veprojne vetem per para, per tituj dhe vetkenaqesi.
Shihni mire perreth jush cilet jane politikanet, ministrat, kryetaret e partive! Perse mendoni ju perpiqen ata? Cilat jane vizjonet dhe objektivat e tyre reale?
Shihni mire perreth jush cilet jane “profesoret”, “mendimtaret”, “veprimtaret”, “opinionistet”! Shtroni pyetjen: “Sa idealiste jane ata?”! Perse krekosen, e ne emer te cilave principe shtyhen ne perditshmerine e tyre? A mos valle vetem per pak para` e per nje therrime duk ne syt e te tjerve?! Sigurisht qe po.
E shoqeria civile, a eshte e denje per emrin qe mban? A ka shoqeri civile pa heronj, pa te burgosur qe thyejne rregullat e sistemit e te burokracise per t`i thene ndal  rropatjes denigruese e qesharake te imponuar prej pushtetareve  despotiste e hajdute?! Jo, nuk ka, askund!
Lider pra, eshte tipikisht ai person qe i ben e tjeret ta duan per qendrimet e tij koherente qe japin zgjidhje e jo iluzjone. Eshte ai qe i ben te tjeret ta duan per idealet e tij, per sakrificat e per konseguencen e veprimeve te tij. Jo ai qe i detyron te tjeret me despotizem, mashtrim, para` e rryshfete, ta ndjekin ne rrugen e tij pa fund e pa krye, pa objektiv e pa komente, ne fuksjon te vetes se tij, vetem sepse u hedh nga nje kocke per te mbijetuar!
Jemi ndoshta nje shoqeri e perbere nga turma tribale, ku ne krye te turmave tribale kemi nga nje tribal/e, qe me te drejte mund te thuhet se perfaqson turmen perkatese.
Po elita?! A mund te quhet elite ajo pjese e shoqerise qe edhe pse gjoja e veçuar, edhe pse gjoja e distancuar nga turmat keqberese, komplekse, fshataro-tribale, te cilat jane te organizuara ne forma partiake, me seksjone e degezime gjthkund, nuk arrin te organizohet e te beje invertimin e rroleve te shoqerise.”Vaji lart e llumi poshte “?! Ky duhet te jete objektivi i elitave.
Lideri eshte ai qe i perngjan kryetarit te familjes, te cilit i paraqiten gjate jetes se tij njemije e nje situata negative e te papritura, por ai me deshire, talent, sakrifice, konseguence e dashuri, arrin ta nxjerre nga situata familjen e tij. Sepse ajo familje esht e tija dhe ai nuk mund dhe nuk do donte kurre te jetonte pa te, ne funskjon te vetes se tij (sic ndodh ne fakt me “lideret” aktuale dhe me grupet shoqerore qe ata thone se perfaqsojne).
Me permendni me koefiçient gabueshmerie sado te larte, nje individ qe ju e vlersoni per aftesite e tij menaxheriale, te organizimit dhe te “nxjerrjes se qimes nga qulli”- siç thote populli, qe sot eshte ne krye te puneve publike.
Kush prej ketyre hallexhinjve te ardhur nga fshatarat apo provincat  eshte idealist, eshte lider, eshte i talentuar, ka aftesi menaxheriale per t`i sjelle qetesi e begati popullit te tij, “familjes” se tij pra?!
Apo mos valle me te vertete jemi ne nje pyll te errët, mes çakejve e hjenave qe kryesojne grupet perkatese per te shqyer ato pak kocka qe kane mbetur nga koherat e bashkjeteses qytetare?!
p.s.
E lejm pastaj shpjegimin e momentit kulmor te historise nerezore se “perse JEZUS KRISHTI shkoi mbi kryq”,… sepse ne fakt do merziteshit shume. E di, shum prej jush, shum prej nesh, shum qen-je qe ne fakt ngjasojne fare pak me njerzit, nuk jan ndalur ende ta kqyrin me vemendje kete fakt te historis njerezore. Nuk ua mban “hard disku” (sistemi kapilar  nervor, morali, ndergjegjia). Mesa duket ka shum pak hapesira ky “hard disk” per te regjistruar dukuri, histori, fenomene, ideale dhe porosi te permasave te medha !
…………..
BURSAT PO BIEN! SHTETE DHE KOMBE PO VDESIN !

