PLISAT E BARDHE TE SHQIPTARVE, SIMBOLIKA, ORIGJINA E RRACES !

albanopoli

PLISAT E BARDHE TE SHQIPTARVE, SIMBOLIKA !PATRIARKANA E PEJES, MANASTIRI I DECANIT !

… dhe per kete arsye iliret ne shtepite, ne afresket, ne mozaiket dhe veshjet e tyre ruajne kete simbol unik,

simbol qe nenkupton “Stuhine Diellore”, ate qe bota e njeh si Big Beng-un e madh, Momentin e Krijimit.

ja dhe momenti se si erdhen iliret mbi toke:

Afresk i Manastirit shqiptar te Deçanit, qe sot fatkeqsisht administrohet nga serbet pushtues.

Plisat e bardhë, plisat e shqiptarve…! Bota naive nuk e di ! Bota e keqe dhe ziliqare, e di mirë dhe është munduar me çdo mjet, me çdo mënyrë që t`i zhdukë… sepse plisat tregojnë, dëshmojnë, trashëgiminë. Plisat tregojnë, dëshmojnë, kush kanë qenë dhe kush janë Barinjt e vërtetë, Trashëgimtarët e Abelit!

……………………..

Vajzë shqiptare ne 100 vjetorin e Pavarsisë, duke shkuar nga Prishtina në Vlorë me kalë.

KY ESHTE ULIKSI SHQIPTAR NGA ITAKA, ODISEU…

me…

Shihni postimin origjinal 493 fjalë më tepër

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s