DREJT FUNDIT TE TRANZICJONIT

PO SHKOJME SI NJE SPIRALE KOKEPOSHTE… DREJT FUNDIT TE TRANZICJONIT!

  

Kjo situate qe ka filluar prej vitesh, eshte nje spirale kokeposhte e cila po nuk preku fundin nuk do mund te kthehet per lart, per nga e mbara. Jemi afer fundit, duke shkuar keq e me keq, me shpejtesi gjithnje e me te madhe, por fundin ende s`e kemi prekur ama. Drejt fundit do na shoqeroje kryeministri, ky “deli-djale”, “ky djal si nuse”-do thonin plakat e jugut, deri ne fundin e tranzicjonit, deri ne sketerre, e pastaj edhe ai do shporret bashke me tranzicjonin dhe me ata si vetja… kete presim, fundin. Sepse pas fundit do rifilloje pranvera per te gjithe ne, per te gjithe historine tone. Ky mashtrus depresiv e infantil, i pabese e ngatrrestar, hakmarres e frikacak njeheresh, eshte qelbesira e fundit e epokes se zeze te tranzincjonit, dhe si i tille do beje edhe ky demet e fundit, ato me te rendat, per t`i dhene fund nje epoke te shemtuar, shume te shemtuar. Vetem kur te shporret ky me gjithe tranzicjon dhe abuzimet kolektive militanteske-partiake, atehere do filloje nje drite e re per kete vend dhe per njerzit qe do jetojne ketu. Perse e them kete ?! Eshte e qarte si drita e diellit se ky eshte i paafte, injorant, me shkoll vizatimi qe mbas arsimit tetevjeçar, ky eshte nje genjeshtar, komplet i pazoti, intrigant dhe lojtar i vogel province qe ecene perpara duke shitur veten, shoket, familjen, Atdheun, i pamundur per te na nxjerre nga balta. As per pun te pastra, as per pun te pista nuk eshte i zoti ky langaraq. Ktij i plas patatja ne dor, per turp e faqe te zez, dhe te le ne balte, jo me te na nxjerre nga balta. Shifeni si perfundoi me historin e droges, te kanabisit. Le qe ai nuk nxjerr dot nga balta ku eshte zhtytur as veten, jo me ne. Ku do i gjej parate ky per te riekuilibruar gropat e tmerrshme te ekonomise shqiptare?! Shqiperia ka shume probleme, e sidomos tek individet qe banojne ketu, te cilet jane autore e po ashtu viktima te sistemit te tyre. Njerez te gabuar, sistem i gabuar, kryeministra te gabuar. Ky qe sot eshte kryeminister, e filloi me genjeshtra e me intriga karrieren, dhe po ashtu do ta mbylle. Jam i sigurte per kete. Ne politike e futi Ramiz Alia, Nexhimja

dhe pader Zef Pllumi (gabimisht prej naivitetit), sigurisht prej te atit, Kristaqit kutpohet, si shkodran qe ishte  nga e ëma (me mbiemer Kolombi), dhe goxha burr thone te gjithe ata qe e kane njohur (?! te tjere e njohin si maskara` me 100 fytyra, si dashnor te ENverit e te Nexhmjes bashk). Kristaqi ama “ishte goxha burre”-siç thone, se kush e ka njohur edhe ate (?!), ama jo ky sharlatan, ky klloun nevojtoresh. Pastaj, pasi filloi lojen e madhe, shkoi edhe ne Korfuz, nga vera e viti 1990-te, tek miqte e dajave Koleka (Kolera)

, dhe na u kthye me “refleksjonet” e veta ne Akademine e Arteve si agjent. Vazhdoi me eksperimentin e Kristajano-Islamike (projekt i atyre qe e instruktuan ne Korfuz), pastaj me projektin e “Partise Radikale”… deri sa beri nje vrime ne uje, nje asgje te madhe.

Por pavarsisht karakterit te tij prej sharlatani e maskarai njeheresh, pader Zefi ia beri nderin e respektin ketij hajvani, ne emer te te atit, Kristaqit, jo se kishte ndonje konsiderate per kete qaraman infantil. E beri ne emer te ketij “artisti te madh” (siç besonte At Zefi per Kristaqin) nga Shkodra, paçka se i biri e quajti te atin “komunist dhe konformist te artit te rregjimit” (?!) Pader Zefi ia hapi perseri shtegun ketij negativi mosmirnjohes, ne emer te kultures nayrisht, me naivitetin e tij dhe sensin pozitiv prej shqiptari katolik e me kulture te madhe njerezore, sepse Pader Zefi mendonte qe ky moster pseudo i kulturuar do t`ia kthente mbrapsht me vepra te mbara nderin qe plaku i beri ne vitin 1998, duke e thirrur me goje te Fatos Nanos, per ta bere minister Kulture. As nderin e as respektin e Kristaqit (qe ky e ka urryer e qe eshte perpjekur ta baltosi jet e mot) nuk ktheu ky pis, jo me detyrimin ne emer te Kultures. Besprer e bukshkale nga fillimi deri ne fund, me keq se gjyshi i tij Ahmet Zogu. Sepse ne ligesi e dredhi i ka ngjare fiks Ahmet nga Burgajeti, kurse ne vese, servilizem e ne budallallek i ka ngjare gjyshit formal, qe e rriti, Vlashit.