PERBALLE GLOBALIZMIT TE PAMBROJTUR DHE NE PRAG RRENIMI !

Perballe Globalizmit, sot, ne shqiptaret jemi te pambrojtur, pa imunitet, pa kultur, te ardhur nga feudalizmi fshatarak paramesjetar, te ekspozuar ndaj te gjitha veseve qe sjell ky fenomen, pra vet Globalizmi materjalist-konsumist.
Ne sot nuk kemi depozita thesari ne ar, nuk kemi banka, nuk kemi supermanaxhere, nuk kemi projekte zhvillmi apo asete te kuotuara ne bursat Globaliste. Nuk kemi njerez qe ta duan kete vend, as ne perqindje me te optimizuara, qe dmth, se patriotet idealiste, ata qe nuk kerkojne te marrin por vetem te japin ne vendin e tyre, numerohen me gishtat e dores dhe nuk perbejne as perqindje statistikore.
Ky Globalizem, ky i veseve, i materies, i organizatave bankare, i lobingjeve industrialo-ushtarake, i grupimeve perverse lezbo-gay anti-familje, ky nuk eshte Globalizmi dhe vellazerimi i shumpritur i popujve.
Ne Globalizmin e Vertete, ate te 2000 vjeteve me pare, ne Globalizmin qe aktualizohej nepermjet Ungjillit te cilin e shperndante Shen Pali dhe Apostujt, ne ate Globalizim-Vellazerim, ne shqiptaret treguam pjesen tone me te mire. Ne letren e Shen Palit-Filipianeve, tregohet me se miri ky aspekt. Në Globalizmin e Vlerave, ne shkelqyem. Sot, jemi te rrethuar nga vetja jone, te prapambetur dhe krenare (ne sensin e perkeqsuar te fjales, qe do te thote kokeforte si dhite e egra, pa sens, pa kuptim)… dhe madje te rrezikuar shume fort nga te gjitha veset dhe pabesite e ktij lloj Globalizmi, qe prej pornografise, pedofilise, incestit, droges, pederastise si modernitet, globalizem ky qe vret virtytet dhe promovon veset.
Shumkombshet dhe padronet e tyre, ata qe kane shpikur dhe promovuar kapitalizmin ne gjithe keta shekuj, ata jane edhe promotorët me te ethshëm dhe financuesit e Globalizmit aktual pervers qe ka deshtuar katerciperisht, globalizem i cili urren dhe i dhunon kulturat, etnokulturat, sidomos ato antike.
Per te gjitha keto arsye, si shqiptar i traditave me te mira, une e perçmoj Globalizmin aktual dhe e kundershtoj ate! Un jam No Global. Nuk jam komunist! Jam Komunionist, mbeshtetes i atij Globalizmi te 2000 vjetve me pare, fija e te cilit duket se eshte keputur diku rruges, “ku te gjithe kishin mundesi te merrnin e te hanin sipas nevojes”-Ungjilli!
Ky lloj Globalizmi, i organizatave te medha, ku njeriu vlen sa nje kokerr orizi dhe fatkeqsisht pesh merr vetem oraganizata e mbijetesa e saj, ka deshtuar me kohe. Thjesht nuk duam ta besojme, as ta shohim. Bursat po bien! Genjeshtra elektronike e ekraneve te Bursave te medha, nuk mund te rrenoje me popuj dhe kombe, me disa llampa te kuqe qe ndizen e fiken dhe krijojne ne menyre artificjale pasuri ose varferi. Shtete te dobta, perverse, hileqare dhe te mbijetuar me genjeshtra qindravjecare, po japin shpirt. Jam i bindur se ajo pjese e vogel shqiptaresh qe u ka mbijetuar shekujve me te erret, ai 10 % i shqipfolesve, do i mbijeteoje edhe kesaj kolere te madhe, ndertuar mbi veset dhe mashtrimet e organizatave te medha.

Perversjoni nuk eshte ndergjegje, por eshte dobesi. Poshtersia dhe karriera nepermjet saj, nuk eshte objektiv per nje jete me te lumtur, por vetem nje iluzjon fatkeq, nje mekanizem qorr dhe i perkohshem , qe ne fund te jep shijen e helmit, nga i cili qenja e dobet vdes. Nga ky helm popujt vdesin, shtetet kalben, kombet zhduken, kulturat deformohen, tjetersohen. Atehere, duhet te pyesim veten:  Cila eshte rruga e daljes nga Pylli i erret i Dantit?! Cila eshte rruga per te dale nga konjukturat perverse te veseve tona dhe nga kurthet e tmerrshme te organizatave te medha ?!
