ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri

MISTERE-ZBULIME:

Jo rastesisht, me 11 shkurt 1920 ne Lushnje, Tirana u shpall kryeqytet i Shqiperise.

Pse ?!…

-foto e vitit 1980-

Tirana quhej “Albanopoli”, qyteti vjeter antik, i fisit ilir te albaneve, gjurmet e te cileve i zhduku zilia dhe etja per pasuritë qe ruante ky qytet, te cilat u plaçkiten; pra shpata e armiqve dhe balta e kohrave.

-foto e vitit 2013-

Per keto fakte, gjetje, studime, kam shkruar kete liber…dhe komentin e meposhtem…!

Albanopoli ka qene kryeqyteti i albaneve, prej te cilit kemi marre edhe emrin e sot quhemi “albanian”, “albanesi”, dhe vendi yne quhet “Albania”…

Kurse Tirana, si etimologji perfaqson tiranet, shkaterruesit… si vendi i shkaterruar, i tiranizuar prej tiraneve, i atyre qe shkaterruan qytetin, Alban-o-polin (qytetin e albaneve)…

Kete e deshmojne mozaiket, muret e trashe ne themelet e qytetit te vjeter, sidhe 13 keshtjellat mbrojtese neper kodrat qe e rrethojne Tiranen (Alban-o-polin e vjeter)…

Poema ALBANOPOLI, pjese e Librit ne fjale, pershkruan ne menyre hermetike (qe do te thote se eshte e kuptueshme vetem per njohesit), te gjithe studimin shkencor dhe te vertetat qe kane lidhje me kete teme. Po ashtu edhe kapitujt e prozes brenda ketij Libri, na rrefejne ne disa menyra, origjinen dhe dinamiken e zhvillimeve ne territoret albane… per me tej, lexoni Librin ne atach.

alban guri-ALBANOPOLI – libri i fundit

…………..

ALBANOPOLI “Qyteti i Humbur”

Cfare  fsheh ky Liber ?!

Ky liber nuk fsheh por tregon, ne menyre hermetike, ato qe ketu do t`i them me shkoqur. Flet per qyteterimin e humbur alban, per qytetin e humbur e misterioz, kryeqendren e albaneve, ALBANOPOLIN.

Qyteti i humbur, i prishur, i shkaterruar, per te cilin nuk flitet, nuk peshperitet, nuk hulumtohet, nuk financohet asnje qindarke, do na shfaqet pas ketij rrefimi.

Nje vel i dendur  e i erret misteri kerkon te mbuloje historine, njesoj si me piramidat ne Egjipt, apo me piramidat ilire ne Bosnjen e sotme, per te cilat flitet me shume zorr, gati aspak.

Fjala eshte per nje Qyetet, per nje Kryeqyetet te koheve antike, per Qytetin qe Dua, per Albanopolin. Po po, behet fjale per kryeqytetin e humbur, Albanopolin, te cilin tani e quajne “Tirane”, si tiranet qe e prishen, qe e shkaterruan si Trojen.

Po perse kjo?!

Vetem kur te germojme, seriozisht, me qellime te mira e objektive, do te gjejme provat e asaj qe po themi. Aty poshte nen rrenoja do gjejme duart, shpatat, monedhat, gjerdanet, zbukurimet dhe kafkat e atyre qe e prishen. Sepse bashke me qytetrimin, balta e shekujve ka mbuluar edhe vitkimat e sulmuesve, te shkaterruesve, sepse nuk ka dhe nuk ka patur kurre lufte pa viktima. Viktima nga te dyja palet, nga vendsit e sulmuar por edhe nga sulmuesit vandale.

Qyteti ne fakt duket dhe eshte i teri i eksplorueshem, gjithmone nese perpiqemi ta nxjerrim ne drite.

I mbeshtetur ne kembet e malit te Dajtit, i cili i qendron pas shpine, si per ta mbrojtur nga ererat e forta dhe armiqte e stepave te lindjes, po ashtu hapet dhe akomodohet drejt nje fushe te gjere 16 mije ne drejtimin jug-veri dhe 4 milje ne drejtimin lindje-perendim. I ndertuar ne fushe, ne nje fushe te begate, me malin pas shpine si mburoje, prej te cilit rrjedhin 3 lumenj te bollshem qe e pershkojne tej per tej, i rrethuar me kodra  qe e lejojne te vrojtoje ne distance te larget por te mos vrojtohet, karakteristike kjo e qyteteve te lashta ilire (te gjitha te ndertuara nder male, si: Amantia, Kaonia, Bylisi, Antigonea, Finiqi, Argjirokastro, Antipatrea, Skodra, Lisusi, Kroia etj), me afersi dalje ne det, prej te cilit merr te gjithe freskine dhe puhizat admiruese me jod, Albanopoli ofronte jete te begate per vegjetacjonin e shumellojshem qe e hijeshonte, e  si pasoje edhe per njerezit qe banonin aty. Njihet per klimen mitike , te bute, si ne vere ashtu edhe ne dimer, ku çelin nje pafundesi lulesh, pemesh e frutash, gati te gjithe frutoret e tokes siedhe perimet.

Njerezit qe e zgjodhen kete vendbanim ishin mbartesit e dijeve dhe te mistereve te medha. Ishin perfaqesuesit me ekselente te qyeterimit ilir. E ndertuan qytetin etyre te endrrave ne vendin me te begate ndoshta te kohes, te asaj kohe kur rivalizonin kulturat helene, ilire e ajo rromake. E po ta imagjinojme nje moment, kjo ndodhte ne nje hapesire gjeografike shume te ngushte, shume te afert per ta perballuar trysnine qe i shkaktonin keto qyteterime njeri-tjetrit.

