TE GABOSH ESHTE NJEREZORE, TE KEMBENGULESH ESHTE DJALLEZORE

ISMAIL KADARE,

i biri i çifutes, sherbetori i çdo pushteti

“TE GABOSH ESHTE NJEREZORE, TE KEMBENGULESH ESHTE DJALLEZORE”

KADAREJA dhe modelet e ngjashme me te drejtojne ende Shqiperine, fatkeqsisht drejt gremines !
Vazhdon debati për një model etiko-moral të qëndrimit shoqëror e politik në ditët e sotme.
Bashkëndaj qëndrimin kritik ndaj prononcimeve të shumta me temë shoqërore e politike të Ismail Kadares viteve të tranzicjonit 1990-2014.
Sigurisht që më ofendon pa masë qëndrimi i tij prej personi që don të lajë duart mbi komoditetin dhe karrierën që gëzoi gjatë viteve të rregjimit më ç`njerëzor të kohëve moderne, sidomos duke sharë e deformuar punën dhe figurën e Fishtës.


Ai kërkon të shohë me meskinitet të gjitha zhvillimet. Përpiqet që “tymi i çatisë” së tij të shkojë drejt dhe për këtë gjen mijra justifikime për të djeshmen e për të sotmen… të cilat në fakt nuk ia kërkon njeri. Po përse e bën atëherë?! Sepse për të arritur aty ku ai do, në qarqet e larta, me titull të lartë, kërkohet përveç talentit (që nuk e dimë ende nëse është saktesisht i tij) edhe etikë e moral prej artisti apo shkrimtari “unikal” në letrat shqipe.
Ai, shkrimtari i madh (i oborrit që coptonte koka njerëzish) mundohet të thotë se nuk ishte e mundur të bëje rezistencë apo disidencë në ato kohë. Kështu ai justifikon veten, keq dhe turpshëm, pasi raste disidence, madje rezistence deri në martirizim, ka plot. Dhe ata që ia treguan regjimit por edhe Kadaresë burrërin e tyre, qëndrimin e tyre etik dhe moral ndaj rrjedhave të kohës, ishin shqiptarë, të kulluar, artistë, shkrimtarë, veprimtarë shoqërorë e shum e shum e shum të tjera veti, që ai nuk i ka.
Sigurisht nuk i kishte “pjellë lopa” por Nena ata që Kadareja nuk do t`i kujtojë ne prononcimet apo punet e tij prej “shkrimtari”, dmth t`i marrë si shembull. Vetëm për këtë aspekt, duke i lën të tjerat menjan, them se ai qëndron në një nivel me protagonistët e klasës politike shqiptare sot. Me ata që shajnë komunizmin por në fakt kanë nostalgji për të, pasi për ta jeta dhe autoriteti ishin më cilësor ne ate kohe se tani. Tani u duhet të luftojnë, të shkelin mbi veten, të sajojnë situata e shum të tjera si këto. Kurse atëherë sekretarët e partisë dhe nënkryetarët e Frontit Femokratik mbretëronin, duke shkelur mbi koka njerëzish, pa hezitime, pa vrarje ndergjegjie.
Pa i bër gjyqin Kadares, gjë të cilën në fakt ai vet e kërkon me qëndrimet e tij, duke e ndarë nga vepra letrare (pasi ky është kapitull tjetër), dua të them se burri nuk gënjen. Sidomos kur pretendon vend nderi të lartë mes burrave, duke dashur të përfaqësojë kombin.

Ai si qytetar, jo si shkrimtar, duhet të ulë kokën e të reflektojë drejt. E nëse do të bëjë deklarata si njeri “i madh i kombit”, ne do i themi se ai nuk është i tillë. Qëndrimet e tija shoqërore e politike janë mediokre, të turpshme, si në atë kohë e në këtë kohë. Ai nuk mund të marrë merita dhe lavde që s`i takojnë, që janë te tjetër kujt. Ai duhet të përkulet me respekt ndaj atyre heronjve të mendjes e të veprave… Por nuk ia lejon betimi që ai kish bër për të qen nënkryetar i Frontit Demokratik. Front ky që tek intelektualët dhe disidentët e vërtetë shihte armikun që duhej likujduar.
Mbi burimin e veprave të tija do flasim njëherë tjetër, pasi janë në proces verifikimet në lidhje me faktin se merrte apo jo Kadare dorëshkrime që dilnin nga burgjet, të cilat ishin vepra të autorëve që nuk dolën më prej andej.
E di që shumkush do recitojë refrenin: “Por ne gjithsesi na duhet një shkrimtar i madh. Ku ta gjejmë një tjetër si ky? Kujt i shërben kjo fushatë denigrimi ndaj Kadaresë?”
Un tani do ju them se kjo nuk është fushatë ndaj Kadaresë por vetëm qëndrimi i duhur ndaj realitetit, ndaj së vërtetës, ndaj atyre shkrimtarëve e qëndrestarëve që nuk i kish “pjellë lopa” por Nena, e i që i thanë jo errësirës të cilës Kadareja i shërbeu me devocjon. Ja pra kujt i shërben. I shërben dinjitetit kombëtar e detyrimit që kemi ndaj atyre heronjve që për ideale, moral shoqëror dhe vizjon politik, eklipsohen dhe anshkalohen gjithnjë nga Kadareja dhe miqt e tij ish-pushtetarë (shumica jan edhe sot me pushtet). Kurse modele si Kadareja&Co u sherbejne atyre qe duan te zgerdhihen me ne, te tallen, te na kujtojne se ne jemi njerez me bisht edhe kur behet fjale per “shkrimtare te medhenj”, qe ne fakt kane qen thjesht karrieriste te medhenj, intrigante te medhenj, agjente te pushteteve lokale e nderkombetare.
Nje intrigant qe Shqiperine e donte vetem si lope, vetem si koncept abstrakt, vetem per ta mjele, per perfitime. I biri i çifutes !!! Si ai dhe shume te tjere, dje dhe sot; te tjera bejne e te tjera thone; fjalet i perdorin per te genjyer e veprat per t`u zhgerryer… po po, per t`u zhgerryer kemb e krye ne llumin qe kane zgjedhur si habitat qe prej fillimit te heres.
Keta nuk jane penduar dhe as qe kane nder mend ta bejne, duke pare se nga e kane timonin (drejt titujve, ofiqeve, fames, dukes, karrieres, parase…).

“Të gabosh është njerzore, të këmbëngulesh është djallzore”

Kjo shprehje vlen per Kadarene, sikurse vlen edhe per pushtetaret e sotem

e te djeshem.

alban guri

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s