Un them: Liria! E VERTETA!
……

NJE POPULL PA SHKRIMTARE DHE PA ARTISTE… !

Ne Gjermani asokohe Gëthe thoshte: “Sot gjermanët diskutojnë se kush është më i madh, un apo Shileri !”… pra shkrimtarët e vërtetë duheshin, rivalizonin padyshim, sepse eshte normale te garosh edhe ne art e letersi, por mbi të gjithë qendronte GJERMANIA. Ndërsa në Shqipërinë e regjimeve dhe ate tranzicjonale, otomane, relativiste, shkrimtarucet e vegjel dhe hajdutet e ideve, shohin se si t`u bejne gropen gjenive. Sakaq populli therret: “Joooooooooooooooo, Kadareja eshte me i madhi…S`ka si ai !!! Eshte absolut…!”…
Sepse populli s`di as shkrim as lexim. Jeton me borxhe dhe me pensjonet e qeverive, qe prodhojne shkrimtaruce me bordero, qe prodhojne artsite e shkrimtare militante, sikur te ishin mitingashë`.
Ku do perplaset nje popull qe vret dhe mbulon me harrese shkrimtaret dhe artsitet e tij me te medhenj?! Ku do perplaset nje popull qe vret gjenit e tij dhe krijon artificjalisht shkrimtare si Kadare&Co, qe karrieren e kane filluar dhe vazhduar si agjente sherbimesh ne Moske e me tej…! Njerez qe kane perfituar nga rregjimet, qe kane qene te perkedhelurit e tyre dhe qe kur kane kritikuar ndonjeher, e kane bere ne emer te egoizmit te tyre te semure dhe te luftes brenda llojit, me ankthin per marre pushtet, para` dhe podiume, nuk mund te perfaqsojne as moralisht, as kulturalisht nje popull.
Ky popull qe prodhon keta lloj shkrimtaresh apo artistesh, shkon ne humnere. Ne humneren aktuale, ku drejtojne qyrravecet, injorantet, te dhunshmit, hajdutet, agjentet antishqiptare. Ky popull rrezikon te shuhet nga faqja e historise…sepse Ismail Kadare por edhe askush tjeter ne rrangje te tjera, nuk ka bere asnjehere mea culpa.
Duke filluar me shkrimtaret e veriut, ne fakt ata te Shkodres, e kam fjalen per shkrimtaret katolike, sidomos prifterinjt katolike. Pastaj duke vazhduar me Kutelin e madh, Poradecin etj, etj, mund te themi se ne i kemi vrare poetet, shkrimtaret, artistet e vertete. Ata te veriut, te Shkodres, katoliket, prifterinjte, duke filluar me Fishten , Harapin, Shantojen, Zadejen, Palajn, Prennushin, Shllaket (te dy, filozofin dhe perkthyesin), Kurti, Sirdani etj,etj, ata kishin ngritur flamurin shqiptar, kishin bere te mundur ekzistencen e alfabetit shqip ne familjen e kombeve, kishin realizuar Pavaresine e Shqiperis nga Turqia mizore (jo nga Turqia simoter), por ne i vrame. Po keshtu me te tjeret, kapacitete dhe mendje te ndritura, me te cilat do krenohej cdo komb i dheut, por edhe ata i vrame ose i poshteruam, i burgosem, i torturuam. Pastaj aty ku i ndryme neper burgje, i plaçkitem edhe nga prona e tyre e vetme, nga krijimtaria e tyre. Keshtu, pasi i poashteruam dhe i grabitem, krijuam retushues te spikatur, si Kadareja, i cili morri nje mal me doreshkrime nga ish-miku i tij Feçor Shehu (ish zv. minister i brendshem i kohes se diktatures), i cili ua kish grabitur ne burgje atyre qe torturonte e me pas vriste. E me keto vepra, ku ai thjesht ka meriten e retushuesit te vepra te tjeterekujt, kadareja i vockel, mburret e ligjeron mejhaneve te botes perendimore, sepse pas kraheve ka ende ate grup te piset pushtetaresh, qe jane bashkfajtore me te. Dhe askush nuk flet, sepse keshtu mbeshtesin njeritjetrin, per te realizuar nje genjeshter te madhe, e cila fsheh brenda mijra genjshtra te vogla, sa ç`jane ne te vertete jete dhe morali i tyre i vogel.