Sapo u be Kryetar bashkie, u hodh direkt ne preherin e çifutve te New York-ut, te nje fare Ivan Berkoviçi, nje fare çifuti i lindur ne Prage dhe i emigruar ne New York, qe ju te gjithe e keni harruar, por qe un e kujtoj mjaft mire, sepse kujtoj se ky qen ka ber shum e shume deme. U dergonte atyre, çifutve, gjith sa vidhte me rryshfete e me gjoba neper tenderat publike e neper lejet e ndertimit qe iu ofronte biznesmeneve perkundrejt pagesave nen dore, dhe ata e nxorren per shperblim ne revisten FORBES, si kryebashkiakun me te “suseksshem” ne bote, dmth publicitet me pagese, me hatër, paçka se ky moster e kishte rrenuar e betonizuar totalisht kryeqytetin qe kish marr zotim per ta zh”drejtuar”.

Nderkohe, ne panoramen shqiptare, çifutet kishin tashme ketu disa konkurente te eger ne tregun politik, ekonomik e fetar. Kishin greket, te udhehequr nga Anastas Janullatos… dhe intriganti e dinte mire kete fakt, ndaj kish filluar flirtin dhe lajkat edhe me Ananstasin, se nomral, ç`mund te bente tjeter (?!),

duke u shtirur keshtu si besimtar i madh, por ne fakt po bente vetem servilin dhe lajkatarin sepse i duhej pushteti tejet i madh i Anastasit ne territorin Shqiperi-Greqi. Pader Zefit i kish thene qe ne fillim te heres  “jam katolik, me ka pagezuar gjyshja ime katolike nga Shkodra…”, Anastasit i thoshte “jam ortodoks nga Vlashi e nga mamaja me mbiemer Koleka…”… kurse ne fakt punonte dhe ende punon per çifutet, per Sorosin. Kryetar te Partsie Socjaliste e beri Papandreu me Pasokun grek dhe plakaruqi Soros, te cilit ky i dergonte para` me thase dhe emra djelmoshash e vajzash te rekrutuara, per te deshmuar ne ket menyre rritjen e shpejte te numrave te pushtetit te tij e te partise se tij (klanin e tij masonik qe po rritej) . Dmth, nje spekullim mbas spekullimi. Asgje per merite, asgje me vlere a me permbajtje, perveç dredhive dhe manipulimit. Lojra fjalesh dhe dredhi konjukturash, si ne kohrat e Sigurimit te Shtetit, ne kafenete e te cilit ky ishte rritur duke ndejt si bishtuk mbas potureve te dajave. Ata qe nuk e njofin, nuk ia dine marifetet e kohes se adoleshences, kur ky mesonte se si te spiunonte shoket dhe t`iu bente gropen. Por lobistet pro tij nuk u mjaftuan me kaq. Duke e ditur se ky kishte konkurente te forte brenda te majtes, e sidomos brenda partise se tij, e promovuan si zv. sekretar te Internacjonales Socjaliste, ne menyre qe t`ua ulnin koken zerave konkurente brenda partise e t`u thoni “Ja, e shihni, ky eshte gjithçka, ky eshte vet Zoti. Gjith kjo karriere, gjithe keto merita, gjithe keto vlersime nderkombetare per nje njeri te vetem. Ju nuk jeni asgje para tij, dhe as mos u mundoni kot! Ky ka qen artsist (nderkohe qe mbeti vetem nje bojaxhi pallatesh), minister kulture, kryebashkiaku me i mire ne glob, zv. sekretar i Internacjonales dhe se fundmi pretendent per kryeminister”. Ky ishte plani, misioni i atyre qe njihnin shume mire kete deshtak qaraman e shpirtzi, por qe donin me patjeter te na e vinin mbi kurriz, per te na demtuar, per te na poshteruar, ekonomikisht, kulturalisht sidhe politikisht. Po prap nga Papandreu i erdhi lobingu per Internacjonalen Socjaliste, nga greket (?!), plus nga Sorosi dhe nga te gjithe bojaxhinjte e ngjyrave te Ylberit, nga grupi i forte “Gay Power”. Nje shok qe kishte, Ardjan Klosin, e vari tek derrasat e shtepise se vet sepse ia dinte te gjitha “brimat”, te gjitha poshtersite, te gjitha intrigat, te gjitha dobesite, te gjitha paftesite. Ardiani i kishte shkruar e redaktuar edhe librin e tij Kurbani, qe ky pastaj e donte nen emrin e vet, se normal, duhej te shitej ne treg edhe si shkrimtar. Pas ketyre, Ardjani iku ne menyre misterioze, pasi kish filluar ta kritikonte e madje t`i kujtonte shume te gjera te hidhura nga e kaluara e tij (?!). Tani thelbi eshte: ky genjeshtar, fodull, asgjeberes, asgjekundi, e