Nje fushe e gjere dhe e blerte, mali pas shpine, kodrat perreth, 3 lumenj qe e pershkonin, deti ne afersi me rreze shikimi, me klime te mrekullueshme dimer-vere. Ishin njerez te arte, ne mendje  e ne vepra albanet. Ndertues, gurgdhendes, drupunues, artizane, artiste, gaztore, njerez te bute, te dashur, tregtare.

Aty u zhvilluan te gjitha artet e kohes, sepse gjithmone qendrat e medha pasurohen me dije e me art, prej forces se madhe te individeve krijues, prej ideve te shumllojshme dhe sidomos prej forces se madhe blerese, pra pasurise qe zoteronin.

Si mund te konsiderohej prej rivaleve kjo qender qe jetonte e zhvillohej mes lindjes e perendimit, mes Athines e Romes…?!

Jetonte me hare, gezim dhe shperfillje. Me te njejtin stil qe i karakterizon edhe sot banoret e hershem te tij, te cilet konsiderohen si njerez te bute, njerez te artit, te qefit e argetues.

Kjo na deshmohet edhe sot, pavarsisht heshtjes se imponuar dhe territ informativ. I lakmuar nga te gjithe, dje dhe sot, nga barbare e te qytetruar, Albanopoli na flet ne heshtje.

I projektuar perseri si kryeqyetet, mbas mijra vjetesh, ai joshi pa mase , jo rastesisht, italianet e mendimit fashist (babai i te cilit ishte Benedetto Croce) te viteve 30-40-te, te cilet hartuan projekte, filluan ndertimet prestigjoze qe ende sot ngrihen mbi kete territor, dhe çelen fonde marramendese  qe nuk mund te justifikoheshin me asgje tjeter perveç se me faktin se do rindertohej nje qyteterim i humbur.

Jo rastesisht u shpall kryeqytet ne 11 shkurt te 1920 ne Kongresin e Lushnjes. Perse Tirana kryeqytet?! Vertet vetem nga vendndodhja ?! E pra, nese vendndodhja merret si shkak kryesor per percaktimin e Tiranes si kryeqyteti i gjithe shqiptarve, per pozicjonin e tij gjeografik, ateher perse nuk paska pas qene i preferuar edhe atehere, ne antikitet, po kjo fushe, po vendbanim i bukur, me po kete pozite gjeografike strategjike e klimatike?! Jo pra, nuk eshte rastesi. Aspak!

-foto e vitit 2000-

Padashje, koha moderne, nxorri ne drite mure te trashe me gure te medhenj, ne mes te qytetit  (territori rreth kalase mesjetare ne qender te qytetit) te cilet datojne shek II-III para Krishtit. Po ashtu koha zbuloi mozaike te nje stili krejt te vecante per ate kohe antike, te begate e te mistershme, art qe u zhvillua vetem ne territoret ilire, te cilet zbukuronin shtepite e medha dhe pallatet e banoreve dinjitoze, karakteristike kjo e nje niveli te larte jetese aristokrate. Koha gjithashtu na tregoi se varret Monumentale te gjetura ne Zgerdhesh, jane pjese e Albanopolit, por sikurse gjithmone varrezat kane qene vendosur ne periferi te qyeteteve, ashtu edhe ne kete rast, behet fjale per periferine e kryeqytetit te albaneve, per pjesen e varrezave e jo per qendren e tij, siç trumbetojne demagoget dembele te shkolles dogmatike soc-realiste. Edhe lartesia dhe madheshtia artistike e ketyre varreve Monumentale na tregon qarte dhe thjesht per rendesine dhe shkelqimin e kryeqytetit te humbur. Keto varre Monumentale nuk jane shume larg qendres se “Tiranes se tiranizuar nga tiranet”, sepse Zgerdheshi, prane te cilit ndodhet edhe nje keshtjelle-fortese (pra si pjese periferike mbrojtese e Kryeqytetit), gjendet ne mes te gjatesise ajrore mes Krujes e Tiranes.

Siç u permend me lart, albanet ishin te mençur dhe kodrat qe kishin rreth e rrotull qytetit te tyre, i shfrytezuan per te ndertuar pothuajse mbi te gjitha ato, keshtjella-fortifikuese, rreth 13 te tilla, te cilat sherbenin per te vrojtuar e mbrojtur ne rast sulmi Kryeqytetin e tyre, Albanopolin. Ato jane edhe sot, po aty. Diku te rrenuara por te dukshme e diku te shndetshme, gati funksjonuese.

castello petrela albania

castello di elbasan albania

Ata qe shkaterruan qytetin harruan te zhduknin te gjitha gjurmet e tij… ose thjesht nuk munden. Albanopoli pra, qe do te thote Qyteti i Albaneve, na flet me nje linguazh krejt anakronik, krejt te vetin, siç ndodh ne fakt per çdo qytetrim te spikatur e te veçante ne llojin e vet.

Mbi keto keshtjella dhe perreth tyre, kemi gjetur varre e relike, ku deshmohet rrangu i larte i personaliteteve te varrosur ne to, per nga zbukurimet apo sendet personale qe shoqerojne te vdekurin.

