Rendi ne Kryeqytet, ne meshire te fatit ?!

RENDI ne Kryeqytet, ne meshire te fatit ?!

Na ruan Zoti, sepse policat mesa duket jane vetem ne sherbimin patrull
per venje gjobash. Pra me dy fjale, vetem police rrugore shef naten neper Tirane,
dhe asnje patrulle te rendit neper udhekryqe, neper lagje apo edhe ne qender te kryeqytetit.
Tek pallati i Driteroit, ne mes te Tiranes, pergjate rruges se Dibres dhe rreth e rrotull,
sheh qe padrone te situates jane tanime disa travestite te frikshem me ngjyre (ata qe ne zhargon i quajm jevgj), te shperfytyruar, qe ndyjne çdo gje perreth, ofendojne dhe ngacmojn gjithkend qe kalon, i flasin gjithkujt, shfaqin te gjitha aktet e turpshme te mundshme mu perpara surratit te njerzve qe kalojn aty apo te atyre qe banojne aty. Urinojne po aty, dhe neper cepat e pallateve apo te shtepive perreth kryejne aktet e tyre perkundrejt pageses cash me “klientët” perkates. Pra po flasim per prostitucjon te shemtuar, dhune ndaj kalimtareve dhe akte te turpshme mu ne mes te kryeqytetit. Policia hesht, pret dhe merr opinionet e grupimit LGBT qe mbron “te drejtat” e shtremberuara te njeriut travestit me ngjyre, nderkohe qe keto jane vepra penale dhe madje me situata renduese, sespe jane akte te perseritura dhe te shoqeruara me dhune. Imagjinoni pak se ç`ndodh neper lagjet e tjera te kryeqytetit, ne periferi apo neper provincat e largeta shqiptare!!! I kujt eshte territori pra, lind pyetja?!


Thjesht na ruan Zoti, se policia ka ik me sherbim tek “ç`me duhet mua se ç`bej un !!!”
Kur nuk shef police qe te garontojne rendin ne mes te Kryeqytetit, mendoni pak se ç`ndodh neper lagje apo ne periferi, me familjare qe kthehen ne shtepi nga turnet e nates, nga rruga e larget per hall apo per gosti, me femra qe kthehen nga turni i dyte i punes, apo me te rinj qe kthehen naten pas argetimit ne qender.
Cila eshte detyra e policise se shtetit per rrogat qe marrin prej nesh, se s`po e kuptoj me fare kte pune?!
Si pergjigje po marrim indiference, justifikime, dhune, pisllek, turpe dhe prostitucjon mu ne mes te kryeqytetit, dhe policia nuk e sheh aspak si detyrim te nderhyje dhe te beje minimumin e asaj qe i takon te beje, me rrogat qe i japim ne !!!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s