askerkushi, manipulator, vanitoz e bllofist, shpirtkazem, tradhtar, ngrites kurthesh e pritash, vrases dhe i pazoti per asgje, qe kur nuk ia shkruan ndokush fjalimet apo raportet, katandiset qe shkon ne takime shume te rendesishme shteti dhe tregon fabula me filma e krahasimet i ben me personazhe filmash (nga “dija” dhe “mençuria” e tepert qe ka). Dmth, kur e lene ne batak agjenturat e ndryshme per te cilat punon, e fale te cilave shpesh here ngre edhe zerin dhe sillet si “gangsterr” me ate qe i qellon ta kete perballe, ky del lakuriq se cili eshte, dhe natyrisht ketu bie fort e me fort papushim zilja e alarmit!!! Ku dhe kur do fundoset kjo varka jone e drejtuar nga nje “timonier” qe ngjan me nje gaztor pazari, te cilit i pelqen vetja dhe i duket sikur eshte kryeminister ?! Kush na e vuri mbi krye shokun dhe te ngjashmin e Qamushit, per te na poshteruar e per te na shkaterruar deri ne ekstrem ?! A mund te jete i besueshem ky lloj sharalatani per tregjet nderkombtare e per industrialistet qe vijne nga familje qe kane bere historine e zhvillimit te Europes?! Po pse, a nuk i njohin ata keto argumenta qe paraqita un ktu me lart ?! Perse u distancua prej tij Tony Blair?! Perse nuk po afrohen investimet amerikane, investimet gjermane etj ?! Perse nuk degjojme aspka te flitet per miqesine shekullore me popujt gjemrmanike, te cilet jane te vetmit qe e mbeshtesin albanologjine, dhe fale te cileve e kemi realitet mbijetesen ne daren e forte te popujve dashkeqas qe na rrethojne ?! Sepse ky nuk eshte i besueshem as per te honger ngjala me te, jo me t`i besosh investime kolosale! Na mbetet ne te reflektojme e te rreagojme!!! Shpresoj me dinjitet. p.s. Situata e shperthimve me tritol?! Killerat dhe biznesmenet shqiptare ???!!!! Ata jane thjesht zgjatime te shperfytyruar, maska te politikes shqiptare. Te trija palet veç e veç: politika, biznesmenet dhe killerat, nuk bejne dot asnje hap pa njera-tjetren. Pse?! Sepse ne vende te prapambetura si Shqiperia, qe i ngjan nje sulltanati, ku çdo gje komandohet ne menyre vertikale, piramidale, nga lart, edhe policia, edhe gjykatat, edhe mediat, edhe biznesi, madje edhe arti e kultura (sa turp, ministrine kultures e drejton nje perkthyese, qe me shume se gjithçka tjeter interesohet se sa mire ka dale ne televizor e jo per thelbin e sfidave qe ka kultura dhe arti ne kete vend te prapambetur) nuk mund te flasim per rregulla demokracie, as per modele drejtesie amerikane, apo perendimore. Kujdes !!! Jemi perpara nje modeli shum te prapambetur shoqeror, kulturor e politik. Dhe shkalla krahasuese me vendet perendimore nuk qendron. Individi i sotem shqiptar eshte thellesisht primitiv, kokeforte, injorant dhe hakmarres. S`ka asgje te perbashket me modelin epik, historik qe kemi mesuar neper libra dhe qe vet i pari kam promovuar ne gjithe keto vjet. Nuk gjeta dot askerkund burra si Ded Gjo` Luli dhe Zenel Gjoleka. As si Cerçiz Topulli e Prek Cali. Si Luigj Gurakuqi e Fan Noli jo se jo. E natyrisht, edhe klasa politike, kryeministrat, ministrat, deputetet, drejtoret etj… jane perngjasim i ketij modeli te shemtuar te individit shqiptar. Shif kryeministrin aktual: i patalentuar, fodull, mosmirnjohes, intrigant, vanitoz si femer, karrierist, arrivist, servil i neveritshem me ata te cileve ua ka friken dhe mizor deri ne sadizem me ata qe i ka nen vete… genjeshtar, megalloman dhe spekullator momental, thjesht deshtak… dhe meqe jemi ne te njejten varke ku timonin e ka ky qe s`ia ka haberin fare nga varka, edhe ne te deshtuar bashke me te do jemi. Keshtu pra jane edhe biznesmenet, gazetaret, analistet, deputetet e ministrat e ketij vendi.

Sepse keshtu eshte edhe vete kryeministri i tyre i dashur, edhe Qamushi, edhe Ver Llapa njesoj… te gjithe njesoj .

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s