SI TE SHEROHEMI NGA SEMUNDJET E RENDA

WELLBEING- Big Secret

-True Cancer Cure, Heart Disease Cure & More-

-Naturale Remedies-

KESHILLA MJEKESORE FALAS,
per rigjallerimin e plote nga çdo semundje !!!

Enzo Soresi , shefi i pneunomisë në spitalin Niguarda të Milanos, në librin e tij tregon se si njerëzit vriten nga stresi ose shpëtohen nga shoku i besimit.
Pas një jete të tërë që punon për të trajtuar kancerin në mushkëri, tuberkulozën, bronkitin kronik asmën, dëmtimet nga duhani, professor Soresi, 70 vjeç, ka identifikuar me siguri epiqendrën e të gjitha sëmundjeve: trurin.
Kjo është thënë që në shekullin e V para Krishtit nga filozofë grekë: “ Truri është qendra që drejton turpin drejt shëndetit ose sëmundjes dhe drejt gjithçkaje tjetër.”
Soresi e pohon këtë pasi ka parë njerëz të shërohen ose sëmuren nga forca e mendjes.
Ashtu si ai ilustron në librin e tij “Il cervello anarchico” , sistemi ynë varet nga një rrjet i formuar nga sistemi endokrin, imunitar dhe nervor.
Gjithashtu, ai këshillon që për të zgjatur jetën deri në 10 vjet, duhet të ecim 40 minuta tre herë në javë dhe të mbajmë trurin tone aktiv duke studiuar. Sipas tij, kur impenjojmë trurin tonë në studime ose aktivitete mendore, ne e mbajmë trurin tonë “në jetë.”

…………

Kurse ne nje takim miqesor para disa vjetesh, nje religjoz, klerik, jo pak i admirueshem per njohurite e tij e aq me teper per veçantine e tyre, me pohonte se sipas bindjes se tij te çimentuar nder vite, “ne jemi te semure ne raport me mekatin qe mbajm perbrenda” !!!!! Qe prej asaj dite nuk rresht se shpjeguari njerezve qe vuajne nga semundje te ndryshme, edhe te renda, se çdo varet prej nesh, jo prej doktorit. Varet pra nga aftesia jone per t`u pastruar se brendshmi, ne zemer, ne mendje. Jam i shokuar nga vertetsia e ketyre fjaleve te ARTA, e te pakonsideruara deri me sot. personalisht mendoj se ashtu siç pastrojme dhembet kur na prishen, veshet dhe syte kur na semuren, bronket, stomakun, zorret, gjakun etj… po ashtu duhet te pastrojme shpirtin, zemren, mendjen, qe jane pjese edhe me te rendesishme se organet qe permendem, pasi jane pjesa qendrore dhe kontrolluese e te gjithe aktivitetit tone, jetes sone. Në momentin qe do fillojme te mendojme pozitivisht, paster, pa ngarkesa negative dhe destruktive, ateher kemi filluar te ecim ne nje korridor te paster me nje doktor mrekulliberes, qe eshte PASTERTIA SHPIRTERORE dhe MENDORE !!! Kjo sheron çdo lloj semundje, sepse pastron mekatin, i cili eshte shkaku qe na semur, sipas shkalles dhe nivelit qe e kemi marre mbi vete prej rrethanave apo dobesive tona.

Keshilla praktike:

-mendoni per detin, ngjyrat dhe aromen e tij, per zurmen e dallgeve te tij, edhe kur nuk keni mundesi te jeni prane tij ( qe eshte akoma edhe me mire);
-mendoni per lendina me lule, per ngjyrat dhe aromat e luleve shum llojshe; per lumenjte, ngjyren eren, freskine dhe gurgullimen e tyre (edhe kur nuk jeni ne gjendje qe te shkoni fizikisht prane tyre);
-mendoni per pyjet, per bregoret e bukura lart ne male, lulet e malit, pemet, aromat e tyre, freskine e ajrit, ngjyrat e qiellit te kalter dhe panoramen e gjelbert apo te zbardhur nga debora (edhe pse do ishte mire qe te ishit fiziksht ne keto vende);
-Shikoni qiellin e paster kur eshte i kalter dhe perhumbuni brenda tij ne nje perqafim te gjate e te thelle me te;
-Mendoni per momentet me te gezuara te jetes suaj, per endrrat tuaja me te bukura edhepse ato mund te duken sikur nuk do behen kurre realitet; kujdesuni per to, jetoni me to, sikur te ishin te verteta realisht;

