NJE POPULL PA SHKRIMTARE DHE PA ARTISTE

NJE POPULL PA SHKRIMTARE DHE PA ARTISTE… !

Popujt maten me shkrimtarë e me artsitë, jo me Presidenta apo me kryeministra!
Ne Gjermani asokohe Goëthe thoshte: “Sot gjermanët diskutojnë se kush është më i madh, un apo Shileri !”… ndërkohë që të dy bashkë, aristokrati Goëthe dhe fshatari i talentuar Shiler, njiheshin me njeri-tjetrin, bashkpunonin. Pra shkrimtarët e vërtetë duheshin. Rivalizonin natyrisht, por mbi të gjithë qendronte GJERMANIA. Ndërsa në Shqiperine e regjimeve te dikurshme, nen mbreterin e Zogut dhe diktaturen e Hoxhes, por edhe ne periudhen tranzicjonale, otomane e relativiste, “shkrimtarucet e vegjël”, njesoj si “pikturistet” hajdutet e ideve, shohin se si t`u bejne gropen gjenive. Dhe populli therret: “Joooooooooooooooo, Kadareja eshte me i madhi…Eshte absolut…!”… “Aaaaaaaaa, ky Rama eshte shum i zoti, artist i thekur…” …. Sepse ne fakt populli s`di as shkrim as lexim, nuk mund ta kutpoje dot kush eshte shkrimatar i madh e kush eshte pikturist. Populli jeton me borxhe dhe me pensjonet e qeverive, te cilat prodhojne qellimisht shkrimtaruce dhe pikturista me bordero`.
Ku do perplaset nje popull qe vret dhe mbulon me harrese shkrimtaret dhe artsitet e tij me te medhenj ?! Ku do perplaset nje popull qe vret gjenit e tij dhe krijon artificjalisht shkrimtare si Kadare&Co dhe pikturista si Rama, qe karrieren e kane filluar dhe vazhduar si agjente sherbimesh ne Moske e me tej…?! Njerez qe kane perfituar nga rregjimet, qe kane qene te perkedhelurit e tyre, dhe qe kur (ose nese) kane kritikuar ndonjeher, e kane bere ne emer te egoizmit te tyre te semure dhe te luftes brenda llojit, me ankthin per marre pushtet e podiume.
Ky popull shkon ne humnere. Ne humneren aktuale, ku drejtojne qyrravecet, injorantet, te dhunshmit, hajdutet, agjentet antishqiptare. Ky popull rrezikon te shuhet nga faqja e historise…sepse Ismail Kadare por edhe askush tjeter ne rrangje te tjera, nuk ka bere mea culpa.
Image result for Kadareja Driteroi
Po kush jane shkrimtaret dhe artistet e vertete te nje populli ?! Cili eshte profili i tyre ?! Ata flasin vete, edhe ne heshtje, edhe te eklipsuar, edhe te sulmuar, edhe te persekutuar me harrese !
Image result for mitrush kuteli
 Image result for Kuteli Fishta Koliqi
Sa per te freskuar kujtesen dua te permend Kutelin, gjeniun e madh te prozes shqiptaro-pellazge, te cilin sistemet qe pollen Kadaren dhe Ramen e varrosen te gjalle, sepse kishte treguar qarte dhe paster se ne kete vend kultura otomane e sundimit te beut vazhdonte akoma, dhe se beu kish perdhunuar 4-5 gjenerata vajzash e grash prej te cilave kishte bere te lindnin vajza te tjera, te cilat po ai vet i perdhunonte dhe i martonte me djemt e nenave te tjera por qe ne fakt ishin djemt e tij, nje martese mes motres dhe vellait, prej nga kan dale keta qe drejtojne sot, Rama, Berisha, Kadareja me shoke. Pra Kuteli me prozen e tij dokumentare, na tregon se si pupullata e sotme e Ilirise, eshte frut i perdhunimit dhe i inçestit. Duke na shpjeguar keshtu arsyet se perse njerzit jane ber kaq te poshter, kaq mizor e te çartur. Po keshtu dua te kujtoj Koliqin, poetin dhe shkrimtarin e madh te Shkodres, i cili jetoi dhe vdiq ne ekzil, sepse shqiptaret e pershkruar nga Kuteli, e kishin denuar me vdekje, nderkohe qe Italia e nderoi si pek te tjere, duke i dhene ne mes te Romes Katedren e Albanologjise. Do ta mbyll me Artistin e Madh, piktorin Ibrahim Kodra, mikun e Pikasos, i cili u nderua dhe u vlersua nga e gjithe bota e civilizuar, 4 here qytetar i klasit te pare, ne Milano, ne paris, ne Madrid, ne Londer.
Kurse listen e gjate te tyre, te cilen ndoshta nuk do ta plotesoj dot aq mire deri ne fund, me te gjithe emrat e merituar per kete liste (te me falin lexuesit) do ta vazhdoj me shkrimtaret e veriut, ne fakt te Shkodres, ne fakt katolike, ne fakt prifterinj katolike. Pastaj duke vazhduar me Kutelin e madh, Poradecin etj, etj, mund te themi se ne i kemi vrare poetet, shkrimtaret, artistet e vertete. Ata te veriut, te Shkodres, katoliket, prifterinjte, duke filluar qe me Fishten , Harapin, Shantojen, Zadejen, Palajn, Prennushin, Shllaket (te dy), Kurti, Sirdani etj,etj, kishin ngritur flamurin shqiptar, kishin bere te mundur ekzistencen e alfabetit shqip ne familjen e kombeve, kishin realizuar Pavaresine e Shqiperis nga Turqia mizore (jo nga Turqia simoter), por ne i vrame.