Te gjitha keto ekspoze`, keto fakte dhe jo trillime, pra

-kushtet klimatike;

-vendasit (albanet) te njohur e te shquar si ndertues e artizane, plus njerez te bute e te mençur;

-muret e pakeqkuptueshem mbi antikitetin dhe veçorine e tyre;

-mozaiket, varret;

-emertimi me domethenjen e tij shume shteruese: “Tirane si tiranet qe shkaterrojne dhe prishin”;

te gjitha keto, na deshmojne ALBANOPOLIN.

…………….

Lakmia, po po, lakmia, e djeshme dhe e sotme e shkaterroi Kryeqytetin e Ilirise qendrore. Shkaku qendron tek te gjitha elementet e shkelqyera qe ai ofron, si nga pikpamja klimatike, ashtu edhe nga ajo gjeo-strategjike, midis lindjes dhe perendimit, afer detit, ne rreze te malit, rrethuar me kodra, ku rriten te gjitha frutat e botes, ku shkelqen dielli mbi 300 dite ne vit.

Ardhja e Luigi MariaUgolinit (njohesit me te mire te qyteterimive te humbura), Brasinit, De Faustos, Musolinit me fonde te pakursyera te marra nga buxheti i perandorise ambicjoze te kohes, e bejne te besueshem e te lakmueshem ende sot.

Perse nuk u zgjodh nje vend tjeter per te hedhur gjithe ato para ne nje fushe me balte (sepse keshtu e kane etiketuar kete qytet shume prej ardhacakeve kembezbathur e te uritur te dekadave te fundit)?! Po ja per shembull Shkodra, e perzgjedhura e venecjaneve, qe tek e fundit ka qene kryeqendra e Ilirise per disa kohe (nuk kuptohet qarte), perse nuk u zgjedh ajo per kete mega-investim prej vete italianeve?! Po Durresi, po Fieri, po Vlora…qyetete edhe keto qe qendrojne ne fushe dhe prane detit, pra te pershtatshme po ta marrim thjesht nga pikpamja gjeografike e klimatike?!

Jo pra, nuk mund te ndodhte ndryshe. Sepse te gjithe ketyre qyteteve u mungonte ndonje element te cilin e perfshinte vetem Albanopoli.

I sulmuar , i sabotuar, i presuar nga “miq” e armiq, nga fqinje dhe “aleate”, Albanopoli me tregon ende sot, mua Albanit, trashegimtarit te rastesishem te albaneve, me gjuhen e tij te mistershme, te gjitha te fshehtat qe jane ketu rreth nesh, poshte nesh, nder baltrat e “Tiranes se tiranizuar nga tiranet”.

Po flasim per nje Kryeqytet antik, te nje fisi antik shume te qyteteruar (jo me prejardhje nga shpellat), shume te permendur, qe ndertonte rreth vetes nje zinxhir fortesash mbrojtese per t`u ruajtur, karakteristike kjo vetem e qyteterimeve te medhenj… por qe sot rezulton i humbur si ne eter, si ne nje nate magjike.

Asgje me shume, asgje me pak. “Hulumtuesit-arkeologe” te djeshem e te sotem, disa medioker qe mbijetuan me shkollen e dikatatures si oficere sherbimesh e jo si studjues apo njohes, kacavjerres pushtetesh dhe manipulatore politike qe peshojne 2 grosh, njerez qe u rriten ne kurriz te asaj çfare la mbrapa i madhi Luigi Maria Ugolini, i cili e luste thone Musolinin ne gjunje per t`i dhene fondet per ekspediten e famshme matane detit, sepse do zbulonte dhe do rindertonte nje qyeteterim te humbur por shume te vlefshem… ndoshta “Nenen” e Romes se vjeter, ndoshta “Romen” e Re te Lindjes.

Qyeteti i qyteteve, qe jo rralle u mposht e u shkaterrua nga barabaret gjate shekujve, e sidomos gjate dekadave te fundit, qendron nen kembet tona, i heshtur, i mistershem, i mrekullueshem.

Rojtaret e zellshem te se keqes,vazhdojne ta godasin e ta demtojne edhe aty ku eshte nen rrenoja, duke dashur te ndertojne pallatet e tyre te shemtuar, ne emer te parase, kunder kultures dhe shkelqimit te vet qyteterimit.

Keto jane fakte, jo hipoteza ! Eshte çeshtje shkolle dhe leximi qe u behen gjerave…

Vazhdon sakaq i njejti mister i cili na sqaron perfundimisht edhe humbjen e luftes se Gjergj Kastriotit me osmanet, sepse keta trashegimtare (albanët-arbërit), te ketij qyteterimi, te forte , te pashem, te mistershem, ne kurajon dhe fuqine e tyre, deshmonin se ishin te denje per t`u cilesuar si kryerraca e rracave europjane, si kryeluftetare dhe kryeprinca, nder princa e mbreter europjane.

Dhe kete cilesim nuk e beja un, as gjysherit e mi, te cilit do akuzoheshin publikisht per konflikt interesi me kete etiketim, por e bente vete Papa Piu II, i cili, duke njohur te gjitha cilesite qe u lartpermenden, me nje Dekret te Posaçem, i ve shqiptaret ne krye te te gjitha ushtrive europjane per te mposhtur e zbrapsur osmanet. Madje u nis edhe ai vetë nga Roma, me nje numer te konsiderueshem Kaloresish Kryqtarë, për te kaluar Adriatikun e per t`u vene ne krye te te gjithe asaj qe konsiderohej si mbrojtja e Europes nga osmanet. Kjo e gjitha, per karakteristikat e rralla genetike, antropologjike e shpirterore, per superioritetin qe albanet pasqyronin ne ato kohe, ne krahasim me rracat e tjera europjane. Por faktkeqsisht, Papa Piu II nderroi jete ne brigjet e Ankones me 14 gusht 1464. Te gjithe e sabotuan Papen ne idene e tij per te mbrojtur Europen nga osmanet. Ishin kohet kur venecjanet flirtonin me turqit, per interesa monetare e ndarje tregjesh… dhe princat europjane grindeshin e luftonin me njeri-tjetrin tek dera e shtepise, gati-gati njesoj si sot.