-Degjoni muzike te mire, nga ajo qe kur e degjojme themi “Na kenaqi shpirtin !”. Pra, nje veprim qe ndikon drejtpersedrejti ne gjendjen tone shpirterore, ne ate nivel sa ne e ndjejme dhe e themi me gojen plot;

-Sigurisht, edhe ushqimi ka rrolin e tij domethenes. Pra, duhet te hame ushqime te mira, te shëndetshme, me sasi te percaktuara sipas dietes qe na imponohet nga rrethanat;

Ne kete menyre, duke kuruar shpirtin, kurojme pjesen me te rendesishme te qenies tone, dhe me ane te tij, veme ne levizje te gjitha mekanizmat mbrojtese dhe sheruese per te cilat kemi nevoje.

Etapat dhe efikasiteti i ritmit te sherimit tone, varet prej nesh, dmth sa te afte jemi te pastrojme dhe te kontrollojme gjendjen  tone shpirterore, nepermjet se ciles futemi ne betejen per jeten ose per vdekjen.

Largohuni pra dhe luftoni me gjithe fuqine tuaj ndaj mendimeve te keqija, mekateve, tundimeve, kenaqesive te prekshme te mishit e te trupit, apo edhe shfryrjeve te iantit, hakmarrjes, dhunes dhe ndeshkimit te dikujt qe ju ka shkaktuar deme, edhe pse ne fillim ato duket sikur ju kenaqin, por ne fakt vetem sa ju rendojne dhe ju semurin! (nese veproni keshtu, shpejt do mesoni se ai ose ajo qe ju pat demtuar keqas me pa te drejte, do kete marre nje ndeshkim te rende nga nje rrathane e “pashpjegueshme”)… !!!

Beni sport, beni Art, ose thjesht mendoni per sportin, per Artin qe ju pelqen. Ecni menderisht apo fizikisht bregut te detit, lart ne male, ne pyje etj… !!! Degjoni muzike te mire, e te tjera si keto…
… dhe sigurisht do sheroheni ne nje kohe rekord…! Un mund t`ju ndihmoj per te gjetur menyren dhe praktiken e duhur ne lidhje me rrugen qe duhet ndjekur, falas !!! Po ashtu duhet besim i madh tek vetja dhe ndihme nga persona te afte per t`ju udhezuar dhe per t`ju ndjekur ne programin tuaj te perditshem, i cili eshte sa i thjeshte po aq edhe delikat per nga menyra, stili, kohezgjatja dhe intensiteti.

Ndihmen time do ta keni gjithmone falas !

……. receta praktike

per shembull:

Lufta ndaj kancerit !

Gjithnjë e më shpesh thuhet kto kohët e fundit se pacientët e sëmurë nga kanceri, me marrjen në sasi të madhe të vitaminës B17 në organizëm, e shkatërrojnë në mënyrë konstante e progresive kancerin deri sa ta shërojnë plotësisht.

17585545ca490b3a4f575af7ac440440

Vitamina B17 për herë të parë si ilaç kundër kancerit është promovuar më vitin 1950 nga ana e mjekut dr.Ernest Krebs. Ideja e shërimit të kancerit përmes vitaminës B17 bazohet në faktin që sipas Krebsit, kanceri shkaktohet për shkak të mungesës së vitaminave dhe mineraleve në organizëm. Është fakt se sot njeriu bashkëkohor, është shumë më lehtë i ekspozuar ndaj kësaj sëmundje në dallim nga kulturat dhe rracat primitive të së kaluarës. Doktor Krebs, si një ndër mundësitë e shpjegimit të këtij fenomeni, na sjell të dhënat e fiseve të lashta, të cilët kishin shprehi krejtësisht të tjera të të ushqyerit. Për shembull, pjesëtarët e fisit Hunzi, çdo ditë kanë futur në organizmin e tyre prej 250 mlgr. deri në 300 mlgr. minerale e vitamina B17, në dallim nga evropiani dhe amerikani mesatar, i cili përmes ushqimit të gatshëm industrial artificial, gjatë ditës fut vetëm 2 miligram të kësaj vitamine. Fisi Hunzi është fis i lashtë, i vendosur në pjesën veriore të Pakistanit. Pjesëtarët e këtij fisi jetojnë mesatarisht 100 vjet dhe as nuk e dinë se çdo të thotë fjala sëmundje, jo më të jenë në dijeni për kancerin, i cili për ta është krejtësisht i panjohur. Shkak i kësaj është se ky fis çdo ditë ushqehet me fara të kajsisë, ky është frut i tyre më i përhapur dhe është pjesë e ushqimit të përditshëm. Doktor Krebs, deri në vdekjen e tij më 1996 konfirmonte faktin që kishte nxjerrur nga kjo se me shtimin e dozës ditore të vitaminës B17 rreziku për t’u sëmurë nga kanceri zvogëlohet 100%, pra nëse merret kjo vitaminë atëherë personi që e konsumon nuk ka shans të sëmuret kurrë nga kjo sëmundje. Tanimë e dini sekretin, ndaj hani fara të kajsive, sepse ato përmbajnë koncentratin më të madh të vitaminës B17.