Kete kasaphane pra, mbani vesh : Nuk e beri Enver Hoxha! Kete tmerr dhe turp njeheresh, nuk e beri nje njeri i vetem. Kete padenjesi historike e kemi bere ne te gjithe, un(ndoshta, sepse un kam qen i vogel jashte konjukturave), ti, babai, gjyshi, daja, xhaxhai, tezja, gjyshja. Ne te gjithe, ne injorantet e sotem, bij dhe nipa te mostrave te djeshem. Po, po, kete faj nuk mund dhe nuk duhet ta mbaje mbi kurriz nje person i vetem, Enver Hoxha, sepse kjo eshte shume komode, shume e gënjeshtërt, por edhe shume mizore. Ne te gjithe ishim dhe jemi fajtore, sot njesoj si dje. Ne nuk i duam te talentuarit, artistet, shkrimtaret, sharmantet. Ne duam te lyrshmit, grykesit, provincjalet, arrivistet, krimbat, minjte e pushteteve, skuthet, hajdutet e ideve, plagjatoret, sepse ata jane si ne, ata na ngjajne, ndaj me ata ne ndjehemi komode, nuk na bejne me dhimbje koke, nuk dalim jashte “normalitetit” tone bastard.
Ne duam Kadarene, qe vjedh e mbijeton me veprat e te tjereve. Ne duam dhe mbrojme modelin e atij qe te dhunon nenen dhe te poshteron baben, sepse kete kulture dhe mentalitet na la Bizanti, Turqia, diktatura, dhuna, mashtrimi. Ne duam Sali Berishen dhe te gjithe sojin e politikaneve qyrravece, qe per 20 vjet tranzicjon nuk gjeten dot nje fond minimal per te vleresuar apo dekoruar artiste, shkrimtare apo mendimtare, me para`, jo me teneqe apo fleta lavderimi. Nuk deshen, jo se nuk mundën, te gjenin nje fond monetar per t`u dhene atyre pensjonin e merituar te dinjitetit, qe artistet dhe shkrimtaret te mos mbyllen me neper shtepite e tyre per faktin se nuk kane para per te paguar kafen e dites.
Ne artistet apo shkrimtaret i denigrojme, ua vjedhim pronen e tyre intelektuale, sepse jemi bij te se keqes. Ne i poshterojme. U japim para` (sa per nje cope buke) vetem nese firmosin Dacibao politike te liderve partiake. Sepse ne jemi nga ata qe vlersojme dhe lexojme Kadarene. Sepse ne votojme Sali Berishen. Te dy mostra. Te dy ish-agjente antishqiptare. Te dy mbledhin rreth vetes ata si vetja, plehrat e plehrave, llumin e llumit. Sespe eshet e pamundur te rrish afer me specje qe kuterbojne antimoral, antikulture, antipatriotizem. Te dy ish-funksjonare te larte te asaj partie kuçeder, qe shkaterroi eliten dhe ngriti ne kateder e ne podium krimbat, hajdutet, meskinet, provincjalet, karrieristet, militantet e partise.
Ky eshte turpi jon i madh. Qeveritaret e sotem nuk hedhin nje pese leksh per kulturen apo per artin. Kadareja rri ne maje te listes se funderrinave, te llumit te shoqerise shqiptare, pa merite, vetem per konjukture, per nomenklature. Pas tij, pas te “vetmit shkrimtar” shqiptar, me njemije skelete ne dollap, rri i gjithe sistemi yne i shemtuar, i cili vrau dhe poshteroi gjithe eliten tone kombetare.
Kjo e gjitha eshte mesjetare, bizantine, otomane, antishqiptare, amorale, antikulturore. Kjo situate, nuk ka lidhje me Francen qe paturpsisht mban dhe mbron nje krimb si Kadareja. Kjo situate nuk ka lidhje me Europen dhe me Naton qe bashkepunon dhe mban maje plehut nje pleh kooperative si Berisha. Kjo situate nuk ka lidhje me asnje lloj qyteterimi, qe kur ne kete vend ka mberritur puna qe te jete  me i rendesishem kamerieri spiun dhe pederast, roja rrugaç dhe analfabet, polici katunar dhe militant partie, se sa shkrimtari apo artisti.
