Kisha e MARILINDJES, LABOVA E KRYQIT

Kisha e Marilindjes, Labova e Kryqit, ndertuar qe me 524 pas Krishtit !

Skeda:Labove.jpg


A ia njihni misteret ketij vendi ?
A e dini pse eshte kaq e larte kupola e kesaj kishe te vogel e te vjeter?
Ka qene fshehur kryqi i marre nga Jeruzalemi.
Ne krahe te ketij fshati, mbi nje maje mali, ka disa mure te trashe
te nje kalaje te vjeter pellazge, ndertuar me gure te medhenj pellazgjike, si guret e piramidave… etj, etj…!


Kryqi ku u kryqezua Krishti, u ruajt nga Justiniani dhe Kostandin Labooviti, kryegjenerali i tij, duke e marre ate prej Jeruzalemit, sepse rrezikohej nga pushtimet osmane qe po vershonin drejt atyre zonave.
Kostandini ishte banor i fshatit te mrekullueshem dhe mik i ngushte e kryegjeneral i Justinianit te madh. Te dy bashke kaluan vite pleqerie ne kete fshat te mrekullueshem, prej klimes se mire, prej banoreve leber te ketij fshati (Labove), por edhe prej misterit te madh qe ruanin brenda ne kupolen e larte 14 metra te kesaj kishe antike.
Kryqi u vodh ne trazirat 1997… Disa thone se nuk e dine ku ndodhet. Te tjere thone se sot eshte ne Rome, mbi obeliskun e larte qe qendron ne mes te sheshit Shen Pjeter.

Kryqi u ruajt nga shqiptaret per rreth 1500 vjet. Enver Hoxha e dinte dhe e ruajti. Ramiz Alia dhe maskarejte qe na la ai mbi kurriz e shiten, tek te huajt, tek ata qe na duan te zhvatur, pa histori, pa identitet.

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s