Edhe njehere u perserit zilia…! Gjergj Kastrioti me albanet, trashegimtaret e Ilireve, shkaktuan perseri zili e lakmi, sepse pas mbarimit te kesaj lufte me osmanet, qe i shihte ata (albanet) si protagoniste e kryeluftetare, do t`u jepte atyre primatin historik te pandalshem ne tryezen e popujve te Europes por edhe ne makinen historike te kohes. Princat europjane, me perjashtime te vogla, edhe pse Papa Piu II e shpalli Dekretin tij per Kryqezaten e kryesuar nga shqiptaret me Gjergj Kastriotin ne krye kunder okupatoreve osmane, e sabotuan Kryeprincin e Kastrioteve, Kryeprincin e Albaneve.

-nje shpjegim i nevojshem per te krijuar lidhjen historike, kulturore, antropologjike, shkaqet dhe pasojat, menyren e te menduarit te asaj kohe:

Kjo ndodhi sepse Papa kish zgjedhur si aleat nje hero gati mitologjik, por qe ishte njeri i gjalle, nje burre me “B” te madhe. Ndodhi sepse princave e mbreterve ziliqare europjane po u imponohej detyrimi per te respektuar nje Princ perfaqsues te nje populli qe ata kishin dashur gjithmone ta eleminonin ose ta poshteronin ne shekuj. Keta princa e mbreter perverse europjane, nuk iu bashkuan thirrjes se Papa Piu-t II, sepse ne fakt kishin filluar te organizoheshin ne forma te tjera, pikerisht kunder tij, kunder vet Papes, kunder moralit dhe fese, kunder vete identitetit te tyre europjan e te krishtere. Ky ishte absurditeti i asaj kohe, qe filloi gjoja per t`iu shmangur luftrave dhe inateve mesjetare brenda fiseve, brenda principatave, per interesa meskine shume te ngushta pushteti, lufte kjo qe zhvillohej mes princave dhe mbreterve europjane. Keta pra, “rilindasit” e keshtuquajtur  europjane, qe kishin kuptuar se u duhej dhene fund gjakderdhjeve mes tyre, tashme po orjentoheshin drejt qefeve, artit dhe orgjive. Natyrisht, keta lloj princash dhe mbreterish “rilindas” , ne “modernitetin” e tyre, do ktheheshin kunder moralit, kunder identitetit te forte europjan, edhe kunder vete Papes qe i ftonte ne nje kryqezate kunder osmaneve. Thelbi i tyre, i “rilindasve” europjane ishte relativizmi dhe antimoralizmi, antiklerikalizmi qe u ishte imponuar dhunshem ne shekujt e fundit, e per kete arsye ata refuzonin çdo model apo propozim qe u vinte nga Selia e Shenjte. Bashke me barin e thate po digjnin edhe te njomin, siç thote urtia shqiptare. Cdo gje behej dhe thuhej kunder Papes, e natyrisht kunder moralit te krishtere e kunder ideve te forta europjaniste. Ne kete kendveshtrim, keta princa e mbreter qyfyrexhinj, perverse dhe amorale, nuk mund t`i pergjigjeshin thirrjes gulçuese shpirterore te Papes se aso kohe, per t`i ardhur ne ndihme ketyre burrav e grave shqiptare, per t`u vene ne sherbim te çeshtjes europjane, nen komanden e Kryeprincit legjendar Gjergj Kastriotit.

Pra, ne kushtet e konvertimit drejt qefeve dhe orgjive, ne kushtet e relativizmit total i cili vazhdon ende sot, princat dhe mbreterit europjane, bojkotuan thirrjen e Papes, sabotuan ndihmen ndaj shqiptareve qe kishin 20 vjet qe luftonin me turkun, e si rrjedhoje paten kenaqesine te shihnin osmanet tek sulmonin, digjnin  e prisnin trupa shqiptaresh, qytetet dhe artin e tyre. Kjo edhe me shpresen e tyre tashme te rrenjosur antiklerikale, qe osmanet, te ndihmuar edhe nga greket e serbet (te tjere aleate kunder pushtetit te Selise se Shenjte), pasi te gjunjezonin e rrenonin shqiptaret, te sulmonin e te rrenonin edhe Romen. Kjo ishte fryma ziliqare, kontroverse, perverse e shumices se princeve dhe mbreterve te asaj kohe ne Europe. Per kete arsye Papa Piu II vdiq nga deshperimi. Gjergj Kastriotit po ashtu nga deshperimi dhe vetmia, iu shfaq nje semundje nga ato qe te rrenojne shpirtin e me pas trupin… dhe ne fund shqiptaret (albanet) humben perseri betejen me vandalet, me barbaret…, si dikur ne kohrat ilire. Sot vazhdon e njejta gjendje. Vazhdon e njejta fryme ziliqare e qarqeve relativiste dhe perverse europjane, ne aleance me kedo, edhe me turqit, edhe me vete dreqin, vetem per te mos njohur ne asnje menyre dinjitetin dhe perpjekjet e popullit me te vjeter e me te kulturuar te Europes, perpjekjet dhe dinjitetin e shqiptareve.