Nje popull qe nuk ka respekt dhe para per artistet e per shkrimtaret e tij, eshte nje grumbull krimbash te destinuar te zvarriten deri sa nje kembe e dhunshme t`i shtype me perçmim !
Sot ne Shqiperi, nuk disktutohet me se kush shkrimtar apo artist eshte me i madh se tjetri, si ne Gjermanin e asokohe, sepse konkurset dhe garat jane me qark te mbyllur, brenda te njejtit lloj…dhe gjithmone me pes lek, me cmime qesharake, mbijetese.
Ne kete vend, disktutohet se kush e ka me te bukur makinen, i biri i kryeministrit, apo “Jari” qe ka 20 vrasje mbi kurriz. Kjo eshte gara e vlerave tashme.
Ky eshte vendi per te cilin ne te gjithe jemi fajtore, un i pari qe nuk kam bere aqsa duhet, qe nuk kam uleritur aqsa duhej te tundej bota. Por me shume se une, jane fajtore Kadareja dhe Berisha, qe e ndertuan kete sistem dhe e mbrojne ende sot me fanatizem, ne menyre qe te gjelberoje vetem fija e barit te tyre, si gjithmone keto 500 vjetet e fundit, brenda oborreve te sulltaneve. KAne jetuar ne nje sulltanat, ku krekoset vetem 1-shi, dhe nuk duan kurrsesi te ndryshoje ky model i shemtuar jetese, qe po mbijeton vetem ne Jemen dhe ne Shqiperin e 2013-es.
Ne shkrimtaret dhe artistet i vrasim. Cubat dhe bukeshkalet e provinces i votojme e i duartrokasim, u shkojme mbrapa si lakej ! Prandaj jemi vetem nje hap nga gremina, 50 cm !
Cifutet midis se mires dhe se keqes, preferuan te keqen, zgjodhen te shpetonin Baraben. Per Jezusin thane: “Kryqezojeni! Kryqezojeni !”. Edhe ne, njesoj si ata, u bejme lapidare Azemit me shoke, Tanit te topit, apo trimave qe bien ne kanal rrugve te fshatit e vdesin per rivalitete te ulta mes tyre. Kurse heronjte, artistet, shkrimtaret, i burgosim, i poshterojme, i gjunjezojme, i shtrengojme ne kufijte e mbijetes e te urise, ose i vrasim. Vasillaq Vangjeli, kryeartisti i qytetit tone,i Atdheut tone, vdiq si kamerier ne lokalin biruce qe kishte hapur ne apartamentin e tij dhome e guzhine, per te mbijetuar. Po po, ne artistet i gjunjezojme, i injorojme, i dhunojme, i vjedhim e i plackisim nga prona e tyre e vetme, nga krijimtaria e tyre. Kete e bejme sepse jemi ziliqare te vegjel si çifutet, miqte e Barabes. Nje pjese e jona jane trashegimtare te Kainit, ziliqar e vrases. Por e bejme edhe pse shume prej nesh jane bij e nipa te hordhive turko-otomane, qe dhe ata, kur erdhen ketyre aneve, problemin me te madh e kishin me artin dhe e kulturen vendase. Asaj i rane me shpate, kultures, para se te prisnin kokat e races shqiptare.
Po, po, ketyre njerezve ua ka fajin arti dhe letersia, sepse nuk e duan, sepse nuk e kuptojne. Arti dhe Letersia u tregojne atyre pasqyren, ku ata shihen dhe kuptojne se jane tejet te shemtuar, prandaj i kundervihen ketyre shprehjeve estetike e shpirterore. Keta Artin dhe Letersine gati-gati e urrejne.
Popujt, ne te gjithe boten, maten mes tyre per nga arti qe prodhojne dhe qe u mbetet ose jo trashegim shekujve. Pra popujt maten me mendimtare, me shkrimtare e artsita, e jo me Presidenta apo me kryeministra !

Kam frike se me kete nenprodukt njerezor qe na rrethon, do asistonim edhe ne shkaterrimin e vet kesaj kryevepre boterore, sigurisht nese do  u besohej ketyre mostrave ruajtja e saj neper muzeumet e tyre politike, provincjale, antihistorike dhe antikulturore.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s