NE PANIKUN E TERRORIZMIT FSHIHET…

RENIE DRASTIKE E EUROS FILL PAS NGJARJEVE TE PARISIT !!!

Sot bursat nderkombtare te exchange-it u mbyllen me euron qe e pa veten barazim me dollarin amerikan. 1 me 1. Ishte 1 me 1.3.
Ne fillim te janarit rubla ruse u zhvleftesua me 30 %.
Akush nuk flet per kete. Flitet vetem per terrorismin, per vrasesit e Parisit dhe per çifutet, “te shkretet”, qe jane ne rrezik te vazhdueshem dhe kane nevoje per solidaritet e mbrojtje nga te gjithe ne.

Benjamin Netanyahu a Parigi l’11 gennaio 2015. - Yves Herman, Reuters/Contrasto

Industria e luftes amerikane, nderkohe po kerkon te imponohet me te gjitha menyrat pas terheqjes prej Irakut dhe Afganistanit, si dhe recesjonit te pergjithshem ne Amerike.
Ky lobim kaq i fuqishem dhe pervers, qe “Zot” ka vetem armet dhe dollarin, gjen mekanizma te vjeter te cilet i vesh me ngjarje te reja. Dollarin si leter e printuar dhe armet, ne Amerike i prodhon lobi çifut, i cili kerkon t`i thote botes, njesoj si gjate luftes se dyte boterore, se: “ju keni nevoje per ne, keni neovje t`ju mbrojme nga nazistet”… kurse tani: “keni nevoje per ne qe t`ju mbrojme nga terroristet islamike”… Ky skenar i paraqitet mbare globit ne kete moment, por me shume Europes, konkurentes me te madhe ekonomikisht dhe poltikisht te Amerikes, sidhe kundershtueses me serioze te poltikave amerikane e atyre çifute.
Pra, patem nje renie drastike te euros fill pas sabotimit te takmit Merkel-Cameron ne Londer, nepermjet spektaklit te shemtuar qe inskenua ne mes te Parisit. Qellimi u duk qe ne fillim qe ishte dashakeq, dhe qe do kishte pasoja te tjera, por qe mbeten te pakuptueshme aty per aty, ne ate moment. Nje gje u kuptua ama, qe ne oret e para te ngjarjes: te gjitha mediat bojkotuan takimin Merkel-Cameron ne Londer, me gjithe rendesine permbajtesore historike qe kishte, e qe shumica e frymoreve nuk kishin se si ta dinin.
Sot, nje jave pas kesaj sajese sa brutale aq edhe qesharake e perverse, bursat u mbyllen ne raportin euro-dollar 1 me 1. Deri dje euro ishte ne raportin 1 me 1.3 me dollarin. Kurse franga svicerjane po ne vend, si monedhe “neutrale” qe eshte (dihet prej kohesh).
Cifutet amerikane ne bashkpunim me ata franceze, jane gjithmone prapa quintave edhe kesaj rradhe, njesoj si ne Luften e Dyte Boterore, po ashtu si me 11 shtator 2001, ashtu edhe me luftrat qe vijuan ne vendet arabe.
Lufta e trete boterore po afron, ajo e verteta. E them kete sepse m`u kujtua direkt e dyta, lufta pra. E njejta dinamike edhe atehere; boshti anglo-sakson kerkoi te merrte fuqine ne rrang global, nepermjet akordeve Hitler-Curçill. Por jo, fill pas ketyre akordeve, Curçilli dhe shumica e lordve e abandonuan Hitlerin per te krijuar nje alenace te re, ate te me çifuto-amerikanet, te cilet i ofruan Londres nje fete shume te majme te ekonomise boterore, sapo te mbaronte Lufta e Dyte (qe si çdo lufte tjeter, kishte ne themel te saj parane dhe shperndarjen e padrejte te saj).

Tradhtia si gjithmone, duket e embel dhe komode ne fillim, por pastaj ka çmimin e saj te hidhur, shume te hidhur.

Kete mendova sapo kuptova se edhe takimi i rradhes historik i Merkelit me Cameron ne Londer, u sabotua me nje akt barbar, pervers, te panevojshem e te pajustifikueshem. Anglezet jane popull shume i mprehte, por çuditerisht, me dopio lojen e tyre te gabuar, duke besuar tek çifuto-amerikanet, qe ne fakt jane bijte dhe nipat e atyre çifuteve qe po ata vete i perzune nga Anglia para 2 shekujsh, kane ngren gjithmone tekun. Dhe tani, kane perfunduar qe terhiqen per hundesh nga amerikanet, ne çdo lufte qe ata (çifuto-amerikanet) vet e shpikin, ne ate nivel, sa as nona Mbreteresh nuk ka mundesi te thote “jo”. I genjyen qe kur kapen per fijesh Curçillin, dhe pastaj iu shpiken CIA-n, ua morren primatin e informacjonit dhe tani i rreshtojne si ushtare te vegjel, te barabarte me gjith te tjeret, ne çdo konflikt te ashper me sfond perfitimet monetare dhe shitjen e armeve.