Ky qendrim ne fakt pasqyrohet qarte qe tek mekati origjinal, prej edhe nga vjen. Eshte i njejti qendrim qe mban Luciferi kunder Atit te Tij Krijues. Zilia, smira, rivaliteti qe çon deri ne degjenerim, deri ne perversjon, deri ne perballje.

Kjo analize historike, sociologjike, antropologjike e kulturore, na tregon çelsin qe hap apo zberthen te gjitha misteret mbi renjen dhe shkaterrimin e qyterimit iliro-shqiptar, i cili per inat te rivaleve te tij, eshte thjesht i fshehur diku nga pluhuri i kohes por jo i zhdukur.

-Albanology-

Foto: Hartë e vitit 1431

Keshtu pra, zilia…lakmia, na mban edhe sot ende peng ne morsen e saj… Por faktet flasin vete sepse koha ka dhe do kete kurdohere suprizat e veta, duke na vertetuar se pikerisht ajo, Koha, qendron mbi çdo rreng e prapaskene, mbi çdo trill e pabesi. Koha na deshmon se pikerisht ajo eshte Mesuesi me i Madh !

Midis Athines dhe Romes, sot edhe Beogradi, ky qyeterim dhe keta njerez te virtytshem  (jo kta te sotmit e shperfytyruar), albanet, kane shkaktuar gjithmone bezdi, zili dhe lakmi nder shekuj.

Por e verteta dhe Qyteterimi qendrojne gjithmone permbi ne!

282 mendime mbi “ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri

 1. Ky Liber, me daljen e tij ne drite ne gusht te vitit 2011, pati privilegjin t`u prishte gjumin dhe t`u krijonte shqetesim te gjithe atyre qe i perkasin botes se mykur pseudo-letrare, antiestetike, antikulturore te ketij vendi, e cila u organziua deri ne nje ekstremitet pervers per ta sabotuar, e me pas, per ta vonuar ribotimin e tij…Duke mos ia dale mbane, po kjo bashkesi okulte, perverse, e deshperuar, tentoi rrugen tjeter, edhe me te kushtueshme, eklipsimin e Librit si ngjarje, nepermjet stines super-inflacjoniste te “botimeve” ne Shqiperi tetor-nentor 2011.
  Organziatat komplotiste antiteiste, amoraliste, pro “Zotit-Para`”,qe veprojne tashme ne Shqiperi, urdheruan sherbetoret e tyre shqipfoles, te nxirrnin ne treg çdo lloj marrezie, me qellim te vetem zhurmen, odyence-n dhe shmangien e vemendjes se lexuesve nga publikimet e mirfillta , me rendesi te madhe kulturore dhe ideore ne mjedisin aktual. Organizatat para` mbledhese, manipuluese, amoraliste, pro abortit, pro martesave gay, pro-pornografise dhe me qender gravitacjonale “Zotin-KartMonedhe”, me rreth 40-45 tituj te “larmishem”, por pa permbajtje, me po aq emra te perveçem “autoresh” pa identitet , menduan se nepermjet ketij mekanizem pervers mediatik dhe organizacjonist komplotist, do eklipsonin Librin ALBANOPOLI… e bashke me te, edhe menyren moderne te te shkruarit ne letrat shqipe.
  Kete tentative te tyre e perjetuam, por vlersimin e mirfillte mbi autoresine dhe argumentet, mbi vlerat letrare apo cilesine e mendimit publicistik e atij filologjik, do t`ia leme kohes. Koha eshte Mesuesi me i Madh, qe i ngre ne Pantheon ose i baltos bijte e vet, sipas rastit dhe kesules.

 2. This is the penalize ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to attempt out out nigh this subject. You mark so often its near exhausting to contend with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new spin on a substance thats been engrossed around for geezerhood. Precise sundries, simply zealous!

 3. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent information I was looking for this ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli for my mission.

 4. This is the turn ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to act out out nigh this issue. You request so some its nigh wearying to argue with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new twist on a message thats been codified almost for age. Metropolis stuff, just large!

 5. This is the reverse ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to seek out out around this matter. You mark so overmuch its nigh effortful to represent with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new revolve on a substance thats been typed some for eld. Overnice choke, simply high!

 6. This is the rectify ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to assay out out nigh this topic. You note so such its near effortful to represent with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new extend on a matter thats been backhand around for period. City meaninglessness, just uppercase!

 7. This is the correct ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to essay out out most this message. You respond so untold its nearly tiring to converse with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new spin on a issue thats been scripted around for geezerhood. Squeamish lug, but zealous!

 8. This is the correct ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to move out out nearly this message. You request so often its nigh effortful to discourse with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new twirl on a substance thats been typed roughly for geezerhood. Pleasant sundries, but enthusiastic!

 9. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 10. This is the right ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to seek out out nearly this theme. You remark so untold its near wearying to debate with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new twisting on a topic thats been inscribed nigh for period. Good meaninglessness, simply zealous!

 11. I am not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli for my mission.

 12. This is the punish ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to move out out virtually this matter. You observe so untold its virtually wearing to converse with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new twisting on a issue thats been transcribed around for age. Overnice clog, just enthusiastic!

 13. This is the correct ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to essay out out virtually this topic. You remark so more its most wearing to argue with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new revolve on a topic thats been printed near for years. Pleasant sundry, simply outstanding!

 14. This is the straight ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to seek out out near this theme. You remark so much its nigh effortful to reason with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new revolve on a theme thats been typed almost for period. City block, only eager!

