ATEISMI – BESIMI – KRIJIMI

‘EPIKURUS’ (341 B.C – 270 B.C)
Filozof i antikitetit ILIR. Sfidanti nr. 1 i idese mbi Krijimin dhe Zotin!

Konceptualisht shum i forte per kohen por edhe per kohrat qe jetojm tani.

”A deshiron zoti ta ndaloj te keqen , por nuk mundet ?

Atehere ai nuk eshte i plotfuqishem.
A eshte ai i zoti per ta ndaluar por nuk deshiron ?
Atehere ai eshte keqdashes.
A deshiron dhe mundet po ashtu?
Athere nga na vjen e keqja?
A mbase nuk mundet e nuk do ?
Atehere pse ta quajme Zot ?….”

Kur ‘Aleksandri i Madh’ nderoi jete ky filozof ishte thuajse 18 vjec.

Po ashtu qe prezent gjate kohes se ‘Pirros se Epirit’ , e nderroi jete vetem dy vjet mbasi nderroi jete dhe vete Pirro.

….

PERGJIGJIA ndaj EPIKURIUSIT :

Pikerisht, per t`iu pergjigjur ketyre pyetjeve
serioze dhe me vend te Epikurusit, Krijuesi her pas here
ka derguar mesazhin e tij nepermjet njerezve
te gjalle: me Abrahamin, Moisiun, Elian, Jezusin
dhe gjithe profetet e shenjtoret çudiberes !!!
“Big Bengu” eshte fillimi apo jo ?! E pra, ne ate Big Beng,
ne ate shperthim, Zoti ka shperndare fuqine e tij ne miliarda grimca:
Ne diellin, ne driten, ne ujra, ne male, ne peme, ne lule, ne fruta, ne peshq, ne zogj, ne kafshe e mbi te gjitha ne njerez.
Te gjitha keto grimca te shperndara nga ai vete,
pas Big Bengut pra, jane deshmia e tij, jane imazhi dhe perngjasimi i tij !

Koheve te fundit, dmth ka nja 10 vjet, qe shkencetaret ateiste po ngulmojne te gjejne

grimcen e Krijimit, pra “grimcen qe krijoi boten”. Dhe le te kujtojme faktin se dikush ne nje takim

te rendesishem mes kardinalëve dhe shkencëtarëve ne Vatikan mbi kete temë, para nja 1 viti e ca, doli e tha:

-Me ne fund e gjetëm “Grimcën” !

dhe kardinali qe drejton komisjonin mbi kete teme, u pergjigj menjehere:

-Po mir qe e gjete, po a nuk na thua se kush sipas teje e ka len aty qe ta gjeje ti ?!

(pasi dikush duhet ta krijoje diçka dhe ta lere ne nje vend te caktuar, qe pastaj te ndodhe qe dikush tjeter

te shkoje e ta gjeje… apo jo ???!!! )

alban guri,

ne meditim e siper per fundin e vitit 2014 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s