KRYEQYTETI I ALBANEVE – ALBANOPOLI – QYTETI I HUMBUR ; DOKUMENTAR

Zbulime Albanologjike-Mistere (Alban Guri)

ALBANOPOLI – KRYEQYTETI I HUMBUR – LOST CITY – Tirana Antike

ALBANOPOLI – Kryeqyteti i Albaneve, i Ilirise, kryeqyteti i humbur te cilin te gjithe e kerkojne, studjuesit dhe ne vecanti njohesit e deges se Albanologjise… Ky eshte pra Qyteti i shum kerkuar, qyteti i albaneve, Albanopoli, Tirana.
Tirana e sotme i ka hipur mbi shpine ketij qyteti antik, me padrejtesi ose padashje… duke i mbuluar ne pjesen derrmuese gjurmet e ketij Qyteti Antik…

Te dyja bashke, keto forma antagoniste bashkejetese, e Vjetra dhe e Reja, OLD & NEW, na japin me doza te qarta prezencen e tyre… dhe na lejojne te zgjedhim. Po po, te zgjedhim, nese duam te jemi estetet e vjeter: albanet… apo shkaterruesit e sotem, te vegjel, meskine e te shemtuar: bubrrusat e mbijeteses …

Ky dokumentar na i thote te gjitha ato qe barbaret e djeshem e te sotem deshen t`i shuanin nga ditari i historise, por qe koha dhe misteri i ruajten per te na i rishfaqur sot si shuplake morale, shkencore dhe historike…

Ky dokumentar është një tezë shkencore, një teoremë historike, filologjike, antropologjike e teologjike: i bazuar në fakte, zbulime, mistere, në gjetje arkeologjike, në studime serioze disa vjeçare. Mbetet si një shprehje domethënëse e sfidës që koha dhe e vërteta u bëjnë intrigave, makinacjoneve, zilisë…
I ideuar, i shkruar dhe i realizuar nga Alban Guri…;
i sabotuar dhe i anashkaluar nga të gjithë ata që nuk e duan albanologjinë, nga të gjithë mediokrit, karrieristët dhe intrigantët e pamerituar të botës “akademike” shqiptare…

Ky është Qyteti im, Qyteti qe Dua…

per kontakte:
albguri@yahoo.it

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s