PERLAT E URTISE BOTERORE

Në qoftë se nëpër shtete filozofët nuk bëhen mbretër ose nëse mbretërit dhe pushtetmbajtësit nuk bëhen filozofë,të vërtetë dhe të mirë , e në qoftë se këto të dyja pra: ”Fuqia politike dhe filozofia nuk bëhen një, deri atëherë nuk do të ndalen fatkeqësitë jo vetëm per shtetet, por as për fisin njerëzor”.
– Platoni-

……

“Për me dasht, i krishteri duhet te veprojë si Zoti: të mos pres për me qen i dasht, por të doj ai vet i pari.”

-Shen Gjon Maria Vianey-

Më duaj ose më urre, të dyja janë në favorin tim. Nëse më do, do jem përherë në zemrën tënde. Nëse më urren, do jem përherë në mendjen tënde.
– William Shekspir-

…keshtuqë, un po të fus nji të injorume, dhe ti mbetesh me gisht në gojë, pa merituar aspak vëmendjen time…Ky quhet thjesht përçmim, që do të thotë se ti ke çmim shumë të ulët si frymor…
-alban guri-

“Kur Njeriut t’i mungoje Zemra nuk asht ma Njeri.”

-At Zef Pllumi-

“Ziliqarit mos i trego as ëndrrën që ke parë”

-alban guri-

“Njerezit qe kafshojne doren e atij qe i ushqen, zakonisht lepijne kepucet e atyre qe i godasin…!”

-shqiptare-

“Ma mir djepi bosh se dreqi n`ta.”

-shqiptare-

 

“Mos u ruaj nga hasmi, por nga miku i rremë.”

-urti e moçme shqiptare-

”Vetem qeni e kafshon mikun ne shtepi te t`Zotit!”

-shqiptare-

“Nji dru i shtrember prish gjith stiven.”… (imagjino te kesh qindra mijra drunj te shtrember, apo nje qeveri komplet te shtrember)

-shqiptare-

“Nji grua e mir e ben te mir edhe burrin e lig. Nji grua e lig e ben te lig edhe burrin e mir.”

-shqiptare-

-“Burrin e ban gruja.”

-shqiptare-

Skeda:Head Odysseus MAR Sperlonga.jpg

“Njerzit e lirë jan gati te vdesin vetem per te mos humbur lirine e tyre.”

”Do te vije nje dite kur njerezit do ndjehen thellesisht te lodhur per te degjuar ne lidhje me njeriun e do te qajne nga gezimi kur te degjojne t`u flitet atyre per Jezusin”

– Shen Gjon Maria Vianey-

“Per lirine mund te flase vetem ai qe per ate ka dhene jeten.”

Kur Dalai Lama u pyet se çfare e habiste me shume nga njerezimi, u pergjigj:

Njeriu, sepse sakrifikon shendetin e tije per tu pasuruar. Pastaj, sakrifikon parate per te sheruar shendetin e tije. Dhe pastaj, ai eshte aq ne siklet per te ardhmen saqe nuk e shijon te tashmen; duke quar ne ate qe (ai) njeriu nuk jeton ne te tashme ose te ardhmen; jeton si te mos kishte vdekje, dhe pastaj vdes sikur te mos kishte jetuar.

Një mendim mbi “PERLAT E URTISE BOTERORE

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s