LEK PLEPET E SHQIPTARIS

LEK PLEPI SI FENOMEN KULTUROR-SHOQEROR E POLITIK
Per te prishur, perqeshur e perbaltur kauzat e drejta, ka nje mekanizem shum te holle, shume pervers, gati te padukshem. Dhe eshte ky qe vijon me poshte:
Politika dhe kasnecet e saj, mediat e shitura, mercenaret e feudalizmit shqiptar,
kane bojkotuar sikurse edhe kete rradhe, te gjitha ngjarjet e rendesishme shoqerore e politike, siedhe protagonistet e vertete te ketyre ngjarjeve. Ose i kane manipuluar ato, duke iu ven emer tjeter, duke iu dhene ngjyrimet qe duan ato vete, mediat dhe kulista politike, ose duke i çensuruar plotesisht. Ata, me shume dinakeri e servilizem, kane krijuar personazhe si Lek Plepi, qenje groteske, te shemtuara, qe bejne per te qeshur edhe guret e varreve. Keto mekanizma quhen sabotim, perpjekje per ta perqeshur çdo ide, çdo kauze, çdo levizje.
Pothuajse te gjitha nga provinca, me njohuri te reduktuara deri tek procesi: ushqim, gjume, nevojtore…dhe trillime ne publik, jane bere pjese e teatrit te kukullave, te kllounizmit provincjal qe ia shemton shum imazhin Shqiperise.
Henri Qili, Adri Nurellari, Erjon Braçe, Sali Berisha, Fahri Balliu, Lulzim Basha, Sajmir Tahiri, e te tjere ana-iste apo ambjentaliste, me teper te bejne te gajasesh se sa t`i marresh seriozisht, jane aty qellimisht, si perpjekje per te zbehur kauzat, ngjarjet, idete. Jane personazhe te krijuara enkas per tetarin e kukullave, ne menyre qe te ulet presjoni real ndaj interesave te grupeve politike, ekonomike dhe monopoleve te tyre.
Me 2 fjale: POLITIKA dhe SHOQERIA CIVILE, deri ne ditet e para te kesaj proteste kishte surratin e LEK PLEPIT, si ne gjithe keto 23 vjet. Pas nje momenti te caktuar, ndryshoi gjithçka!!! Perse valle ?! Sepse u be presjoni i duhur, aty ku duhej dhe nga at qe dine ta bejne. U vu gishti mbi plage. Personazhet e politikes, te medias apo te kauzave ambjentale, nuk do t`i prodhoje me Arjan Cani apo Naim (alias Henri) Qili, te cilet jane edhe ata vete me te shemtuar e qesharake se Lek Plepi. Ata vete jane nje lloj produkti i laboratorit qe krijoi Lek Plepin, qenjen groteske qe shemton, degjeneron  dhe baltos çdo kauze, edhe vet Shqiptarine.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s