 15. This is the exact ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to attempt out out some this issue. You asking so much its most tiring to contend with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new reel on a theme thats been engrossed around for eld. Respectable force, only enthusiastic!

 16. This is the penalize ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to seek out out most this message. You attention so some its near tiring to argue with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new reel on a message thats been holographic nigh for period. Overnice shove, only eager!

 17. This is the exact ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to attempt out out some this content. You attending so much its nigh effortful to contend with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new prolong on a message thats been handwritten nearly for geezerhood. Pleasant sundry, just majuscule!

 18. This is the penalise ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to act out out almost this issue. You mention so often its nigh exhausting to represent with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new aerobatics on a theme thats been longhand some for life. Prissy nonsensicality, only outstanding!

 19. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 20. This is the proper ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to assay out out active this message. You observe so often its nigh wearying to converse with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new whirl on a theme thats been inscribed most for years. Pleasant squeeze, only extraordinary!

 21. This is the accurate ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to seek out out virtually this topic. You remark so more its virtually tiring to argue with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new twirl on a matter thats been scrawled some for years. Metropolis sundries, only enthusiastic!

 22. This is the penalise ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to attempt out out nearly this issue. You notice so often its almost wearing to discourse with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new spin on a substance thats been scrivened nigh for years. Pleasant substance, but high!

 23. This is the penalize ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to attempt out out around this issue. You attention so overmuch its most debilitating to present with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new twisting on a content thats been graphic almost for age. City bunk, but high!

 24. This is the correct ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to essay out out some this substance. You remark so much its nearly effortful to converse with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new whirl on a issue thats been cursive roughly for life. Respectable push, only zealous!

 25. This is the proper ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to act out out active this subject. You asking so overmuch its nigh tiring to debate with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new twirl on a content thats been typed virtually for period. Fastidious stuff, just enthusiastic!

 26. This is the correct ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to act out out some this issue. You observance so much its nigh tiring to argue with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been shorthand near for eld. Metropolis personalty, simply extraordinary!

 27. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 28. This is the straight ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to act out out about this content. You remark so more its nigh debilitating to reason with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new twirl on a topic thats been handwritten active for age. Nice choke, just high!

 29. Nice collection. I larn something solon challenging on crisp blogs familiar. It will ever be moving to see noesis off their writers and effectuation a less something from their store. I’d decide to use several with all the volume in my little weblog whether you do not . Natually I’ll cater a fastener on your own net weblog. Umpteen thanks distribution.

 30. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 31. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 32. This is the rectify ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to essay out out active this content. You notice so overmuch its most debilitating to represent with you (not that I truly would want…HaHa). You definitely put a new revolve on a substance thats been shorthand some for life. Metropolis bunk, just high!

 33. This is the rectify ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to assay out out about this matter. You notice so much its most tiring to debate with you (not that I truly would want…HaHa). You definitely put a new rotation on a theme thats been typed nigh for eld. Overnice hooey, only high!

 34. This is the precise ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to attempt out out almost this matter. You mark so much its nigh effortful to converse with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new twist on a substance thats been graphic near for period. Prissy clog, simply great!

 35. This is the reverse ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to essay out out some this matter. You respond so some its nearly debilitating to debate with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new prolong on a message thats been inscribed about for years. Good lug, only zealous!

 36. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 37. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 38. This is the precise ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to assay out out almost this issue. You mark so overmuch its nearly exhausting to discourse with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new prolong on a theme thats been graphical nearly for eld. Good choke, but large!

 39. This is the exact ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to assay out out nearly this theme. You observance so more its virtually effortful to converse with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new rotate on a content thats been codified nigh for period. Discriminating choke, just uppercase!

 40. This is the turn ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to act out out some this message. You observe so often its nigh effortful to contend with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new protract on a message thats been shorthand roughly for life. Overnice hokum, only outstanding!

 41. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 42. I simply want to tell you that I am beginner to blogging and site-building and certainly liked you’re blog. Almost certainly I’m going to bookmark your website . You actually have really good writings. Appreciate it for sharing with us your web page.

 43. This is the penalise ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to seek out out nigh this substance. You asking so some its nigh tiring to contend with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new rotate on a substance thats been graphic about for years. Prissy hooey, but majuscule!

 44. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli. It is pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 45. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 46. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 47. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli. It is pretty worth enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 48. This is the penalise ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to assay out out some this matter. You mention so much its nigh wearing to represent with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new whirl on a content thats been engrossed nigh for life. Pleasant stuff, just majuscule!

 49. This is the penalise ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to attempt out out nigh this topic. You mark so such its virtually exhausting to present with you (not that I truly would want…HaHa). You definitely put a new twirl on a content thats been handwritten some for eld. Overnice sundry, but extraordinary!

 50. I just want to mention I am just beginner to weblog and absolutely enjoyed you’re web-site. More than likely I’m want to bookmark your site . You surely have amazing articles. With thanks for sharing your website page.

 51. This is the accurate ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to act out out nearly this content. You asking so overmuch its virtually wearing to fence with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new rotation on a subject thats been shorthand near for geezerhood. Fastidious sundry, but zealous!

 52. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 53. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 54. This is the proper ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to attempt out out near this message. You remark so much its nearly debilitating to represent with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new rotation on a issue thats been backhand most for geezerhood. City block, simply outstanding!

 55. This is the exact ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to seek out out most this issue. You attention so overmuch its most wearing to fence with you (not that I truly would want…HaHa). You definitely put a new prolong on a theme thats been handwritten about for years. Nice bunk, just major!

