KATUNARET NE QYTET, ATDHEU NE RREZIK + Quentin Tarantino

Katunaret ne qytet, Atdheu ne rrezik !

-Qazim Mulleti- (prefekt i Tiranes gjate luftes II boterore)

…dhe e ka pas fjalen per Zogun, katunarin e Burgajetit dhe Berishen, katunarin e Viçidolit.

Po po, ne te dyja rastet Atdheu ka rrezikuar rrenimin e tij.
Lere me pastaj kur katunaret kane ardhur nder qytete, dhe pastaj kane marre edhe pushtet! Tmerr!!! Kane rrenuar qyteterime. Eshte rasti i Iliris antike, i Romes, me vandalet, paganet, injorantet e dhunshem e rrethinave qe ata i quanin “paganus”. Po ashtu eshte rasti i Frances gjate revolucjonit francez, kur pushteti ra ne dore te fshatarit Robespjer. Ne kete moment historik rrezikoi te zhdukej edhe vete Franca e madhe.

Ata, katunaret, njesoj si çakejt kur shohin pren e tyre, fillojn te shkumezojne, kalojne ne fibrilacjon. Mendimi apo me mire instikti per te patur diçka qe nuk e kane patur kurre, i eksiton deri ne vetmohim. Turren per ta marre ate qe u sheh syri edhe nese do t`u duhet te ngordhin pa ia arritur qellimit. Edhe rrugen e madhe, aty ku eshte caktuar se duhet te ecin te gjithe, duan ta kene per vete, kur jan ne kembe apo kur jane me “maqina”. Edhe ajri u duket sikur duhet te jete i tyre. Ideja e pronesimit mbi ate qe s`e kane patur, eshte me e forte se ndjenja e tyre per jeten, te cilen ne fakt e kane te barabarte me ate te dhise se eger ne shkrepa, ndaj jane gati ta leshojne per gjera fare banale.

Vet regjizori i famshem amerikan Quentin Tarantino, paraqet ne kete film konceptin e tij realist mbi katunaret (e gjithe botes: amerikan, gjerman etj…), pikerisht ne filmin “Django Unchained”. Morali i filmit eshte se edhe kur gabimisht kemi kujtuar se te bardhet jane te bardhe (pra me te mire… ose superior ndaj te tjereve), pavarsisht gabimeve te tyre… dhe se te zinjt ka qene gjithmone nje rrace inferiore, e kemi patur gabim, duke filluar nga un i pari. Sepse ne te vertete, problemi i gjithe botes sot e gjithmone, kan qen dhe jane katunaret, prapambetja e tyre, primitivizmi dhe ashpersia e tyre prej bishe, antinjerezore. Katunaret jane problemi. Ata jane e kunderta dhe armiku me i madh i qyteterimit, si kur jane te bardhe, ashtu edhe kur jane me ngjyre.

Pra, ne filmin e fundit te Tarantinos, mesazhi i  madh eshte: Kujdes nga katunaret, nga primitivizmi, nga tribalizmi, nga injoranca, si ne rastin kur ka ngjyra eshte e zeze, e kuqe, po ashtu edhe e bardhe!

Nuk eshte me çeshtje rracash. As çeshtje ideologjish te majta, te djathta apo te qendres. As çeshtje doktrinash fetare e tentativash boshe egoiste per te privatizuar Zotin, por eshte nje çeshtje qyteterimi. Armiku me i madh i qytetrimit jane katunaret: qofshin nga Kavaja, nga Peqini, nga La(q)i, nga Tropoja, nga Gjermania, Polonia apo edhe nga Amerika.

imazh nga filmi “Django Unchained”, i Quentin Tarantinos…

Filloni e numeroni pak demet qe kane bere fshataret e ardhur ne qytet, e sidomos kur kane marre pushtet… (George Bush, Sali Berisha, Adolf Hitler, Josif Stalin etj…) dhe verini gishtin kokes, e mos bini me kurre pre e tyre. Kurreeeeeeeeeeeeeee me !

p.s.

Sepse katunaret nuk kane asgje per te dhene, dhe çdo gje e bejne me qellimin per te marre, per te zhvatur. Ata jane pa principe, pa ideale, pa ndergjgje, pa elegance, pa stil. Ata zbresin nder qytete thjesht per te plaçkitur gjera qe nuk i kane patur kurre, me te njeten force, me te njejtin inat, me te njejtin instikt dhe gulçim, njesoj si çakalli.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s