….

te tjera me interes :

MJALT me KANELLE !!!

majlete_kanelle

Ky kombinim ul kolesterolin, parandalon problemet në zemër, lehtëson frymëmarrjen gjatë përpjekjeve fizike dhe forcon zemrën. Mjalti është i vetmi ushqim në botë që nuk ka datë skadimi, por mund të kristalizohet në qoftë se qëndron një kohë të gjatë në në një vend të freskët.

Shumicës së kompanive farmaceutike nuk do t`i pëlqejë receta në të cilin hyn ky përbërës unik, mjalti pra, i cili me ndihmen e kanellës, vepron shumë shumë mirë në organizmin e njeriut, dhe shëron shumë sëmundje.

Sëmundjet e zemrës
Bashkoni në një përzjerje homogjene një lugë mjalti dhe një gjysmë lugë çaji kanellë, dhe kjo dozë duhet të konsumohet çdo mëngjes. Ky kombinim ul kolesterolin, parandalon goditjet në zemër dhe e forcon zemrën.

Artriti
Njerëzit që vuajnë nga kjo sëmundje çdo ditë duhet të konsumojnë një pije të përbërë prej një filxhani me ujë të ngrohtë duke shtuar dy lugë mjaltë dhe një lugë çaji kanellë. Pija duhet konsumuar në mëngjes dhe në mbrëmje.

Pezmatimi i fshikezës urinare
Sëmundja e pakëndshme do të shërohet me 2 luge kanellë dhe një lugë gjelle mjaltë që vendosën në një gotë me ujë të vakët. Ky kombinim shkatërron bakteret në fshikëzën urinare.

Kolesteroli
Pija përbëhet nga dy lugë mjaltë dhe tre luge kanellë duke shtuar në një gjysëm litër ujë, dhe kjo përzierje është e dobishme për ata që vuajnë nga kolesteroli i lartë.

Ftohja
Zgjidheni problemin e të ftohurit me një lugë  mjaltë të vakët dhe një çikë kanellë. Këtë kombinim përdoreni tre ditë, përveç që t’ju çlirojë nga sëmundja e lodhshme, do tju pastrojë edhe sinuset.

Kanceri
Hulumtimet e fundit në Japoni dhe Amerikë kanë treguar se edhe format më të rënda të kancerit mund të shërohen. Njerëzit që vuajnë nga kanceri duhet të konsumojnë një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji kanellë tre herë në ditë për një muaj.

…….

MANFERRA qe lufton plakjen !!!

20141217124606917577

Me siguri qe keni dëgjuar për manaferrat “acai”, të cilat janë mjaft ushqyese dhe janë një pasuri e vërtetë me fitokemikale.

Ato ruajnë shëndetin dhe forcojnë rezistencën e organizmit, kujdesen që lëkura juaj të duket më e re dhe ofrojnë ndihmë të madhe që të humbisni peshë. Këto manaferra njihen për rritjen e tyre në Amazonë, por fama e tyre është përhapur shpejt dhe pikërisht për faktin se ruajnë veti me ndikim pozitiv në shëndet.

Kjo manaferrë ekzotike tregon një vlerë të hatashme me antioksidues, duke parandaluar dëmtimet në qeliza dhe në inde, dëme këto që shkaktohen si pasojë e ndikimit të radikaleve të lira. Këto manaferra ruajnë dukjen e re të lëkurës, përderisa aminoacidet omega 9 e manaferrave ju dhuron një vlerë të lartë ushqyese.

Aminoacidet ndihmojnë në uljen e kolesterolit të keq, e po ashtu substancat e tjera në këtë manaferrë ndihmojnë edhe në ruajtjen e shëndetit të enëve të gjakut, indeve dhe sistemit nervor.

Manaferrat po ashtu janë të pasura me koenzimat “Q10″, e në mungesë të tyre muskujt tanë nuk funksionojnë si duhet dhe procesi i plakjes përshpejtohet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s