SI MOISIU NË SHKRETËTIRË

SI MOISIU NË SHKRETËTIRË

Ne, tërmetet e kohës nuk na kanë stepur.
Natës së gjatë të t`errit nuk patëm frik.
Ne bijtë e baballarëve të Atdheut,
në tunel ecim, kërkojmë dritë!

Edhe sytë tanë të etur për dritën* e Homerit
e di, do t`i humbim, do t`i humbim, atë ditë,
kur të fryjë ajo erë përkëdhelëse e frymëzimit,
kur të shkëlqej dielli* i të gjithëve, deri në verbim!

Nga ne nuk pati frikë askush të jetë i pari,
në panteonin mijëvjeçar të këtij Atdheu.
Un` më i vogli djal i këtij korteu,
me zë të plot thërras: “Të mbahet ndezur zjarri”!

Pak un`, pak ti dhe një pas një me radhë
nëpër tunel të gjatë të historisë,
në këtë errësir nga ku dot s`po dalim jashtë,
te njëri−tjetri do ndriçojmë shkëndijë.

Ndaj krah për krah me kokën lart të ecim,
të mos ndalojm` dhe të këndojm` veç himne!
Këngë burrash shekullore të gjëmojnë
e Atin tonë qiellor në ndihm` të thërresim…!

Jo vetëm un` por edhe ti e di mot−moti
se drita afër ësht` dhe kështu ne shpejt do dalim,
njësoj si ai Moisiu* në shkretëtirë,
ashtu siç triumfon veç kur pendohet bir i Zotit!

Tiranë, 30.05.2011

(marrë nga libri “ALBANOPOLI”-Qyteti që Dua-)

COME MOSE` NEL DESERTO !

Noi, dai i terremoti del tempo non ci siamo piegati.
La lunga notte delle tenebre paura non ci fa`.
Noi, figli dei padri di quest`amata Patria,
cercando luce, nel buio della storia camminiam`!
Anche i nostri occhi avidi per la luce di Omero,
li` perderemmo, li` perderemmo quel di`, si, lo so,
Quando soffiera` il dolce vento d`ispirazioni,
quando brillera` fin` ad acceccarci quel` comune atteso Sol` !
Di noi, nessun` ebbe mai paura di esser` primo,
nel pantheon di questa Patria, nei milleni.
E per cio` io, il piu`giovane figliol` di queste fila,
a piena voce oggi esclamo: “Mantenere il fuoco vivo”!
Un po io, un po tu, e cosi` tutti via,
attraverso il lungo tunnel della storia,
in questo punto oscur` dal`che` non si esce,
per l`un l`altro brilleremo come scintilla.
E fianco a fianco, camineremmo a testa alta,
non smetteremmo mai a cantar` inni,
e canzoni di uomini immortali tuoneranno,
dal celeste eterno Padre aspettiam` giudizi!
Non solo io, ma anche tu lo sai da tempi antichi,
la luce è qui vicina e ci andra` bene,
come Mosè in “quel`  passaggio del deserto”  pattiremo,
e poi trionferemo come il prol di Dio che si pente!
alban guri
(versjonin origjinal e gjeni tek Libri Albanopoli duke klikuar ne kete blog -perkthyer ne italisht nga vet autori-)

 

Një mendim mbi “SI MOISIU NË SHKRETËTIRË

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s