 56. This is the rectify ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to act out out nearly this issue. You react so untold its nigh exhausting to argue with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new twisting on a message thats been scrawled virtually for age. Prissy nonsensicality, just major!

 57. This is the reverse ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to move out out some this matter. You asking so some its nigh exhausting to fence with you (not that I rattling would want…HaHa). You definitely put a new rotation on a theme thats been graphical roughly for life. Fastidious block, just great!

 58. This is the right ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to act out out roughly this subject. You attention so such its almost exhausting to fence with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new spin on a substance thats been scripted virtually for geezerhood. Precise substance, simply great!

 59. This is the penalise ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to assay out out most this subject. You respond so much its nigh wearing to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You definitely put a new twisting on a content thats been holographic nearly for period. Pleasant choke, just majuscule!

 60. This is the correct ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to essay out out most this matter. You observe so more its virtually wearying to represent with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new rotate on a content thats been shorthand roughly for age. Good sundry, but uppercase!

 61. This is the penalize ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli journal for anyone who wants to assay out out almost this matter. You respond so often its nigh exhausting to contend with you (not that I truly would want…HaHa). You definitely put a new reel on a issue thats been scrivened active for life. Respectable matter, simply outstanding!

 62. Hi, i think that i noticed you visited my weblog thus i got here to โ€œreturn the desireโ€.I’m trying to find things to improve my web site!I guess its good enough to use some of your ideas!!

 63. This is the straight ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to essay out out most this message. You observance so untold its virtually tiring to argue with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new acrobatics on a message thats been shorthand about for life. Respectable congest, only majuscule!

 64. This is the exact ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to attempt out out roughly this matter. You observe so such its near tiring to represent with you (not that I real would want…HaHa). You definitely put a new stunting on a substance thats been shorthand about for geezerhood. Respectable meaninglessness, simply large!

 65. This is the turn ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli blog for anyone who wants to seek out out roughly this subject. You notice so untold its almost exhausting to represent with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been shorthand nigh for geezerhood. Metropolis personalty, but outstanding!

 66. This is the rectify ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli diary for anyone who wants to seek out out roughly this matter. You observance so such its near effortful to reason with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a new extend on a matter thats been holographic active for geezerhood. Overnice nonsense, just great!

 67. good day!,I actually like your writing really a lot! percentage we keep in touch extra approximately your article on AOL? I need an expert in this area to unravel my issue. May be that is you! Having a appear ahead to peer you.

 68. I’m really impressed together with your writing talents as neatly as with the structure to your weblog. Is this a paid topic or did you customize it yourself? Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s uncommon to peer a great weblog like this one nowadays.

 69. I’ve been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 70. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 71. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 72. I and my buddies were found to be examining the good pointers located on your site while at once I got a terrible feeling I never expressed respect to the web site owner for them. The ladies happened to be absolutely stimulated to read them and have now undoubtedly been making the most of these things. Thanks for truly being so kind and also for finding these kinds of notable ideas most people are really desperate to understand about. My very own honest apologies for not expressing appreciation to earlier.

 73. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays

 74. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 75. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web will be a lot more useful than ever before.

 76. Howdy I am so excited I found your website, I really found you by mistake, while I was browsing on Aol for something else, Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a fantastic post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent work.

 77. I intended to put you a very small note in order to thank you so much yet again on your lovely thoughts you’ve shared on this page. It is quite pretty open-handed of people like you to convey publicly all that most people would have offered for an e-book to help with making some money for themselves, most importantly since you could have tried it in the event you desired. Those principles additionally worked to be a easy way to be aware that most people have similar eagerness like my personal own to understand many more regarding this issue. I am certain there are several more pleasurable opportunities up front for those who find out your blog post.

 78. I was wondering if you would be enthusiastic about becoming a guest poster on my website? In exchange you could put a hyperlink to your article? Please reply whenever you get a opportunity and I will send you my MSN – thanks.

 79. Hiya. Very cool site!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your website and take the feeds additionally…I’m glad to find a lot of helpful information here in the article. Thank you for sharing..

 80. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. All the best

 81. Hey there! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 82. Hi this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 83. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the very same niche as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 84. I’ve been browsing online more than three hours these days, but I never found any fascinating article like yours. It is beautiful worth sufficient for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet might be much more useful than ever before.

 85. One more thing. I really believe that there are a lot of travel insurance internet sites of dependable companies that allow you to enter your vacation details and have you the prices. You can also purchase the international travel insurance policy on-line by using your credit card. All you need to do is to enter the travel information and you can view the plans side-by-side. Just find the system that suits your allowance and needs and after that use your bank credit card to buy it. Travel insurance on the web is a good way to do investigation for a respectable company for international travel cover. Thanks for discussing your ideas.

 86. Hi! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 87. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 88. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 89. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 90. Pingback: Mike Dillard

 91. Pingback: UK Writing

 92. Pingback: carpet cleaners

 93. What i don’t realize is in fact how you’re now
  not really much more well-favored than you may be right now.

  You are very intelligent. You realize thus considerably relating to this subject,
  made me in my view believe it from so many numerous angles.
  Its like women and men don’t seem to be interested until it’s something to accomplish with Girl gaga!
  Your personal stuffs nice. Always maintain it up!

 94. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 95. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 96. When I first saw this title ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli on google I just whent and bookmark it. I was recommended this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You’re amazing! Thanks!

