IN*PE*RA*TOR* – GERGJ KASTRIOTI

* IN * PE * RA * TO * RE * BT *,

që do të thotë:

Jhezus Nazarenus *

Principi Emathie *

Regi Albaniae *

Terrori Osmanorum *

Regi Epirotarum *

Benedictat Te

* IN * PE * RA * TO * RE * BT *,

që do të thotë:

Jezusi i Nazaretit*,

te Bekon Ty

 

Princ i Matit*

Mbret i Albanis (Shqipërisë)*

Terrori i otomanëve*

Mbret i Epirit*

…del ne pah ketu, nje element shume i rendesishem:

-Në shkronjat e inçizuara në përkrenare si RA*, pra Regi Albaniae (Mbret i Albanis), kuptojme se vete Papa dhe princat e mbreterit e tjere europjane e kane ditur qe ekziston Mbreteria e Albaneve, Albania…!!! Dhe ketu Papa, me forcen e Jezus Krishtit dhe me doren e Françesko Sforcës, bekon, i jep fuqi Gjergj Kastritotit, me Perkrenaren e tij unike, specjale, duke e kurorëzuar Perandor (INPERATOR BT) te dy mbretërive: Albanis dhe Epirit… sidhe princ te Matit!…

… e gjithe kjo situate, nga i gjithe ky vlersim, princat dhe mbreterit europjane, u merziten shume dhe e abandonuan Kryembretin, Kryeprincin… e bashke me te sulmuan ne menyre indirekte rracen hyjnore shqiptare, duke u dhene fuqi turqve, osmaneve qe te nenshtronin e shkaterronin Ballkanin…

Zilia,… po po zilia e princave dhe e mbreterve europjanë, krijoi terrin e tmersshem qe po vuajme ende sot ne shqiptaret dhe i gjithe  Ballkani…!!!

Kjo nuk eshte genjeshter, as supozim…! Eshte fakt dhe koha nuk e shlyen dot. As harresa !

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s