MISTERET E COPTIMIT TE ILIRISE (SHQIPERISE)

ALBANOLOGJI (Albanology)

hartë e viti 1431

Foto: Hartë e vitit 1431

Sepse pas betejes se Fush-Kosoves me 1389, osmanet, shkretuan gjithçka. Po te verejme me kujdes, pjeset e veriut me influence te madhe serbe, iu lan nen influence nga perandoria osmane atyre qe ne fakt u kishin hapur deren pushtuesve te rinj, per shkaterrimin e Ilirise, plaçkitjen dhe rrenimin e saj, sidhe vazhdimin me te njejtin objektiv drejt Romes…! Turqit dhe serbet, perfshi edhe greket kane qene gjithmone aleate kunder Perandorise papale te perendimit, me seli ne Rome. Kjo aleance e bizantit me osmanet, edhe me venecjanet, kunder Ilirise e pastaj kunder Romes, tashme eshte e çertifikuar nga historianet, por nuk thuhet per arsye diplomatike… . Ndalimet e para te osmanve ne ballkan, njihen si depertimet nga lindja me vendosja ne Fush-Kosove (Iliria veri-lindore), dhe Savër të Lushjes, ngjit me Apollonin e famshme e te paperseritshme ne historin e globit tokesor (Iliria qendër-perendimore).

………………

Principatat arbërore dhe flamurët përkatës nga shekulli 12 – 14.

………………….

Hartë e Shqipnisë prej J.D. Barbié du Bocage viti 1780
Kjo hartë e paraqit Shqiperine deri në Prevezë…..

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s