 97. Cheers for just a fantastic write-up – to supply again slightly, heres some sort of quotation coming from my own leading 100: 97. Great views converse only to the actual careful brain, although wonderful behavior talk to all humanity. : Theodore Roosevelt

 98. Pingback: Boston physical therapist

 99. Pingback: url

 100. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 101. Emotional attention, self-control, approval, adhere to, patience but also security. These are typically among the issues that Tang Soo Can do, most of the Thai martial art attached to self defense purposes, can show buyers plus instilling within your soul the means not just to maintain with your own eyes on the competency on the extremely initial real danger stains to cure confrontation all in all.

 102. Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 103. I believe this website has got some real excellent information for everyone. “The individual will always be a minority. If a man is in a minority of one, we lock him up.” by Oliver Wendell Holmes.

 104. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 105. I think everything wrote was very logical. But, think on this, what if
  you were to create a killer headline? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but what if you added a title that grabbed folk’s
  attention? I mean ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli is a little plain.
  You might look at Yahoo’s home page and watch how they create post headlines to grab viewers to click. You might add a video or a picture or two to get people interested about everything’ve
  written. Just my opinion, it would bring your blog a little bit more
  interesting.

 106. It is appropriate time to make some plans for the long run and it is time to be happy.
  I have learn this publish and if I may just I want to recommend you few interesting things or suggestions.
  Maybe you could write next articles regarding
  this article. I wish to learn even more things about it!

 107. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 108. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 109. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 110. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 111. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 112. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 113. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 114. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 115. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 116. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 117. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 118. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 119. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 120. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 121. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 122. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 123. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 124. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 125. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 126. I have acquired some new issues from your website about desktops. Another thing I’ve always assumed is that computer systems have become something that each home must have for most reasons. They provide convenient ways to organize households, pay bills, go shopping, study, focus on music and also watch tv series. An innovative way to complete every one of these tasks is with a notebook computer. These personal computers are mobile, small, powerful and transportable.

 127. Thanks for your information on this blog. A single thing I would choose to say is the fact purchasing electronic devices items on the Internet is not new. In reality, in the past several years alone, the market for online electronic products has grown a great deal. Today, you can find practically just about any electronic system and gizmo on the Internet, from cameras as well as camcorders to computer pieces and game playing consoles.

 128. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 129. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 130. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 131. I was just seeking this information for a while. After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative sites in top of the list. Usually the top web sites are full of garbage.

 132. I have seen that today, more and more people are now being attracted to camcorders and the field of taking pictures. However, like a photographer, it’s important to first devote so much period deciding the exact model of digicam to buy as well as moving from store to store just so you may buy the most economical camera of the brand you have decided to select. But it does not end right now there. You also have to contemplate whether you should purchase a digital photographic camera extended warranty. Thx for the good ideas I acquired from your blog site.

 133. naturally like your web-site but you have to test the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling issues and I to find it very bothersome to tell the reality on the other hand I will surely come back again.

 134. Their prolong medication of a variety of drugs must have affected their sexual capability. As males grow older, they grow to be prone to numerous diseases. A heavy figure locations an extra strain on the bodily systems causing the sex organ to dysfunction. Smoking has always been the root of several evils like cancer along with other respiratory illnesses and emotional states too.

 135. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 136. One important thing is that if you find yourself searching for a student loan you may find that you’ll want a co-signer. There are many cases where this is true because you might find that you do not employ a past credit score so the loan provider will require you have someone cosign the money for you. Thanks for your post.

 137. Hey very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing .. I will bookmark your blog and take the feeds also…I am happy to find so many useful info here in the post, we need develop more strategies in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 138. Thanks for sharing excellent informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this website. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just could not come across. What a perfect website.

 139. Yet another issue is that video games are typically serious naturally with the most important focus on knowing things rather than leisure. Although, it has an entertainment aspect to keep the kids engaged, every game is normally designed to work with a specific set of skills or programs, such as numbers or technology. Thanks for your posting.

 140. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this fantastic blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!

 141. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 142. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 143. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 144. Thanks for your article. I would also love to say that a health insurance specialist also works well with the benefit of the coordinators of the group insurance coverage. The health insurance professional is given a listing of benefits needed by anyone or a group coordinator. What any broker can is hunt for individuals and also coordinators which best match those needs. Then he presents his ideas and if both parties agree, this broker formulates a binding agreement between the two parties.

 145. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 146. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 147. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 148. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it😉 I will return once again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 149. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 150. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 151. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 152. I’ve been browsing online greater than 3 hours as of late, but I by no means discovered any fascinating article like yours. It’s pretty value sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content material as you did, the web shall be much more useful than ever before.

 153. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 154. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 155. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 156. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 157. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is fantastic, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 158. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 159. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 160. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 161. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 162. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 163. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is magnificent, let alone the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 164. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 165. The real truth is that lower fat eating plans, minimal calorie Fat Burning Furnace diet programs, or even minimal carb diet programs won’t make you lose bodyweight rapidly by itself – and they confident will not hold the fat off! Here’s the true deal: More rapidly, lasting weight loss occurs when you choose the proper diet for your physique. You’ll find out how to make excess weight reduction final for daily life – and it commences by taking in far more of these these wholesome, tantalizing unwanted fat loss foods that battle cravings and enhance your metabolic process.

 166. I’m not sure why but this site is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 167. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 168. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 169. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is great, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 170. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 171. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is magnificent, as well as the content!. Thanks For Your article about ALBANOPOLI-Qyteti-Alban Guri-Libri | albanopoli .

 172. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this in my hunt for something concerning this.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshojeni )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshojeni )

Po lidhet me %s