Figurë

‎”NOBELISTI” SHARLATAN Yunus nga Pakistani

‎”NOBELISTI” SHARLATAN !

Edhe çmimi “Nobel” duket se paska ren ne nivelin e genjeshtrave te Bursave Nderkombetare (qe shesin e blejne tregje, shtete, kombe, nepermjet llampave led qe ndizen e fiken ne ekranet Sonny). Ve re me keqardhje se edhe çmimi ish-prestigjoz Nobel, ka rene ne nivelin dhe ne imazhin e nje ekonomie te rrenuar mbare boterore. Sa per dijeni, çmimin “Nobel” e krijuan ata qe genjyen gjithe boten, ata qe grabiten gjithe pasurine boterore gjate shekullit te 20-te, ata qe ndezen Luften e I dhe te II Boterore, ata qe ndertuan Bursat me te cilat u mashtruan miliona kliente ne depozitat e tyre.
Kjo do te thote se edhe çmimi “Nobel” nuk eshte nje titull i merituar, por vetem nje simbol i madh genjeshtre. Eshte etiketa e perkatesise se familjes e madhe te mediokerve dhe te genjeshtareve, te atyre qe nuk e çajne dot vete dhe zvarriten brenda grupimit te genjeshtareve, nje grupim shum i madh per nga numri, por shume i vogel per nga idete dhe dinjiteti. Fakti qe e deshmon kete pohim, eshte rasti i “Nobelstit” sharlatan nga Pakistani, qe vjen ketu ne Shqiperi per te na bere promovimin e qeverise Berisha, me disa argumente qesharake, te cilat jane diskutuar gjer e gjate edhe nga femijet e kopshtit, le te themi, prej te pakten 20 vjetesh… e te vena ne jete gjate gjithe sundimit te diktatures 45 vjeçare, nepermjet sistemit te kooperativave dhe nderrmarjeve shteterore (pra, socjale) . Cfare na tha te re ky tipi “Nobelist”, qe ne nuk e dinim?! Apo cfar zgjidhje konkrete na dha, pervec faktit se nuk pushoi se perserituri frazen se “qeveria… kryeministri… po interesohet per t`i dhen hov ekonomise…”. Ai gjate retorikes se tij boshe dhe genjeshtare, na tha publikisht se:

1) ne duhet te jemi kretative;

2) duhet te gjejme para per bizneset tona;

3) duhet te gjeme tregje per te shitur mallrat qe do prodhojme pasi te gjejme parate;

…dhe per keto idiotesira, ketij tipit i kane dhene çmimin “Nobel” !!!

Sikur keto 3 elemente bazike, elementare te ekonomise familjare dhe individuale, te mos i dinte dhe njihte çdo fshatar i yni, apo çdo femije i shkolles fillore!!!

Ai fliste, mua me vinte turp per ato qe degjoja.

“Nobelist” tjetri ej…!!!

A nuk duhet te mendojme ne kete rast, si ne shume raste te tjera, qe ky sharlatan “Nobelist” nga Pakistani, ka marre noi dore lekesh dhurate, nga ato te vjedhurat qe qeveria dhe kryeministri di te vjedhe shume mire, pikerisht per te bere lobing ne prag fushate, per te nxjerre nga balta te perlyerit e te mbyturit qe ende duan te kapen pas pushtetit?!

Drama me e madhe qe me irriton, eshte fakti se kesaj isoje qesharake, primitive, genjeshtare te nje fallxhori medioker nga Pakistani, qe vjen per te marre nje grusht leke, pa i skuqur faqja per turpet dhe broçkullat qe nxjerr nga goja, i bashkohet e gjithe opozita, me te gjitha mediat e saj, Top Qennëll etj…, sepse edhe ata jane fryt i laburatorit pervers qe shkaterroi boten, dinjitetin e shoqerise njerezore, ekonomine dhe perceptimin real te se Vertetes. Opozita dhe mediat rrotull saj qenkan edhe ato produkt i asaj qe rendom e quajmë: “Masoneria fshatare, produkti i Vegjelise”, ajo genjeshtarja, familja e mediokerve dhe e qyrraveceve, te cilet kane nevoje per te qene pjese e grupimeve te medha, qe te marrin fryma, qe te hane buke, qe te mbijetojne.

Tek keta njerez, ose qenje amorfe, dinjiteti njerezor, sinqeriteti ose personaliteti, nuk ekzistojne si koncepte, ndaj ketu me keta: “Nobelistin” sharlatan, ata qe e kane prodhuar e mbeshtetur, ata qe e paguajne per lobingje e genjeshtra sidhe ata qe i shkojne mbrapa, ka diçka thelbesore qe nuk shkon…Dhe ndaj bota e sotme, duhet thene se pa asnje pike dyshimi, po shkon ne gremine, sepse tribunat, mikrofonat, kamerat, intervistat me publik te gjere, çmimet dhe titujt si “Nobel” apo Prof. apo Rektor, po ia japin njeri-tjetrit enkas, me qellim te mbrapshte e pervers, qenjet e vogla njeqelizore pa dinjitet.

Quo Vadis

Një mendim mbi “‎”NOBELISTI” SHARLATAN Yunus nga Pakistani

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s