Image result for Anton Harapi Image result for Lazer Shantoja Image result for Marin Sirdani
Po keshtu me te tjeret, kapacitete dhe mendje te ndritura me te cilat do krenohej cdo komb i dheut, por edhe ata i vrame ose i poshteruam, i burgosem, i torturuam. Pastaj aty ku i ndryme neper burgje, i plaçkitem edhe nga prona e tyre e vetme, nga krijimtaria e tyre. Dhe keshtu krijuam retushues te spikatur, si Kadareja, i cili morri nje mal me doreshkrime nga ish-miku i tij Fecor Shehu, i cili ua kish grabitur ne burgje atyre qe torturonte e me pas vriste.
Image result for Pjeter Meshkalla Image result for Kuteli Fishta Koliqi
Image result for at zef pllumi
Kete kasaphane nuk e beri Enver Hoxha. Kete tmerr dhe turp njeheresh nuk e beri nje njeri i vetem. Kete padenjesi historike e kemi bere ne te gjithe, un , ti, babai, gjyshi, daja, xhaxhai, tezja, gjyshja. Ne te gjithe, ne injorantet e sotem, bij dhe nipa te mostrave te djeshem. Po, po, kete faj nuk mund dhe nuk duhet ta mbaje mbi kurriz nje person i vetem, Enver Hoxha, sepse kjo eshte shume komode, por edhe shume mizore. Ne te gjithe ishim dhe jemi fajtore, sot njesoj si dje. Ne nuk i duam te talentuarit, artistet, shkrimtaret, sharmantet. Ne duam te lyrshmit, grykesit, provincjalet, arrivistet, krimbat, minjte e pushteteve, skuthet, hajdutet e ideve, plagjatoret. Ne duam Kadarene, qe vjedh e mbijeton me veprat e te tjereve. Ne duam dhe mbrojme modelin e atij qe te dhunon nenen dhe te poshteron baben, sepse kete kulture dhe mentalitet na la turqia. Ne duam Sali Berishen dhe te gjithe sojin e politikaneve qyrravece, qe per 20 vjet tranzicjon nuk gjeten dot nje fond per te vleresuar apo dekoruar artiste, shkrimtare apo mendimtare, apo per t`u dhene atyre pensjonin e merituar te dinjitetit, qe artistet dhe shkrimtaret te mos mbyllen neper shtepite e tyre per faktin se nuk kane para per te paguar kafen e tyre.
Ne artistet apo shkrimtaret i denigrojme, ua vjedhim pronen e tyre intelektuale, sepse jemi bij te se keqes. Sepse ne lexojme Kadarene. Sepse ne medojme qe artist eshte “pikturisti” rama, sepse ne votojme Sali Berishen. Te gjithe pa perjashtim mostra. Te gjithe agjente antishqiptare. Te gjithe ish-funksjonare te larte te asaj partie kuçeder, qe shkaterroi eliten dhe ngriti ne kateder e ne podium krimbat, hajdutet, meskinet, provincjalet, karrieristet, militantet e partise, perdhunuesit, personazhet e pershkruar nga Kuteli, bijte e inçestit.
Ky eshte turpi jon i madh. Qeveritaret e sotem nuk hedhin nje pese leksh per kulturen apo per artin, qëllmisht. Kadareja ne maje, pa merite, per konjukture, per nomenklature. Pas tij, pas te “vetmit shkrimtar” shqiptar, me njemije skelete ne dollap, rri i gjithe sistemi yne i shemtuar, i cili vrau dhe poshteroi gjithe eliten tone kombetare. Kjo e gjitha eshte mesjetare, bizantine, otomane. Kjo situate, nuk ka lidhje me Francen qe paturpsisht mban dhe mbron nje krimb si Kadareja. Kjo situate nuk ka lidhje me Europen dhe me Naton qe bashkepunon dhe mban maje plehut nje pleh kooperative si Berisha apo nje te çmendur delirant si Rama . Kjo situate nuk lidhje me qyteterimin, qe kur ne kete vend eshte me i rendesishem kamerieri (spiun dhe pederast), roja (rrugaç dhe analfabet) dhe polici katunar dhe militant partie, se sa shkrimtari apo artisti.
Nje popull qe nuk ka respekt dhe para per artistet e per shkrimtaret e tij, eshte nje grumbull krimbash te destinuar te zvarriten deri sa nje kembe e dhunshme t`i shtype me perçmim !
Sot ne Shqiperi, nuk disktutohet me se kush shkrimtar apo artist eshte me i madh se tjetri, sepse konkurset dhe garat jane me qark te mbyllur, brenda te njejtit lloj, madje -madje mund te them me keqardhje, se keta perverset qe citova me lart, ua kane deleguar keto konkurse fshatarve te perdhunuar qe pershkruan Kuteli… Edhe keto te ashtequajtura”konkurse”, gjithmone me pes lek e me çmime qesharake, sa per mbijetese.
