O ZOT-ZEUS i DODONES ANTIKE…

LINDJA NGA KOKA E ZEUSIT E HYJNESHËS ATHENA (THËNO/THANA ILIRE)
Në Labëri është ruajtur mrekullisht, një gojëdhënë mbi zanafillën e hyjneshës dodonase Athenasë (botuar më 1875), regjistruar nga një plakë nga Zhulati, e cila pat jetuar në shek. XVIII:

“Zoti, mbreti, një herë e një kohë, pati luftë me kretasit, sepse nuk i jepnin tagrin, dhe nuk kishte as anije dhe as armë. Dërgoi e solli një mbret të çalë nga një vend i largët, dhe tek erdhi ky,vrapoi drejt që ta përqafojë. Dhe kur po zbriste çalamani nga kali, i ra sëpata që mbante në sup dhe ia çau kokën Zotit, dhe nga brenda hovi një vashë e bukur, dhe qe e armatosur, dhe i thoshin Thëno. Çalamani i vuri balsam Zotit dhe ai u shërua;dhe pastaj bëri anije, hanxhar, thika, kordha, heshta, harqe dhe armë të tjera të çdo lloji; dhe vajti në Kretë me shumë lebër dhe me pak mundim e shtiri në dorë dhe ndenji shumë vjet Zoti aty. Më pas dërgoi anijet dhe mori edhe shumë lebër të tjerë atje, sepse i pëlqeu vendi. Dhe tek iu rrit e bij, Thënoja, e martoi me një bir mbreti të një vendi të largët dhe i dhuroi shumë kështjella, dhe i ndërtoi edhe një kështjellë në emër të saj – Athëno, dhe kjo trevoi aty dhe bëri fëmijë, dhe është shumë mirë atje, dhe ne këtu edhe më mirë.”
Ky variant shqiptar kaq origjinal mbi lindjen e Athenasë (Thënos/Thanes), nga koka e t’et, Zotit pellazg të Dodonës, ka një rëndësi të posaçme po të kihet parasysh se mitologjia arbërore është më e vjetra në Ballkan dhe në Evropë.

Libri: “Pellazgët, origjina jonë e mohuar”
Autori: Dhimitri Pilika

…….

ATHINA, NJE FSHAT EDHE ME I VOGEL SE KRUJA …

……………
AJAKSI ME PLIS TE BARDH MBI KRYE… 😉
Kasandra duke u terhequr zvarre nga Ajaksi pas pushtimit te Trojes nga Akejt, teksa ajo mbahet pas statujes se Athina Palladium, ndersa ne cep Priam Dardani, i pafuqishem, qe nuk mund t’i ndaloje Akejt. Ky eshte nje punim mural i gjendur ne Pompei, Casa del Menandro. Veshja e Ajaksit me qeleshe ne koke, eshte e dukshme. Ironia eshte se qeleshja eshte shenje tipike shqiptare.

Foto: Kasandra duke u terhequr zvarre nga Ajaksi pas pushtimit te Trojes nga Akejt, teksa ajo mbahet pas statujes se Athina Palladium, ndersa ne cep Priam Dardani, i pafuqishem, qe nuk mund t'i ndaloje Akejt. Ky eshte nje punim mural i gjendur ne Pompei, Casa del Menandro. Veshja e Ajaksit me qeleshe ne koke, eshte e dukshme. Ironia eshte se qeleshja eshte shenje tipike shqiptare.

………………

ALBANET… THEMELUESIT E ROMES

Enea, themeluesi i Romes, i biri i Afërditës dhe i Ankizit…

Pjesë nga Virgjili-Eneida libri VI:

… Me emër Alban por me gjak Dardan…

MUSEU METROPOLITAN E I ATHINES

-figurat janë me plisa përmbi kokë-

Ku i kanë gjetur grekët këto bazorelieve, keto figura artistike?!

Foto

Gjetjet arkeologjike në KOSOVE,

Dresnik të Klinës, gjetje me vlera të jashtëzakonshme

Bazilika ne Dersnik 4

Bazilika Dersnik

Bazilika ne Dersnik

LEKA I MADH… me PLIS ne koke…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s