Nuk e di a kan reflektuar anglezet mbi çmimin e hidhur, shume te hidhur qe ka tradhtia !!! Por mendoj qe jo, se i shof konfuz, te qorruar, ende euforike (dhe nuk kuptohet per çfare) nderkohe qe kane humbur primatin qe kishin ne rrang global. Nga zoter te pese kontinenteve, te cilat i mbajten te pushtuara per shekuj, me merite, me force ushtarake, organizim dhe kulture, njesoj si Roma dikur, sot kane humbur shume nga reputacjoni qe kishin deri ne 1944-en. Sot kete pushtet ua kane marre kopilat e tyre, pikerisht ata qe vet anglezet perzune para 2 shekujsh nga Anglia, çifutet mistreca dhe ngatrrestare. Me ta dhe per ta punojne e luftojne sot e gjithe diten. Sa turp ! Kolonite e maskarenjve qe vete anglezet perzune para 200 vjetesh, u ringriten duke printuar dollarin dhe duke i futur “baballaret” e tyre ne ngasje e ne mashtrim, ne nje kurth nga i cili nuk po dalin dot !
Nga ana tjeter, duke u kthyer tek argumenti i diteve te kaluara, te gjithe njerzit vullnetmire te ketij planeti u çuditen me ngjarjen e Parisit, u distancuan nga spekullatoret, dhe folen drejt e paster duke mbrojtur dinjitetin njerezor te çdokujt qe ben hije kur del dielli. Te tjeret, maskarenjte, gjoja ne emer te “moralit fetar” (nderkohe qe fene nuk e njohin dhe nuk e duan aspak), por edhe te “qyetetrimit perendimor” (por qe ne fakt e idendtifikojne vetem me aspektin monetar e konsumist pro-çifut, e jo me kulturen mijravjecare qe ka ne themel te tij perendimi) vollen vrer gjith diten e gjith naten, per te treguar se eshte urgjente te merren masa per te pushtuar vendet e tjera te papushtuara, sepse aty na lulezoka “terrorizmi”. Dmth, politike e paster sioniste, cinike, hegjemoniste, kolonialiste.
Keto ngjarje kane vetem nje diçiture: “Tregje te reja per çifutet dhe lufte monetare te dollarit-çifut ndaj monedhave te tjera: ndaj Rubles para te gjithave, Euro e dyta, pastaj vjen Yen-i kinez, Yen-i japonez e keshtu me rradhe.”.


Dua te kujtoj se e lexova drejt qe ne fillim maskarallikun e çifutve ne mes te Parisit, me intriga e me spekullime boshe. Sot ma konfirmoi takimi Obama-Cameron ne Washington dhe mbyllja e bursave me euron kokeposhte.

Plus, kjo video konfirmon edhe njehere genjeshtrat e te gjth maskarenjve te botes, perfshi Netaniahun e Sarkozin.

Charlie Hebdo Shootings – Censored Video

Tani, pas gjith ketyre mbrapshtive, shof perpara meje si ne nje film te shemtuar, keto vendet e ftohura ne b*** te Europes qendrore, jugore e lindore, se si do kthehen nga nje shekull mbrapa. Dhe Gjermania e vetme duke performuar me njemije veshtiresi, duke luftuar si gjithmone me te gjithe, ne cdo fushe.
Janari filloi me renjen ne pikjate te rubles ruse, vazhdoi me omoseksualet e Charli Hebdo dhe po vijon sot me renjen drastike te euros. Mbahuni fort po ju them, por mos kujtoni se jeni ne Disneyland, jo. Nuk jeni fare duke rreshkit tek lojrat per kalamj. Po rreshkisni drejt gremines se deshperimit, te gjithe pa perjashtim, duke kujtuar se “Zoti” eshte paraja dhe makina !!!


Cifuti me i mir, ka mor per gru ose per dashnore kusheriren e par, nganjeher edhe motren, se mendon qe duhet t`i ruaje parate brenda familjes !!!

Prodhojne para` letre por ne fakt besojne tek ari, tek metali i verdhe.

Te tjerve u ofrojne dollare letre, kurse prej tyre marin flori.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s