Ne kete vend, disktuohet se kush e ka me te bukur makinen, i biri i kryeministrit, apo deputeti i rradhes qe ka 20 vrasje mbi kurriz.
Ky eshte vendi per te cilin ne te gjithe jemi fajtore, un i pari qe nuk marr pushken e t`ju tregoj vendin maskarnjve, por me shume se une, jane fajtore Kadareja, Rama dhe Berisha, qe e ndertuan kete sistem dhe e mbrojne ende sot me fanatizem, ne menyre qe te “gjelberoje” vetem fija e barit te tyre, si gjithmone keto 500 vjetet e fundit, brenda oborreve te sulltaneve, brenda oborrit te beut, qe pastaj ze e i perdhunon te gjithe. Sepse ne kulturen otomane, feudale, nuk ka liri, nuk ekziston koncepti i konkurences apo i merites, nuk talente dhe nderim per krijuesit, per njerzit e dijes e te artit. Jo. Ne kulturen otomane ka vetem nje gjel qe kendon maje plehut dhe qe shkel me kembe e perdhunon gjithkend.
Ne shkrimtaret dhe artistet i vrasim. Cubat, pederastet, maskarenjte dhe bukeshkalet e provinces i votojme dhe i duartrokasim, u shkojme mbrapa si lakej ! Prandaj jemi vetem nje hap nga gremina, 50 cm ! Dhe me keq akoma, titullin Nderi i Kombit nuk ua japim atyre qe ne te vertete jane te tille, por ua varim ne qafe ca kalamjve pederaste ( i fundit prej tyre, Marin Mema) pa ngjyr e pa form, ose ca sharlataneve qesharake. Cfare do mendonin Kuteli, Fishta, Harapi, Nen Tereza duke pare se kush emerohet “Nderi i Kombit” pa kriter?!
Cifutet midis se mires dhe se keqes, preferuan te keqen, zgjodhen te shpetonin Baraben. Per Jezusin thane: “Kryqezojeni! Kryqezojeni !”. Edhe ne, njesoj si ata, u bejme lapidare Azemit me shoke, Tanit te Topit, apo trimave qe bien ne kanal rrugve te fshatit e vdesin per rivalitete te pista mes tyre. Kurse heronjte, artistet, shkrimtaret, i burgosim, i poshterojme, i gjunjezojme, i shtrengojme ne kufijte e mbijetes e te urise, ose i vrasim. Vasillaq Vangjeli, kryeartisti i qytetit tone, vdiq si kamerier ne lokalin biruce qe kishte hapur ne apartamentin e tij, per te mbijetuar. Po. Ne, artistet i gjunjezojme, i injorojme, i dhunojme, i vjedhim e i plackisim nga prona e tyre e vetme, nga krijimtaria e tyre. Kete e bejme sepse jemi ziliqare te vegjel si çifutet, miqte e Barabes. Nje pjese e jona jane trashegimtare te Kainit, ziliqar e vrases. Por e bejme edhe pse shume prej nesh jane bij e nipa te hordhive turko-otomane, qe dhe ata, kur erdhen ketyre aneve, problemin me te madh e kishin me artin dhe e kulturen vendase. Asaj i rane me shpate, kultures, para se te prisnin kokat e races shqiptare.
Po, po, ketyre njerezve ua ka fajin arti dhe letersia, sepse nuk e duan, sepse nuk e kuptojne. Arti dhe Letersia u tregojne atyre pasqyren, ku ata shihen dhe kuptojne se jane tejet te shemtuar, prandaj i kundervihen ketyre shprehjeve estetike shpirterore. Keta Artin dhe Letersine gati-gati e urrejne.
Popujt, ne te gjithe boten, maten mes tyre per nga arti qe prodhojne dhe qe u mbetet ose jo trashegim shekujve. Pra popujt maten me shkrimaterë e me artsitë, jo me Presidenta apo me kryeministra!

 

 

Kam frike se me kete nenprodukt njerezor qe na rrethon, do asistonim edhe në shkatërrimin e këtij arti.

 

8 mendime mbi “NJE POPULL PA SHKRIMTARE DHE PA ARTISTE

  1. Simply desire to say your article is as astonishing. The clearness on your put up is just excellent and that i could assume you’re an expert on this subject. Well along with your permission let me to snatch your feed to keep up to date with imminent post. Thank you a million and please keep up the enjoyable work.

  2. Thanks for your interesting article. One other problem is that mesothelioma cancer is generally the result of the breathing of fibres from asbestos fiber, which is a extremely dangerous material. Its commonly noticed among employees in the construction industry with long experience of asbestos. It can be caused by residing in asbestos covered buildings for a long time of time, Family genes plays an important role, and some individuals are more vulnerable towards the risk as compared to others.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s