GENJESHTRAT E FUNDVITIT

GENJESHTRAT E FUNDVITIT !

Urimi i Edi Rames per Vitin e Ri 2014…

Kush harron premtimet qe i ka bere vetes as qe do t’ja dije per premtimet qe u ka bere te tjereve.

-Virgjili-

……………

Edhe pjeshka genjen. Ose me mire, pjeshka vetem genjen ! Fajin per statusin nuk ua ka Europa shqiptarve, por vet shqiptaret vetes se tyre. Shqiptaret jane etiketuar si idioter e si delinkuente te rrezikshem, jo si mysliman, ne refuzimin qe u eshte bere per marrjen e statusit per ne Europe. Pavarsisht se te qenit myslimane nuk ua permirson aspak imazhin apo kuotat e besueshmerise ne syte e europjaneve, dhe kjo nuk do shum mend te kuptohet.

 

Shqiptaret jane katunare pa fis e pa fare. Shqiptaret jane komplet mbrapa, por edhe shum skiç ndaj asaj qe ne i themi bota e civilizuar. Shqiptaret, duke filluar qe nga çunat e Shijakut, Laçit apo Lazaratit, e duke vazhduar me kryeministrat e ministrat e çdo kohe, perjashto Ismail Qemalin, Fan Nolin dhe Enver Hoxhen, jane me te shemtuarit dhe me te padesheruarit ne boten e civilizuar, dmth Europe, USA, Kanada, Australi, New Zeland. Shqiperia eshte vendi me sistemin me antisistem, pa pronesi, ku asnjeri nuk ka, nuk e gezon apo nuk e tjeterson dot pronen e tij sipas ligjeve te botes civile. Shqiperia eshte nje sulltanat i shemtuar por i pashpallur, ku ka edhe njerez mjaft te mir e te zot, por qe shahen e poshterohen perdite, nga keta qe u ngjajne gorrillave apo kakzozave. Shqiperia ecen “perpara” sa per te thene, sa per te mbajtur frymen gjalle me buke. Shqiperia eshte vendi ku 99% e banoreve jetojne per duk e jo per vërtetësi. Shqiperia eshte vendi ku toka nuk njihet e nuk blihet. Ku territori me i bukur, me i dashur e me i pasur i globit, eshte shnderruar nga vendasit injorante e arrogante ne nje hale te madhe, me ndertime te shemtuara e pa asnje vlere. Natyrisht, me kontributin e ‘çmuar’ te klases politike.

Shqiperia eshte vendi ku ka 2 milion makina qe jane vjedhur ne Europe te cilat vijne verdalle gjith diten ose rrin te parkuara neper oborre pergjate rrugeve nacjonale, apo neper oborret para pallateve ose para shtepive private. Shqiperia eshte vendi ku politikanet sharlatane bejne sikur shahen e sikur jane ne lufte me njeri-tjetrin, por qe ne fakt jane ortake ne dem te pjeses tjeter te popullates. Po, perveçse te shemtuar, fodulle, te dhunshem dhe injorante, shqiptaret jane edhe genjeshtare kur deklarojne perkatesine fetare, te njerit apo tjetrit krah, gjoja si te krishter apo gjoja si myslimane. Shqiptaret genjejne edhe kur thone se jane pro-amerikane pro-arabe , apo pro-europjane. Genjejne edhe kur thone se jane gay, sepse e bejne edhe kete performanse te poshter e te turpshme, jo per qasje kulturore, jo per devijocjon gjenetik, po per prostitucjon, me qellim perfitimi, per te marre diçka ne kembim te ofertes homoseksuale. Shqiptaret kapercejne diten me genjeshtra dhe pune shum te ulta, shum te pista, duke ia fut njoni-tjetrit. Keshtu u pasuruan keto 23 vjetet e fundit, duke mashtru dhe grabit pronat e njoni-tjetrin, shtepite vellai vellain, parate kusheriri kusheririn, apo shoku shokut. Kryeministrat marrin kredi per investime publike nga bankat e nivelit te pare si: FMN, BB, BERZH, dhe me investimet e bankave te cilat synojne te permirsojne ekonomine e shqiptareve, pra qe parate tì fitoje shteti shqiptar qe te mbushi arken per shpenzimet e paperballueshme,  u japin koncesjone bzinesmeneve qe jane afer tyre, si Samir Mane apo Bashkim Ulaj etj. Tani me thoni pak, çfar kane kane kaq interesante kta shqiptaret, dmth 99% e idioteve qe dine te fitojne vetem me pune te pista,  per tù bere pjese e klubit te popujve europjane, e qe nuk na qenkan per tù share e per tù mbajtur larg, pikerisht sepse jane sharlatane, mburravece, injorante e keqberes; qe nga rrugaçet e rruges, tek kryebashkiaket e deri tek kryeministrat ?!

3 here e pyeti gazetarja e “Hard Talk” ne BBC Edi Ramen “a do ta dërgoni për gjykim Sali Berishen?”, e ky 3 here e anashkaloi pyetjen, nderkohe qe te gjithe e dine tashme se ky eshte bere ortak me familjen berisha, me Saliun, me Zenin, Samir Manen, Bashkim Ulajn etj, etj… dhe nuk po i anullon aspak konçesjonet qe faktikisht jane marre ne kundershtim te forte me ligjin. Po keshtu gazetarja i kujtoi se edhe ky vete mund te jete i korruptuar meqe jeton e nuseron brenda nje sistemi te korruptuar.

Ateher, duke e ditur se Londra, Berlini, Brukseli etj, i dinin keto marifete te ketyre antiqenjeve, kush i bie pra qe ta keta gabim, Europa qe s`na do, apo vet ne qe jemi me te zinj se nata, ne te gjitha drejtimet ?! Politikanet tane ne krye, bashke me trimat e tyre nga Shijaku, Laçi, Fieri, Lazarati jane gabimi dhe politikat e tyre per te shtuar kriminalitetin ne vend e per te poshteruar elitat me te gjitha format, ne menyre qe vendi te udhehiqet nga sulltani i rradhes, qe i ngjan me pik e me presje sulltanit pararendes. Ne në qeveri apo në përfaqsim publik na duhen me të mirët e komuniteteve tona, jo dashnorët dhe dashnoret e politikanëve.

Shqiptaret jane etiketuar si idioter qe bien ne burg per hiçgjë, per budallallëqe qe te vjen turp t`i  komentosh, ose edhe si delinkuente te rrezikshem, por jo si mysliman, ne refuzimin qe u eshte bere per marrjen e statusit per ne Europe. Paçka se te qenit mysliman nuk eshte se eshte ndonje bonus pozitiv per shqiptaret. Dua te them, se te qenit mysliman nuk ishte kushti percaktues per refuzimin e statusit te shqiptarve per ne Europe (le qe ne fakt as mysliman nuk jane keta muter). Kta s`jane asgje. Keta din vetem te plasin kapsolla, te bejne xhiro me makine dhe te zihen me njeri-tjetrin gjith diten per shkaqe fare banale. Injorante, katunare te shemtuar, zmirezinj, ngatrrestare, maskarenj, plangprishes e primitive. Keta jane 99% e shqiptareve te sotem, per fatin tim te zi.

Ndaj kujdes!!! Se punët nuk ndreqen duke genjyer veten apo te tjeret ! Vetëm e VERTETA do t`ju çlirojë !!!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s