PARADOKSET SHQIPTARE

PARADOKSET SHQIPTARE, ME FALLXHORE “NOBELISTA” DHE ME ANTIQENJE NJEREZORE NE KRYE TE PUNEVE !!!

Ne Shqiperi, Qeveria e zgjidh krizen ekonomike duke ftuar nje fallxhor “nobelsit” nga Bangladeshi, qe te tregoje perralla dhe t`u thote studenteve Universitare, se “Ju, pasi keni investuar shuma te medha parash ne kiosken UET te qeverise, gjate gjithe ketyre 8 vjeteve, tani nuk duhet te ankoheni pse nuk gjeni dot pune, por mundohuni te beheni pak enderrimtare, te imagjinoni pak te ardhmen…! Pra, te dashur nxenes, ja qe krisma nuk ka patur…por edhe nese ka patur, ato kan qen diku larg. Me pak fjal, ia keni fut vetes qe keni shpenzuar parate ne nje palo-universitet, qe vetem i tille nuk eshte…dhe tani mos u qani, se nuk ua ka fajin qeveria dhe Argita me zagaret e saj qe ua futi, por e keni fajin ju vet qe e hongret me te paren… Si ne kazino, kur shkon te luash, po i le leket, faji eshte i joti, jo i atij qe te mashtroi…!”. Kete leksjon dha titullari i cmimit Nobel per ekonomine boterore, e cila po shkon per “lesh bubi”…Dhe a e dini pse po shkon per “lesh bubi” ekonomia ne te gjithe boten?! Sepse ka mberrit puna qe çmimin Nobel e merr ky fallxhori dhe ca fallxhor te tjere si ky…!
Kaq banal eshte ky rast, sa nje Nobelist, vjen ne nje palo-universitet, ku katunare e qytetare te ç`ngjyrosur nga çdo shenje qytetarie dhe dinjiteti,, zvarriten e lepihen per nje cope buke, sa po te vinte rasti te akreditoheshin ne ndonje universitet domethenes, titullaret e Universitetit ne fjale, do lajmeronin policine dhe do t`i kalbnin ne burg per ofeze te larte ndaj kurrikulave Universitare ne pergjithesi, dhe ndaj emrit “Profesor” qe eshte nje titull mjaft prestigjoz, qe jo çdo kush mund ta arrije.

Banaliteti thellohet kur ne krye te kesaj kioske, qe duket me teper si qebaptore se sa si Universitet, kane vene nje fshatar nga Lezha, me titullin Rektor, i cili me aksentin e tij prej lopçari kenetash, pa CV Universitare dhe pa ndonje teze kuptimplote, pa ndonje dizertacjon apo studim te spikatur per te merituar nje titull kaq te larte, duke dashur te beje rrolin e te parit te shtepise, i ben elozhe fallxhorit “nobelist” nga Pakistani duke i thene…”Falemnerit si na nerove me ardhjen tuj…!”… Ej, nji minut !!!
Ne vitin 2013, ne mes te Tiranes, kryeqytetit te Shqiperise, ne nje gjoja ceremoni prestigjoze Universitare, para te gjitha kamerave televizive (sigurisht pa pik kuptimi), nje fshatar produkt konjukturash, pasi gabimisht eshte futur ne kallepin e Rektorit, xhest ky qe do shkaktonte luften e 3 boterore, me protagonista Rektoret e vertete te Universiteteve boterore kunder rraces se piset te ketyre ndyresirave qe nuk kane limit ne perdhosje ndaj cdo gjeje qe ka lidhje me kulturen dhe qyteterimin, deklaron: “Falemnerit si na nerove…”!!! Ne 2013-en ej, ne mes te Tiranes ej…!!!
Kesaj gjendje apokaliptike, i shtohet edhe emerimi i Sahit Dollapit si administrator i Kesh-it, nip i Saliut dhe hajdut me çizme, i cili pasi vodhi Kesh-in fillimisht, qe ne 2005-en, me pas Drejtorin e Ujrave, tani rikthehet serish ne Kesh, kesaj rradhe per te pastruar bilancet e vjedhjeve miliardere qe la pas Cez-i (gjoja i Cekeve) qe ne fakt, ishte dhe dihej boterisht, prone e Argites me disa kunderfigura fiktive me origjine Ceke, te rraces hebreje, te cilet krijuan nje shoqeri anonime, sa per te vjedhur ne te gjithe Europen Qendrore e Juglindore. Tani, Sahiti… !!! Sahiti ej, jo Arbeni, Albani, Dritani, Andrea, Gazmendi, Iliri, Sokoli etj, etj… por Sahiti,jo shaka, shkon per te mbyllur plaget e hapura te çakejve hebrenj nga Cekia, ne menyre qe te zhduken gjurmet e masakres ekonomike, te pefitmit qe u be per 8 vjet me rradhe, duke rritur çmimet e nergjise ne vendin me te pasur me ujra dhe hidrocentrale ne Europe, dhe duke grabitur pa mundesi ankimimi shqiptaret. Sahiti tek Kesh, ishte kolpo e fundit e ketyre te vdekurve te pakallur, te cilet duan te vjedhin akoma para sa te munden, per t`i perdorur ne fushaten e saponisur zgjedhore. Kjo, sigurisht me dijenin dhe porosin e dajes Sali dhe kusherires Argita, sikur te ishimne nje Sulltanat kaukazjan. Kjo ishte njesoj si t`i varesh ujkut melçit e qengjit ne qafe.

Dhe deputetet tane kurva, prokuroret, gjyqtaret tane, avokatet e popullit, gazetaret tane, nuk do thone asnje fjale mbi kete pike, sepse te gjithe kane marre premtimin e Sahitit (Sahitit ej, jo nje emer dosido, por Sahit), per ndonje peshqesh te “vogel” tani para zgjedhjeve, sikur ta kishte Kesh-in prone te babes apo te dajes ky Sahiti.

Normal, kjo ndodhi sepse askush nuk ua dha plumbin ballit ketyre mostrave… Derisa vertet dikujt te mos i kerceje gjaku ne koke dhe ta shtrije dike prej ktyre, ose pse jo te gjithe keta, ne mes te rruges, si krimba.

Sahiti eshte surrati qe shkon ne sinkron me kete ndytesi publike, baraz me rektorin analfabet te UET nga Lezha, baraz me dajen e tij tropojanin satanist Saliun qe rri ne krye te qeveris; po ashtu baraz me fallxhorin “nobelsit” nga Pakistani qe tergon prrallla per kalamajt e droguar te “borgjezis se re” shqiptare.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s