HUMOR-FABULA

‎”Mos ki kurre frike nga hijet. Domethenja e tyre eshte se aty afer ka nje drite qe shkelqen.”

“Një ditë frika trokiti në derë. Besimi shkoi ta hapte: nuk ishte askush”. – Besimi arma më e fortë tek njeriu-

……….

Filozofia e përmirsimit të punve publike sipas Kolës!

Në një Institucjon publik, nga kta tanët, të rrënuar totalisht, kishin ardh në detyrë shefa të tjerë, për të prurë punët në terezi.. Këta, sapo kishin marrë stafetën, lënë në dorë si dopio gjashtë nga paraardhësit e tyre, ia kishin filluar me mbledhje. Cdo ditë mbledhje. Diskutime pa fund. Dhe nënpunësit, pyetjeve se ç`mund dhe ç`duhej bërë tashmë për të ndryshuar ecjen e punëve që kishin mbetur në vend, u përgjigjeshin me të njëjtin refren monoton:
-Po ja shef, duhet t`i ndërrojmë këto karriket. Duhet t`i ndërrojmë tavolinat se janë vjetëruar dhe na prishin imazhin, prandaj edhe punët nuk shkojnë aq mirë.
Andej nga fundi i sallës së mbledhjeve ulej Kola, një nga punonjësit më të vjetër të asaj administrate, i cili ngrinte dorën herë pas here për të folur e për të dhënë mendim, por të gjithë ia zinin rradhën e s`e linin të fliste. Një ditë prej ditësh, pasi kishin folur të gjithë punonjësit e tjerë dhe kishin shpalosur po të njëjtin variant për karriget e tavolinat që duheshin ndërruar, shefat ia dhanë fjalën Kolës.
-Pa hë Kol, na thuaj edhe ti diçka, se ke kaq kohë që e ngre dorën e s`ke folur kurrë. Na jep edhe ti mendimin tënd.
-Po ja për shembull-ia fillon Kola,-në kohë të Italisë, gjyshi im kishte në administrim një bordello…dhe kur i binte puna, pra fillonte të mos ecte mirë biznesi, ai ndërronte kurvat e jo krevatet…!

Nuk e di a isha i qart ! Kaq kisha un shefo ! Po e kuptove mir, po s`e kuptove, ky biznes keq e më keq ka për të shku. Kështu osht edhe puna e ktij Istitucjonit tonë, një lloj bordello osht edhe ky, ku shkojn e vijn lloj-lloj kurvash.

………………

23 mendime mbi “HUMOR-FABULA

 1. I simply want to mention I am just beginner to blogging and site-building and certainly enjoyed your web site. More than likely I’m planning to bookmark your blog . You surely have incredible writings. Cheers for sharing your web page.

 2. I do consider all the ideas you have presented to your post. They are very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are very brief for starters. May you please lengthen them a little from subsequent time? Thank you for the post.

 3. I do accept as true with all of the ideas you’ve presented in your post. They’re very convincing and will definitely work. Still, the posts are too brief for novices. Could you please prolong them a bit from next time? Thanks for the post.

 4. Nice post. I study something more difficult on completely different blogs everyday. It should always be stimulating to read content from different writers and follow a little bit one thing from their store. I’d prefer to use some with the content material on my weblog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a hyperlink on your web blog. Thanks for sharing.

 5. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 6. You can definitely see your skills within the paintings you write. The arena hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. All the time go after your heart. “Every man serves a useful purpose A miser, for example, makes a wonderful ancestor.” by Laurence J. Peter.

 7. An intriguing discussion is worth comment. I think that you should publish more about this subject, it might not be a taboo matter but generally folks don’t speak about such issues. To the next! Best wishes!!

 8. Can I simply just say what a relief to uncover someone that truly knows what they are discussing online. You actually understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people really need to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular since you most certainly possess the gift.

 9. I needed to send you one very small observation to finally thank you very much the moment again just for the awesome tricks you have provided on this website. It is quite extremely generous with you to provide without restraint what a lot of people could have offered for sale for an e book in order to make some profit for themselves, primarily now that you might have tried it in the event you wanted. The inspiring ideas likewise acted like the easy way to be certain that the rest have the same interest just like my very own to learn more when considering this condition. I know there are numerous more pleasant sessions ahead for individuals that find out your blog post.

 10. May I just say what a comfort to discover a person that actually understands what they’re discussing online. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. More and more people should read this and understand this side of the story. It’s surprising you’re not more popular since you definitely have the gift.

 11. Greetings, I believe your website might be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s